Kasa fiskalna w myjni samochodowej

Kasa fiskalna w myjni samochodowej musi obowiązkowo pojawiać się na mocy rozporządzenia z 2021 roku. Jakie urządzenie wybrać? Do kiedy ostatecznie kasa fiskalna musi być zainstalowana?

Kasa fiskalna w myjni samochodowej może natrafić na problemy techniczne. Duża ilość wody, chemii wykorzystywanej do mycia w połączeniu z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej to dość duże wyzwanie. Szczególnie w myjni samoobsługowej gdzie nie ma biura lub osobnego miejsca do obsługi klientów.

Kasa fiskalna dla myjni samochodowej

Ostateczny termin instalacji kasy fiskalnej w myjni samochodowej ustalono pierwotnie na 1 lipca 2022. Ze względu jednak na kłopoty z zapatrzeniem termin ten przesunięto. Obowiązek ten trzeba było spełnić najpóźniej do 1 października 2022 roku.

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Kasa fiskalna w myjni samochodowej stała się obowiązkowa na mocy rozporządzenia ministra finansów z 22 grudnia 2021. Ten obowiązek dotyczy usług świadczonych zarówno w myjniach z biurem, gdzie samochody klientów myją pracownicy, jak i tych, z których klienci korzystają samodzielnie.

Jaka kasa fiskalna dla myjni samochodowej?

Sprawa nie jest skomplikowana w przypadku myjni samochodowej z biurem. W tym przypadku wystarczy standardowa, normalna kasa fiskalna, jak ta wykorzystywana w innych biznesach.

Zdecydowanie trudniejsza sprawa dotyczy myjni samoobsługowych. Wszystko z powodu konieczności wygenerowania paragonu. To ten element jest najważniejszy w fiskalizacji transakcji. Kłopot wynika z tego, że zgodnie z przepisami prawa klient nie może sam wystawić sobie paragonu. Na szczęście ustawodawcy przewidzieli taką sytuację i przygotowali odpowiednie rozwiązanie.

Jaka kasa dla myjni samoobsługowej?

Myjnię bezobsługową, z której samodzielnie korzystają klienci, można wyposażyć w tzw. kasę specjalną. Ma ona specyficzne wymagania techniczne. Mówiąc wprost, może być połączona z kasą, która zamontowana jest w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów.

Zapisy rozporządzenia wskazują, że kasa specjalna nie musi wystawiać papierowego paragonu. Wystarczy, by wyświetlała konkretne pozycje asortymentu na wyświetlaczu. Istotne by były one prezentowane nie krócej niż przez 30 sekund. Dopiero po tym czasie może być wygenerowana następna sprzedaż.

Jak już wspomnieliśmy, istotnym elementem kasy fiskalnej jest paragon. Biorąc pod uwagę, że myjnia samochodowa narażona jest na sporą wilgoć, to drukowanie paragonu staje się problematyczne. Stąd zgoda na to by kasa fiskalna w myjni samoobsługowej nie drukowała paragonu. Rozwiązaniem jest e-paragon albo faktura.

Ile kas w myjni?

Gdy wiemy już jaką kasę zastosować, pora odpowiedzieć na pytanie, ile urządzeń jest potrzebnych? O ile myjnia z biurem ułatwia nam sprawę, o tyle samoobsługowa to już więcej komplikacji.

W pierwszym przypadku najczęściej traktujemy myjnię jako całość. Wtedy wystarczy nam jedna kasa fiskalna. Gdy mamy do czynienia z myjnią samoobsługową, trzeba zastosować model, w którym każde stanowisko jest osobną myjnią. I jako takie potrzebuje osobnej kasy fiskalnej.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!