Jak napisać czynny żal? Czy dotyczy podatków gminnych?

Czynny żal to jedno z praw podatnika, który pozwala uniknąć sporej odpowiedzialności za błędy popełnione przy rozliczaniu podatków. Czy czynny żal dotyczy też podatków gminnych, np. podatku od nieruchomości?

Sprawdź, jak złożyć czynny żal. W jakich przypadkach można go złożyć, a kiedy jest już za późno. Kiedy w ogóle nie działa? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Co to jest czynny żal?

Czynny żal to dobrowolne przyznanie się do błędów lub naruszenia przepisów podatkowych. Czynny żal można złożyć, jeśli nie zapłaciliśmy podatku w terminie albo też zapłaciliśmy go w złej wysokości. Może się też zdarzyć, że np. nie złożyliśmy odpowiedniej deklaracji podatkowej. Gdy złożymy czynny żal, mamy szansę uniknąć konsekwencji opóźnień.

Jak złożyć czynny żal?

Czynny żal może być złożony bezpośrednio w urzędzie, można też wysłać pismo listem poleconym albo elektronicznie. Złożenie czynnego żalu z zachowaniem wszelkich zasad pozwala uniknąć odpowiedzialności za błędy. W takiej sytuacji urzędnicy skarbowi lub celno-skarbowi odstępują od wymierzenia kary.

Kiedy czynny żal jest „ważny”

Czynny żal to zawiadomienie o popełnieniu czynu, który jest zabroniony. Podatnik samodzielnie i dobrowolnie składa go w urzędzie skarbowym. Razem ze złożeniem czynnego żalu trzeba dopełnić obowiązków, o których wcześniej się zapomniało.

Jeśli czynny żal dotyczy niezłożenia deklaracji, to niezwłocznie ją składamy. Gdy zawiadomienie dotyczy nieopłacenia podatku, trzeba natychmiast, razem ze złożeniem czynnego żalu taki podatek zapłacić.

CZYTAJ TAKŻE: Doradztwo podatkowa online. Czy doradca podatkowy może świadczyć usługi online?

Kto może złożyć czynny żal?

Prawo przewiduje kilka konkretnych sytuacji, w których można złożyć czynny żal. Chodzi tu np. o niezłożenie w terminie zeznania podatkowego, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, nierzetelnego wystawiania faktur, braku zapłaty lub zapłaty w nieodpowiedniej wysokości podatku dochodowego, lub podatku VAT, stosowania złych stawek VAT czy wyłudzenia należności cennej.

Kiedy nie można skorzystać z czynnego żalu?

Podstawowym założeniem czynnego żalu jest przyznanie się do działania niezgodnego z prawem, zanim urząd zainteresuje się naszymi przewinieniami. Czynny żal nic nie da, jeśli urzędnicy wezwali już podatnika do złożenia wyjaśnień albo gdy mają już dowody na to, że wykroczenie skarbowe lub przestępstwo zostało popełnione. Złożenie takiego dokumenty nie pomoże również w sytuacji, gdy już jest prowadzona kontrola.

Termin złożenia czynnego żalu

Czynny żal można złożyć w dowolnym momencie. Nie ma określonego terminu. Trzeba jednak pamiętać, że należy „wyprzedzić” urząd skarbowy. Jeśli urzędnicy mają już dowody na to, że coś zrobiliśmy niezgodnie z prawem, to mamy spory kłopot.

Jakich podatków dotyczy czynny żal?

Jak już wspomnieliśmy, czynny żal dotyczy przede wszystkim należności podatkowych i celnych. Tu jednak ważna uwaga. Chodzi o podatki odprowadzane bezpośrednio do urzędu skarbowego lub celnego, czyli podatków, które są zarządzane centralnie.

W przypadku podatków lokalnych np. koncesji za sprzedaż alkoholu, podatku od nieruchomości, czy innych podatków gminnych, czynny żal raczej nie będzie miał zastosowania. Można oczywiście go złożyć, ale jego skuteczność pod względem prawnym będzie żadna.

Wzór czynnego żalu

Nie istnieje jeden urzędowy wzór czynnego żalu. Za każdym razem trzeba takie pismo przygotować samodzielnie. Przykładowy wzór można pobrać tutaj.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!