Zawieszenie działalności – wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej? Jakie mogą być przyczyny zdecydowania się  na takie rozwiązanie? Jakie są konsekwencje zdecydowania się na zawieszenie działalności?

Prowadzenie własnego biznesu daje sporo satysfakcji, jednak jest też obarczone sporym ryzykiem. Czasem może zdarzyć się sytuacja, kiedy nasza firma utraci płynność finansową i jedyne co nam zostanie, to zawieszenie działalności gospodarczej. Co w takiej sytuacji trzeba zrobić?

Jakie mogą być przyczyny zawieszenia działalności gospodarczej?

W zdecydowanej większości przypadków winne są problemy finansowe. W polskim porządku prawnym przedsiębiorcy są obciążeni wieloma daninami, które skutecznie generują wysokie obciążenie fiskalne. Co gorsza, z roku na rok sporo składek, jakie trzeba oddawać państwu, wciąż rośnie.

Właśnie wysokie obciążenie podatkowe w połączeniu z sezonowością prowadzenia biznesu to jedne z głównych czynników, które odpowiadają za zawieszanie działalności. Trudno sobie wyobrazić, by sezonowi sprzedawcy ryb nad morzem czy górale handlujący oscypkami chcieli przez cały rok opłacać niemałe składki.

Pewnego rodzaju nową przesłanką, która spowodowała całą falę zawieszeń działalności gospodarczych w Polsce, była pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia oraz zamknięcia wielu sektorów rynku. Można tu wskazać na przykład na kosmetyczki, fryzjerów czy właścicieli siłowni.

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS a zawieszenie działalności

Kolejnymi z przyczyn mogą być na przykład długie wakacje lub choroba właściciela, która wyłącza go z prowadzenia biznesu na pewien czas. Widać więc dość wyraźnie, że przyczyn, które mogą doprowadzić nas do zawieszenia działalności gospodarczej, jest całkiem sporo.

Z jakich świadczeń zwalnia nas zawieszenie działalności gospodarczej?

Osoby, które zdecydowały się na zawieszenie funkcjonowania firmy, nie opłacają zaliczek na podatek dochodowy. Nie trzeba też pliku JPK_V7, który od pewnego czasu jest wymagany w polskim prawodawstwie. Warto pamiętać też o tym, że zawieszenie działalności zwalnia nas ze składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to jednak sytuacja, która może zapewnić nam nie tylko sporo atutów, ale i potencjalnych problemów.

Warto pamiętać o tym, że po trzydziestu dniach od uiszczenia na konto ZUS ostatniej składki, tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych. Przedsiębiorcy powinni pamiętać też o tym, że czas zawieszenia działalności automatycznie nie wlicza się do naszego stażu pracy, co może skutkować wydłużeniem okresu niezbędnego do otrzymania emerytury oraz zmianą jej wysokości.

Widać więc dość dobrze, że pod wieloma względami zysk płynący z zawieszenia działalności jest tylko pozorny. Oczywiście przedsiębiorca zawsze może wykupić sobie prywatne ubezpieczenie zdrowotne, jednak skoro nie ma on dochodów z prowadzenia firmy, to opłacenie składki może być dla niego problematyczne.

CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie działalności gospodarczej, a podatki. Jak to rozliczyć?

Jak zawiesić działalność gospodarczą w polskim porządku prawnym?

Na szczęście ustawodawca daje nam co najmniej kilka metod, by szybko zawiesić firmę. Najwygodniejszą z nich jest oczywiście połączenie się z internetem i zalogowanie do CEIDG. Z poziomu tego rządowego narzędzia można szybko wypełnić formularz o zawieszeniu działania firmy.

Co, jeśli nie mamy możliwości skorzystania z internetu lub obawiamy się, że źle wypełnimy formularz CEIDG-1? W takiej sytuacji możemy skorzystać z usług pełnomocnika, co wiąże się z koniecznością uiszczenia niedużej opłaty w wysokości 17 złotych.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by udać się do właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej urzędu gminy. Każda gmina ma obowiązek prowadzenia punktu obsługi inwestora. Czasem przybiera on formę wydziału. Tam również można złożyć formularz o zawieszeniu działalności. Powinniśmy pamiętać o tym, by mieć przy sobie dokument z naszymi danymi (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), który uwiarygodni nas w oczach urzędnika. 

Po przyjęciu i wdrożeniu do systemu wniosku osoba, która zawiesiła działalność gospodarczą, otrzyma potwierdzenie od aparatu państwowego. To dodatkowa forma zabezpieczenia, dzięki której przedsiębiorca będzie wiedział, że w nowym miesiącu fiskalnym nie będzie już musiał opłacać części danin. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Warto pamiętać o tym, że przedsiębiorca, który zawiesił firmę, podlega kontrolom ze strony organów administracji skarbowej. Ma to pomóc w ustaleniu, czy właściciel firmy na pewno zaniechał prowadzenia działalności, a nie próbuje oszukać państwa, unikając opłacania składek.

Jak odwiesić działalność gospodarczą?

Tutaj również z pomocą przychodzi nam formularz CEIDG-1. Możemy tam szybko zaznaczyć odpowiednią opcję, dzięki której nasza działalność znów będzie widoczna jako aktywna. Co nie powinno nikogo dziwić, można też wznowić prowadzenie firmy po kontakcie z urzędem gminy oraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. 

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana to świetny sposób przetestowania biznesu. Nie wymaga praktycznie żadnych formalności. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Przeczytaj i sprawdź. Działalność nierejestrowana to forma aktywności...

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna to ważne zagadnienie dla przedsiębiorcy. Czy kasa fiskalna jest obowiązkowa w działalności nierejestrowanej? Czy trzeba wystawiać paragony z kasy...

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!