Zaliczka na podatek dochodowy

Zaliczka na podatek dochodowy dla osoby, która dopiero rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, często może być sporym wyzwaniem. Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać ją lepiej.

Zaliczka na podatek dochodowy może przybierać różną formę w zależności od twojej sytuacji. Jakie są jej rodzaje? W jakich terminach należy je rozliczyć? Dowiedz się wszystkiego, co musi wiedzieć przedsiębiorca.

Zaliczka na podatek dochodowy

Obowiązkiem przedsiębiorcy, który rozlicza się na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym jest rozliczanie zaliczki na podatek dochodowy. Trzeba to zrobić w określonym z góry terminie. Zaliczka na podatek dochodowy może być rozliczona miesięcznie lub kwartalnie.

CZYTAJ TAKŻE: Formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jak płacić najniższe podatki?

Jak rozliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

Najlepiej będzie wskazać to na przykładzie. Pracownicy otrzymują na konto wynagrodzenie już po potrąceniu zaliczki na podatek. Przedsiębiorca, który samodzielnie oblicza swój dochód, musi także rozliczyć zaliczkę na podatek. Weźmy na początek zaliczki miesięczne.

Zaliczki miesięczne

Zaliczki miesięczne będą dobrym pomysłem, jeśli przedsiębiorca rozlicza się skalą podatkową lub podatkiem liniowym. Zaliczkę miesięczną trzeba rozliczyć i wpłacić najpóźniej do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, za który rozliczamy zaliczkę.

Zaliczki kwartalne

W przypadku zaliczki kwartalnej podatek dochodowy wpłaca się do 20 dnia miesiąca, który następuje po kwartale, którego dotyczy.

Kto może rozliczać się kwartalnie?

Rozliczenia kwartalne podatku nie są jednak dla wszystkich. Można je zastosować, jeśli w danym roku rozpoczęto działalność gospodarczą albo jeśli przedsiębiorca jest małym podatnikiem. Ten status można mieć wtedy, gdy wartość przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku wraz z kwotą podatku VAT nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro.

Zaliczki uproszczone

Zaliczki uproszczone to specjalny sposób rozliczania podatku. Można z nich skorzystać tylko wtedy, gdy działalność rozpoczęto w danym lub poprzednim roku podatkowym, lub gdy w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata dochód nie przekraczał kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatkowej określonej w skali, czyli nie przekroczył kwoty wolnej od podatku.

Jeśli zdecydujemy się na zaliczki uproszczone, to niezależnie od tego, czy będziemy ponosić straty, czy nie, to do końca roku trzeba będzie w ten sposób opłacać zaliczki.

Zmiana sposobu obliczania zaliczek na podatek dochodowy

Gdy otwieramy działalność gospodarczą, o sposobie rozliczania zaliczek na podatek dochodowy trzeba zdecydować najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybrany sposób rozliczania trzeba kontynuować do końca danego roku podatkowego. Tak długo, jak nie zmienimy tego sposobu, obowiązuje nas rozliczanie zaliczek według schematu, który wybraliśmy wcześniej.

Jeśli chcemy dokonać zmiany, możemy to zrobić do 20 lutego tego roku, w którym ma już obowiązywać nowa, wybrana metoda opłacania zaliczek. W przypadku zmiany obowiązkowo trzeba o tym poinformować urząd skarbowy.

Wpłata pierwszej zaliczki

Pierwszą zaliczkę na podatek dochodowy wpłaca się w miesiącu lub kwartale, gdy dochody osiągnięte od początku roku przekroczyły kwotę wolną od podatku. Mówiąc wprost, tak długo, jak nie przekroczysz kwoty wolnej od podatku, tak długo nie płacisz zaliczki na podatek.

W przypadku rozliczenia na podstawie skali podatkowej, czy podatku liniowego, zaliczkę na podatek dochodowy wylicza się, odejmując koszty od przychodu. Zaliczkę zaokrągla się do pełnych złotych.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS w 2024 roku – kiedy nie zapłacisz składek?

Kiedy występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń? Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, a jednocześnie jest zatrudniona na umowę o pracę, zawarła umowę o dzieło/zlecenie lub...

Remanent a składka zdrowotna przedsiębiorcy za 2023 rok – uwzględnij różnice remanentowe podczas ustalania podstawy składki

Jak wygląda kwestia remanent a składka zdrowotna? Różnica remanentowa, która powstała po wykonaniu spisu z natury może wpłynąć na wysokość składki zdrowotnej przedsiębiorcy. Przedstawiamy...

Likwidacja środka trwałego w ewidencji księgowej

Maszyna, samochód lub inny środek trwały służył w firmie do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak zużył się i nie będzie już przydatny. Należy przeprowadzić proces...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!