fbpx

Zapłaciłem za dużo podatku. Kiedy dostanę zwrot?

Przedsiębiorca płaci różne podatki. Może się zdarzyć, że w obliczeniach popełni błąd albo po prostu zapłaci zbyt dużo. Czy może liczyć na zwrot podatku? Kiedy otrzyma zwrot podatku?

Osoba, która nie prowadzi firmy rozlicza z reguły jeden podatek – podatek dochodowy. I to nawet nie określa samodzielnie jego wysokości, robi to bowiem pracodawca. Nawet płacąc podatek od nieruchomości nie obliczamy jego wysokości samodzielne, a polegamy na obliczeniach wykonanych przez urzędników. Zupełnie inaczej jest w przypadku przedsiębiorcy. Każdy kto prowadzi firmę, nie dość, że płaci podatków więcej, robi to częściej, to na dodatek musi jeszcze samodzielnie obliczyć ich wysokość. W efekcie może się zdarzyć, że zapłacony podatek jest za wysoki w stosunku do tego, ile powinniśmy zapłacić.

Za dużo podatku. Co zrobić?

Najczęściej nadpłata podatku, czyli sytuacja, w której zapłaciliśmy go za dużo „wychodzi” przy okazji rozliczenia rocznego.  Dzieje się tak gdy przygotowujemy roczne rozliczenie PIT. Gdy mamy nadpłatę, to urząd skarbowy będzie musiał zwrócić nam tę kwotę, o którą nadpłaciliśmy podatek. Im szybciej załatwimy formalności związane ze zwrotem, tym prędzej pieniądze znajdą się na naszym koncie.

W przypadku rozliczania podatku PIT i nadpłaty, warto jak najszybciej złożyć deklarację podatkową do urzędu skarbowego. W przypadku niskich kwot do zwrotu, które nie przekraczają 5 tys. złotych, zwrot dokonywany jest automatycznie w ciągu kilku dni. Gdy kwoty są wyższe, urzędnicy samodzielnie weryfikują zwroty i dopiero je akceptują więc trzeba na pieniądze zaczekać nieco dłużej.

Automatyzacja zwrotów z PIT

Od 2022 Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła automatyczny zwrot nadpłaty podatku. Działa on wtedy, gdy kwota zwrotu nie jest wyższa niż 5 tys. zł. System działa nie tylko w przypadku podatku dochodowego ale i VAT.

Skoro przy VAT jesteśmy. Jako przedsiębiorca możesz mieć okazję do rozliczania podatku VAT (w przypadku statusu podatnika VAT). Wtedy regularnie, co miesiąc lub co kwartał trzeba złożyć odpowiednią deklarację. Jeśli z rachunków wyjdzie, że należy nam się zwrot VAT, możemy tych pieniędzy nie odbierać, a po prostu zostawić je do rozliczenia w kolejnych okresach rozliczeniowych. Jeśli jednak będziemy chcieli pieniądze otrzymać na konto firmowe, trzeba pamiętać, że w przypadku wyższych kwot do zwrotu urzędnicy będą zwrot weryfikować.

Podstawowa zasada zwrotu polega na tym, że im szybciej złożymy deklarację, tym szybciej dostaniemy zwrot. W przypadku rozliczenia rocznego, ewentualny zwrot przyspiesza tez złożenie deklaracji online zamiast w tradycyjny papierowy sposób. Jeśli deklaracja zostanie wysłana internetowo, to pieniądze dostaniemy najpóźniej w ciągu 45 dni, zamiast oczekiwać 3 miesiące. No i jeszcze jedno. Każdy kto posiada Kartę Dużej Rodziny otrzymuje zwrot podatku maksymalnie w ciągu 30 dni.

Zwrot podatku do 90 dni

Trzeba pamiętać, że urząd skarbowy zobligowany jest to zwrotu nadpłaty podatku (niezależnie od tego, czy chodzi tu o podatek dochodowy PIT, czy też np. VAT) w ciągu maksymalnie 90 dni. Jeśli więc nie jesteśmy w żadnej z uprzywilejowanych grup, to zwrot dostaniemy nie później niż w ciągu 3 miesięcy. Okres ten nie może być wydłużony nawet jeśli urzędnicy weryfikują zasadność zwrotu podatku i będą musieli wykonać dodatkowe czynności z tym związane. Wydłużenie tego terminu możliwe jest wyłącznie w sytuacji gdy została złożona korekta deklaracji PIT albo też gdy urząd wykrywa nieprawidłowości i decyduje o przeprowadzeniu kontroli podatkowej.

W przypadku zwrotu nadpłaty podatku PIT warto pamiętać jeszcze o jednej zasadzie. Nawet jeśli złożymy deklarację 1 lub 2 stycznia za rok poprzedni, to data od której będzie liczony czas na zwrot to 16 lutego. I od tej chwili urząd będzie miał 3 miesiące na zwrot podatku. Nie ma możliwości otrzymania zwrotu z podatku PIT przez złożeniem rocznej deklaracji, czyli przed 1 stycznia. Inaczej jest z podatkiem VAT. Jeśli decydujemy się na zwrot to tutaj nie ma konieczności sporządzania rocznego zeznania podatkowego. Ten podatek rozliczamy na bieżąco.

Kiedy nie dostanę zwrotu podatku?

Nawet jeśli z deklaracji wynika, że przysługuje nam zwrot podatku, to możemy go nie otrzymać. Nadpłata będzie zatrzymana jeśli mamy jakieś zaległości podatkowe albo inne zobowiązania podatkowe lub istnieje zajęcie w postępowaniu egzekucyjnym.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak działa wykup wierzytelności?

Jak wykupić dług? Kto dokonuje wykupu wierzytelności? Na czym polega? Co daje? Utrata płynności finansowej może bardzo szybko spowodować problemy finansowe. Nieopłacone faktury, zaległości w...

Kontrola urzędu skarbowego po zamknięciu działalności gospodarczej

Kiedy urząd skarbowy może skontrolować firmę? Czy możliwa jest kontrola podatkowa po zamknięciu działalności gospodarczej? Kontrola urzędu skarbowego u wielu przedsiębiorców wzbudza niepokój. Nie...

Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!