Wzór CV

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz karierę zawodową, czy przepracowałeś już wiele lat, prędzej, czy później staniesz przed obliczem napisania Curriculum Vitae. Czy istnieje najlepszy możliwy wzór CV? Jak powinien wyglądać dokument, który może być pierwszym krokiem do zdobycia pracy marzeń? Wyjaśniamy!

Wzór CV – najlepsze Curriculum Vitae

Curriculum Vitae to nie wniosek o paszport, ani podanie o przyjęcie na uczelnię. To też nie jest faktura, recepta, czy wniosek o urlop. Nie ma jednej matrycy, według której powinno powstawać CV. Jest jednak pewien wzór CV, którego warto się trzymać, przygotowując swoją aplikację do pracy.

Wzór CV. Jakie jest najlepsze CV?

Zanim wymienimy „obowiązkowe punkty w CV”, spójrzmy na ten dokument z zupełnie innej strony. Odpowiedzmy na pytanie, czemu taka forma życiorysu służy. Niezależnie od tego, czy trafi na biurko rekrutera, kadrowej, kierownika działu, czy prezesa spółki, musi mieć to coś, co potwierdzi, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Jego zadaniem jest zachęcenie adresata, do umówienia się z Tobą na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem dobrze przygotowane CV to niemal połowa sukcesu!

Mało tego, w przypadku „obleganych” stanowisk, trzeba jakoś wyróżnić się spośród innych osób, które również przesłały swoje aplikacje. Nudna tabelka wypełniona popularną czcionką z edytora tekstu nie zrobi na nikim wrażenia. Z drugiej jednak strony nie warto przesadzać. „Pstrokate” CV przypominające bardziej reklamę sklepu z zabawkami lub ulotkę chwilówek też nie zrobi dobrego wrażenia. Warto zatem znaleźć złoty środek. Ale jak?

Wzór CV – jak je uporządkować?

Pierwszą podstawową radą jest stworzenie przejrzystego i uporządkowanego dokumentu, który będzie zawierał kluczowe informacje, o których napiszemy nieco później. Warto przyłożyć się do jego czytelności, wybierając odpowiedni rozmiar czcionki oraz interlinii. Z rozwagą powinniśmy wybierać dane, które napiszemy pogrubionym fontem, a które np. kursywą. Przypadkowość nie jest tutaj mile widziana.

Po drugie CV musi nieco oddawać Twój charakter. Inaczej będzie wyglądało CV na stanowisko dyrektora artystycznego w wydawnictwie, a inaczej pracownika ochrony w korporacji.

Wzór CV – co musi zawierać?

Powszechnie uważa się, że CV powinno zawierać następujące elementy:

– zdjęcie (dodaje wiarygodności i jest bardzo mile widziane)

– dane kandydata (imię, nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe)

– doświadczenie zawodowe (dotychczasowe miejsca pracy, przebieg kariery)

– wykształcenie / przebieg edukacji (ukończone uczelnie, szkoły, kursy)

– umiejętności (np. znajomość języków, posiadanie prawa jazdy, obsługa kluczowych programów, systemów, urządzeń, indywidualne cechy itd.)

– hobby i zainteresowania (konkretnie i nie za dużo)

– ewentualne referencje

– polityka prywatności (klauza o ochronie danych osobowych). Bez tego CV trafi do niszczarki lub zostanie skasowane!

Wzór CV – nie warto koloryzować

Stare powiedzenie mówi, że kłamstwo ma krótkie nogi. Nie próbuj imponować informacją o znajomości np. języka chorwackiego, jeśli faktycznie znasz go jedynie trochę z wakacji w Dubrowniku. Wbrew pozorom bardzo łatwo to zweryfikować. Nie mówiąc już o takich językach, jak angielski, niemiecki czy francuski.

To samo dotyczy zainteresowań. Informacje o zainteresowaniu muzyką Chopina lub literaturą Balzaca również łatwo sprawdzić. Doświadczony rekruter da sobie z tym radę, nawet jeśli nie znosi brzmienia fortepianu i nie przepada za francuską literaturą. Przyłapanie na kłamstwie na rzeczach błahych źle rokuje już na starcie i może okazać się spektakularnym falstartem.

Najgorsze są jednak kłamstwa grubszego kalibru dotyczące doświadczenia czy umiejętności. W „najlepszym” wypadku wyjdą „w praniu”. Na przykład w okresie próbnym. Będzie wstyd, kiedy okaże się, że z tego powodu nasza umowa nie zostanie przedłużona.

Kreator CV – czy to dobry pomysł?

W internecie bez problemu znajdziemy tzw. kreatory CV, które pozwolą nam w szybki sposób przygotować gotowe Curriculum Vitae w nowoczesnym formacie, z dobrze dopasowaną czcionką oraz wkomponowanym zdjęciem. To dobre rozwiązanie w sytuacji, w której CV musimy przygotować „na szybko”. Istnieje jednak ryzyko, że nasz konkurent lub konkurentka w procesie rekrutacyjnym zastosują ten sam wzór i z wyróżnienia nici.

Dlatego nawet jeśli korzystamy z kreatora życiorysu, zastanówmy się, czy jest jakaś możliwość, by dokument wyróżnił się na tle innych. Część rekruterów twierdzi, że dobre doświadczenie i szerokie umiejętności zrobią wrażenie nawet w nudnej tabelce przygotowanej w Wordzie. My jednak nie mamy pewności, czy zawsze takie podejście zadziała. Obawiamy się, że nie bardzo.

Wzór CV – indywidualny charakter

I tu dochodzimy do punktu pod tytułem „indywidualny charakter CV”. Tu również nie warto przesadzać. Jednak jeśli dobrze wyważymy informacje i proporcje, ciekawie opisując swoją zawodową drogę, możemy wygrać wiele. Pamiętaj, CV to Twoja wizytówka.

Wzór CV – dyskwalifikujące błędy

Jest długa lista błędów, które na pewno zdyskwalifikują każde, nawet najlepsze CV. Rażące błędy ortograficzne i literówki w dobie autokorekty oraz zbyt rozbudowane opisy mogą zniweczyć Twoje starania.

To samo dotyczy klauzuli ochrony danych. Zwykle jej wzór wymagany przez pracodawcę jest podawany w ogłoszeniu naboru. Warto jest przekopiować jeden do jednego. Jeśli tego nie zrobimy, zgodnie z prawem nasze CV będzie musiało zostać usunięte, lub zniszczone, bowiem pracodawca nie będzie miał podstawy do jego przetwarzania.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!