Czy można samodzielnie wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy?

4-dniowy tydzień pracy wciąż wzbudza wiele emocji. Są firmy, które eksperymentalnie wprowadziły taki system. Czy pracodawca może wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy?

Sposób wykonywania obowiązków przez pracownika, czas pracy, a także harmonogram ustalany jest przez pracodawcę. Ogranicza go jedynie kodeks pracy. Standardem jest 8 godzin pracy dziennie, czyli 40 godzin w tygodniu. Na szczęście kodeks pracy pozwala zmodyfikować czas wykonywania obowiązków. Czy można w takim razie wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy?

4-dniowy tydzień pracy

Pracodawca może zdecydować się na skrócenie czasu pracy w przypadku całej firmy, jak i wybranych stanowisk, a nawet konkretnych pracowników. Gdy pracownik złoży do pracodawcy odpowiedni wniosek, będzie można skrócić tydzień pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić pierwszego pracownika?

Pracownik, który chce pracować przez 4 dni w tygodniu, zwykle będzie wykonywał swoje obowiązki przez 10 godzin dziennie. W takiej sytuacji pensja się nie zmieni, bo liczba godzin przepracowanych będzie taka sama jak w zwykłym, 8-godzinnym systemie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Taki wniosek powinien być przygotowany przez pracownika. Przy wyrażaniu prośby o skrócenie czasu pracy dobrze jest powołać się na art. 143 kodeksu pracy, a także wskazać propozycję skróconego czasu pracy. Można na przykład wpisać we wniosku, kiedy chcemy pracować dłużej, gdy pracownik wykorzysta maksymalny dobowy czas pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Odstąpienie od umowy w terminie 14 dni – czy przedsiębiorca ma prawo do odstąpienia?

Skrócony tydzień pracy

Żeby skrócony tydzień pracy mógł być wprowadzony, trzeba zgody przełożonego. Trzeba wtedy wpisać to do umowy o pracę, czyli potrzebny będzie aneks do umowy. Warto wiedzieć, że skrócenie tygodnia pracy nie będzie oznaczało zmniejszenia wymiaru zatrudnienia.

Wszystko dlatego, że zmienia się tylko rzeczywisty czas wykonywania obowiązków pracowniczych. Kodeks pracy określa, że skróconego czasu pracy nie można stosować choćby dla tych, którzy pracują w szkodliwych warunkach, dla pracownic w ciąży, dla młodocianych, dla pracowników, którzy opiekują się dziećmi do 4.roku życia.

Czy można wprowadzić skrócony czas pracy?

Każdy pracodawca ma możliwość odgórnie wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy. Zdaniem właścicieli wielu globalnych firm, może to się przyczynić do zwiększenia efektywności pracy.

Jack Ma, założyciel serwisu Alibaba stwierdził, że 4-dniowy tydzień pracy stanie się niedługo standardem. Wszystko przez rosnący poziom automatyzacji i poprawy efektywności. Gdy Microsoft w Japonii wprowadził pracę od poniedziałku do piątku przez 5 tygodni, to okazało się, że o 40 proc. wzrosła wydajność pracowników.

CZYTAJ TAKŻE: Monitorowanie pracy pracownika – kiedy to możliwe?

To, czy pracodawca zdecyduje się wprowadzić taki system na stałe, zależy wyłącznie od niego. Praktyka pokazuje, że jest to trudne. Głównie ze względu na klientów, którzy oczekują, że pracownicy będą dostępni dla nich przez cały tydzień. I to największy do tej pory kłopot, który ogranicza upowszechnienie się tego systemu pracy.

Podsumowując, nie jest to zabronione, pracodawca ma prawo wprowadzenia takiego systemu, ale żeby to zrobić trzeba mądrze i przekalkulować czy to się opłaca.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo pracy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!