Podatki przedsiębiorców w 2022

Polski system podatkowy zmienia się bardzo szybko. Skutkuje to tym, że właścicielom działalności gospodarczych trudno nadążyć za nowymi stawkami czy całymi blokami podatkowymi. Jakie podatki płacimy w 2022 roku?

Polski Ład

To jeden z flagowych pomysłów rządu, który jest obecnie na etapie wdrażania w życie. Sejm nie przychylił się do stanowiska Senatu, by przedłużyć vacatio legis o rok, w taki sposób, by wielki program rządu został uruchomiony dopiero w 2023 roku. 

Na szczęście, na skutek oporu przedsiębiorców oraz wielu interpelacji posłów i senatorów, udało się wprowadzić nieco zmian co do wysokości składki zdrowotnej. Zapisy wciąż są mniej „przyjazne”, niż przepisy, jakie obecnie wciąż są w mocy, jednak dzięki nowelom, wiele firm straci „nieco mniej”.

Warto tu zwrócić uwagę na wysokość składki zdrowotnej, która stała się nieco bardziej elastyczna. Mimo różnych stawek wciąż nie będzie można odliczyć jej od podatku. Warto o tym pamiętać. Po stronie ciekawostek, które mogą determinować opinię przedsiębiorców o Polskim Ładzie, należy wskazać na to, że stawka zmienia się nie tylko wraz ze strukturą firmy, ale też z uzyskiwanymi przychodami. 

Duże zmiany dla ryczałtowców

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzą nowe stawki ryczałtu. Ustawodawca określił je na poziomie 12 i 14%, przy czym wysokość, jaką zapłaci wybrana firma, zależy od tego, w jaki sposób została sklasyfikowana działalność gospodarcza. 

Tą niższą objęto między innymi informatyków, programistów i grafików, czyli szeroko rozumiany sektor IT. Wyższy, 14-punktowy ryczałt dotyczy zaś lekarzy, dentystów czy pielęgniarek, a także inżynierów. To kolejna innowacja, jaka wejdzie w życie już od pierwszego stycznia. 

Zmiana wysokości kwoty zakupu za gotówkę

Do tej pory można było kupić wybrany towar za gotówkę, jeśli jego wartość nie przekraczała 15 tysięcy złotych. Dawało to konsumentom dostęp do całkiem dużej grupy dóbr z wielu różnych sektorów. Można tu wskazać na przykład na urządzenia z rynku IT. 

Od nowego roku wysokość tej kwoty zostaje zredukowana o niemal połowę. Będzie można kupić dany produkt za gotówkę tylko w sytuacji, kiedy jego łączny koszt zakupu nie przekroczy ośmiu tysięcy złotych. Tak stworzona faktura nadal będzie dawała odliczyć się od kosztów prowadzenia firmy. 

Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że tak radykalny zapis, którego główną intencją jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, może przynieść o wiele więcej złego niż dobrego. Pojawiła się obawa o to, czy przedsiębiorcy nie będą na przykład próbowali dzielić faktur. Bez względu na opinie specjalistów, zmiana wejdzie w życie już od stycznia 2022 roku. 

Obowiązkowy system elektronicznych faktur (E-fakturowanie)

Mimo tego, że ustawa wejdzie w życie w 2023 roku, to ustawodawca zostawił furtkę, by od 2022 roku korzystać z tego rozwiązania dobrowolnie. Co warto podkreślić, jedną z intencji, która stoi za wprowadzeniem tej zmiany w życie, jest uproszczenie zasad związanych z wystawianiem faktur. 

Pojawiają się też pewne elementy automatyzacji: system będzie sprawdzał, czy dokument jest wystawiony właściwie, a także zostanie wprowadzony ujednolicony standard numerowania dokumentów. To zmiana, na którą firmy czekają od dłuższego czasu.

Elementem zachęcającym do skorzystania z platformy może być też szansa na szybszy zwrot podatku VAT. Po przejściu na nowy system pieniądze wrócą na nasze konto w 40 dni, a nie w 60, jak miało to miejsce do tej pory. Pojawią się też usprawnienia dokumentów SLIM VAT2. Zniknie między innymi oznaczenie „duplikat”. Zmiany obejmą też zasady korygowania dokumentów.

Widać więc dość wyraźnie, że modyfikacje w systemie podatkowym sięgają coraz głębiej. Czy przekuje się to na przejrzystość systemu zarządzania finansami w Polsce? Niestety, ale niewiele na to wskazuje. Zgodnie z najnowszym raportem Tax Foundation, nasz rodzimy system zajął… przedostatnie, 36 miejsce na 37 badanych państw w Europie. Widać więc dość wyraźnie, że główna oś zmian powinna raczej być położona w stronę jeszcze większej przejrzystości.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!