Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu. Głównie za sprawą prostoty rozliczeń i relatywnie niskich kosztów. Jednoosobową działalność gospodarczą wybierają zwykle osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z firmą. Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Specyfiką jednoosobowej działalności jest to, że jest ona nieodłącznie związana z osobą właściciela. Właśnie dlatego, gdy rejestrujemy działalność gospodarczą to niezależnie od tego, jak ją nazwiemy, zawsze musimy w nazwie zawrzeć imię i nazwisko.

Podczas wpisu do CEIDG-1 podajemy dane osobowe przedsiębiorcy, nazwę firmę, a także kody PKD oraz miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Możemy się więc zastanawiać, czy można mieć dwie działalności gospodarcze. Co, gdy chcemy poszerzyć zakres tego, czym się zajmujemy?

CZYTAJ TAKŻE: Nierejestrowana działalność gospodarcza

Po co jest PKD?

Kody PKD określają rodzaj działalności. Stwierdzają, czym się zajmuje konkretny biznes. Nie istnieje ograniczenie w ilości kodów PKD, które wskazujemy podczas zgłoszenia firmy. Warto jednak pamiętać, że określone PKD będą wymagały spełnienia dodatkowych obowiązków. Na przykład sprzedaż napojów alkoholowych wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia.

PKD mają też wymiar statystyczny. Wiadomo ile i jakiego rodzaju firmy działają w Polsce. Co istotne, PKD nie zawsze jest zgodny z faktycznym profilem firmy. Dlaczego? Zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się na poszerzenie zakresu świadczonych usług czy zmianę typu produktów, które sprzedaje.

I tu dochodzimy do sedna. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca ma zawsze jedną firmę. Po tym, jak zostanie mu nadany numer NIP i po zgłoszeniu działalności, firma zaczyna funkcjonować. Niezależnie od tego, czy w ramach jednoosobowej działalności przedsiębiorca chce jednocześnie prowadzić warsztat mechaniki pojazdowej i restaurację, zawsze będzie to tylko jedna działalność.

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Jeśli przedsiębiorca chce zmienić lub poszerzyć działalność, powinien jedynie dodać do rejestru CEiDG kolejne kody PKD. Dokonujemy tego na formularzu CEIDG-1, tym samym, który wykorzystywany jest do zgłoszenia uruchomienia, zawieszenia czy zamknięcia działalności gospodarczej.

Zmiana dotycząca danych osobowych przedsiębiorcy, nazwy firm, adresów prowadzenia działalności czy adresu do doręczeń, a także kodów PKD trzeba zgłosić do CEIDG w ciągu 7 dni.

Wszystko to wskazuje, że jedna osoba fizyczna może mieć tylko jedną działalność gospodarczą. Wedle przepisów działalność to imię i nazwisko przedsiębiorcy. Nawet jeśli przedsiębiorca, nazwałby każde z przedsięwzięć gospodarczych inną nazwą, to formalnie będzie to jedna firma, jedna działalność gospodarcza, ponieważ jest przypisana do jednego imienia i nazwiska i jednego numeru identyfikacji podatkowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak podwyższyć kapitał zakładowy spółki z o.o.?

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Jedna osoba fizyczna nie może mieć zarejestrowanych dwóch działalności gospodarczych.

Nie oznacza to jednak, że jeśli zdecydowaliśmy się np. produkować pieczywo, to musimy tylko prowadzić piekarnię. Przedsiębiorca może w ramach jednej działalności wykonywać różne rodzaje przedsięwzięć. Nie muszą one nawet być ze sobą powiązane.

Dwie działalności to dwa biznesy?

Gdy przedsiębiorca chce rozdzielić konkretne przedsięwzięcia gospodarcze, może założyć spółkę. I nie musi to być od razu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Najprostszą spółką jest spółka cywilna.

Nie ma ograniczeń w liczbie spółek, które może założyć przedsiębiorca. Może więc mieć kilka spółek cywilnych, kilka spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W takiej jednak sytuacji konkretne przedsięwzięcie musi być realizowane przez określony podmiot.

Weźmy pod uwagę następujący przykład. Pan Zdzisław prowadzi jednoosobową działalność. Jest właścicielem lokalnej piekarni. Chciałby dodatkowo otworzyć stacjonarny sklep rowerowy i klub muzyczny. Oczywiście nie musi zmieniać formy prowadzenia działalności i każdą z aktywności rozliczać w ramach jednej działalności gospodarczej.

Jeśli jednak zdecyduje się te przedsięwzięcia rozdzielić i założy dla każdego z nich jakąkolwiek spółkę, to sprzedaż i koszty związane z działalnością piekarni będzie można rozliczyć tylko w ramach piekarni, działalność klubu muzycznego tylko w ramach aktywności klubu muzycznego itd.

CZYTAJ TAKŻE: Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

Dwie firmy a ZUS

Jeśli przedsiębiorca ma kilka spółek osobowych, musi wiedzieć, jak wygląda kwestia: dwie firmy a ZUS. Otóż za każdą z nich należy opłacać dodatkowe składki ZUS. Z pierwotnej działalności zapłaci pełne składki ZUS, a z pozostałych (spółki osobowe) musi płacić składkę zdrowotną. Wysokość składek zależy od rodzaju spółki i wybranej metody opodatkowania.

Podsumowując, przedsiębiorca może realizować sprzedaż w kilku różnych przedsięwzięciach, nawet pod różnymi nazwami, ale formalnie będzie to zawsze jedna działalność gospodarcza (to samo imię i nazwisko i NIP).

Gdy jednak chcemy każde z przedsięwzięć rozdzielić, warto dla każdego z nich założyć spółkę.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!