Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?

Ile można czekać na wypłatę odszkodowania? Czy jest określony czas na to, by pieniądze z ubezpieczenia znalazły się na naszym koncie? Warto pamiętać, że prawo wskazuje określony czas na wypłatę odszkodowania. Nawet jeśli sprawa z wypłatą nie jest jasna.

Większość przedsiębiorców korzysta z samochodów, a wciąż najpopularniejszym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanizmów, a także ubezpieczenie autocasco. Nie mamy zamiaru pisać tutaj o wariantach i opłatach. Chcemy skupić się na odszkodowaniach. Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC?

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, czas na wypłatę odszkodowania określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie za błędy biura rachunkowego

Przepisy te zakładają, że odszkodowanie należy wypłacić w ciągu 30 dni od momentu zawiadomienia o szkodzie. Jeśli sprawa jest skomplikowana, oczywiście czas ten może być wydłużony. Ważne jednak by w takiej sytuacji ubezpieczyciel poinformował nas o tym, że sprawa będzie załatwiana dłużej. Musi to zrobić pisemnie.

To jednak nie powoduje, że może przedłużać wypłacenie odszkodowania w nieskończoność. Jeśli ustalono okoliczności zdarzenia, to ubezpieczyciel ma 14 dni na wypłatę odszkodowania.

Warto jednak pamiętać, że od momentu zawiadomienia o szkodzie nie może minąć 90 dni do wypłaty odszkodowania. Chyba że trwa sprawa sądowa. Wtedy terminy liczą się od momentu otrzymania wyroku.

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania z AC?

Tak samo jest w przypadku ubezpieczenia AC. W tym przypadku również ubezpieczyciel ma 30 dni od momentu otrzymania zawiadomienia o szkodzie. Każda firma ubezpieczeniowa może jednak określić sobie swoje zasady wypłacania odszkodowania, o ile nie będą one mniej korzystne niż zapisane w kodeksie cywilnym. 

CZYTAJ TAKŻE: Zniszczenie służbowego sprzętu – jakie konsekwencje?

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania? Opóźnienia

W sytuacji, gdy firma ubezpieczeniowa nie wypłaci ubezpieczenia w terminie, to będzie musiała ponieść konsekwencje takiego działania. Osoba, której należy się odszkodowanie, będzie można żądać odsetek za opóźnienie.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w razie opóźnienia w płatnościach można żądać zwrotu należnej kwoty wraz z odsetkami za opóźnienie. Ta zasada dotyczy także umowy zawartej z ubezpieczycielem i opóźnienia w wypłacie odszkodowania. Podobnie jest wtedy, gdy firma ubezpieczeniowa nie przyśle odmowy wypłaty odszkodowania, ani też nie wyśle informacji o kwocie odszkodowania do wypłaty.

CZYTAJ TAKŻE: Auto w leasingu a stłuczka. Co zrobić?

Jedną z poważniejszych konsekwencji jest możliwość nałożenia kary na członka zarządu ubezpieczyciela.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!