Płatność tylko kartą czy tylko gotówką?

Upowszechnienie się terminali płatniczych, a także rozwój płatności bezgotówkowych przyczynił się do tego, że coraz więcej osób korzysta z płatności kartą. Czy przedsiębiorca może odmówić płatności gotówką? Czy możliwa jest płatność tylko kartą?

Jeszcze do niedawna w wielu punktach handlowych można było znaleźć informację o tym, że przyjmowane są wyłącznie płatności gotówkowe. Przedsiębiorcy bali się kosztów związanych z realizacją płatności bezgotówkowych. Gdy jednak terminale się upowszechniły, widać je w ogromnej liczbie sklepów. Przy okazji pojawiła się wątpliwość, czy sprzedawca może przyjmować płatność tylko kartą?

Płatność tylko kartą – czy jest możliwa?

Odpowiedź znajdujemy w przepisach. Zgodnie z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych z 5 listopada 2021 przedsiębiorca nie może zabronić przyjęcia zapłaty w formie gotówkowej. Klient może płacić zarówno elektronicznie, jak i gotówką.

CZYTAJ TAKŻE: Płatności kryptowalutami w Polsce – jak ją wprowadzić?

Wszystko dlatego, że zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, znaki pieniężne, które on emituje, są uznawane za prawny środek płatniczy, ale nie wskazywały one bezpośrednio przymus przyjęcia gotówki. Dzięki nowelizacji nie można odmówić przyjęcia zapłaty w gotówce.

Mówiąc inaczej, przedsiębiorca nie może uzależnić sprzedaży danego towaru lub usługi od tego, że klient musi zapłacić bezgotówkowo. Nowelizacja ustawy odnosi się bezpośrednio do akceptantów, czyli punktów wyposażonych w urządzenia (terminale) płatnicze. Jeśli je mają, nie mogą odmówić przyjęcia gotówki.

Płatność tylko kartą – kiedy nie trzeba przyjmować gotówki?

Są jednak wyjątkowe sytuacje, które pozwalają nie przyjąć płatności w gotówce. Chodzi o sprzedaż prowadzoną w internecie albo sprzedaż w miejscu, gdzie nie ma personelu lub w podczas imprezy masowej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można zapłacić kryptowalutami w sklepie stacjonarnym?

W tym ostatnim przypadku informacja o takim sposobie przyjmowania płatności musi być zawarta w regulaminie imprezy, a wartość transakcji nie może być wyższa niż przeciętne wynagrodzenie. Jednocześnie nie można pobierać dodatkowych opłat za to, że klient chce zapłacić gotówką. Nie jest dozwolone również określanie różnych cen zależnie od sposobu zapłaty.

Płatność tylko kartą – czy można przyjmować tylko płatności kartą ze względów higienicznych?

Może się zdarzyć, że przedsiębiorca chciałby ograniczyć przyjmowanie gotówki np. ze względów higienicznych albo z powodu bezpieczeństwa. Łatwo sobie wyobrazić, że w miejscu nocnej sprzedaży może dojść do kradzieży pieniędzy.

Dobrym rozwiązaniem może się okazać więc promocja płatności bezgotówkowych. Jak jednak mówią przepisy prawa (rzeczona nowelizacja), nie można nawet w takich przypadkach ograniczać możliwości płacenia gotówką.

CZYTAJ TAKŻE: Limit transakcji gotówkowych w 2022 [aktualizacja]

Płatność tylko kartą – konsekwencje

Co grozi przedsiębiorcy w sytuacji, gdyby jednak nie pozwalał na płacenie gotówką? Warto wiedzieć, że nowelizacja ustawy nie określa sankcji. Żeby pociągnąć właściciela firmy do odpowiedzialności, trzeba by np. skorzystać z art. 135 kodeksu wykroczeń. Określa on, że wykroczenie stanowi odmowa sprzedaży towaru bez uzasadnionej przyczyny.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!