Subkonto ZUS to wydzielona część konta ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, tworzona dla wybranej grupy. Chodzi tu o osoby będące członkami OFE, a także pozostałych ubezpieczonych urodzonych po 1968 roku.
Subkonto ZUS zawiera informację o zwaloryzowanych składkach z uwzględnieniem odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej, kwotę środków przekazanych przez OFE oraz kwotę środków odpowiadających wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych ze względu na ukończenie wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego. Subkonto zawiera też wysokość należnych i wpłaconych składek ZUS.
Spis treści
Czy można wypłacić pieniądze z subkonta ZUS?
Środki na subkoncie można wypłacić w przypadku:
- śmierci osoby, do której należy subkonto;
- ustania wspólności majątkowej w ciągu trwania związku małżeńskiego, rozwodu, unieważnienia związku małżeńskiego.
Jeśli ubezpieczony należy do OFE, to podział i wypłata środków odbywa się na podstawie zawiadomienia z funduszu. Wymienia się w nim osoby uprawnione do otrzymania środków oraz ich procentowe udziały.
Jeżeli ubezpieczony nie miał rachunku w OFE, wypłata i podział środków zgromadzonych na subkoncie dokonuje się na podstawie wniosku złożonego do ZUS.
Jednorazowa wypłata środków z subkonta w ZUS
Emeryt może wyznaczyć osobę, której przysługuje jednorazowa wypłata środków z subkonta ZUS w razie śmierci świadczeniobiorcy. Ile pieniędzy będzie wypłaconych?
Wysokość wypłaty gwarantowanej oblicza się jako różnicę między kwotą środków będących podstawą obliczenia nowej emerytury (które są zapisane na subkoncie ZUS) a iloczynem liczby miesięcy, które upłynęły od pierwszego miesiąca, w którym wypłacano emeryturę do końca miesiąca, w którym stwierdzono zgon i trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na subkoncie.
Warto wiedzieć, że pieniądze, które zapisane są na subkoncie ZUS, mogą być dziedziczone. Spadkobiercą może być dowolna osoba, także ta, która nie jest w ogóle spokrewniona z właścicielem środków. Po te pieniądze można zgłosić się w każdym momencie. Jeśli zmarły nie ma spadkobierców, to pieniądze trafiają do gminy, w której ostatnio mieszkał zmarły.
Jeśli członek OFE zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to po śmierci trzeba poinformować fundusz o zgodnie i złożyć wniosek o wypłatę z subkonta ZUS. W ciągu 14 dni fundusz musi poinformować ZUS o przekazanym wniosku.
Gdy członek OFE osiągnął wiek emerytalny, to środki zapisywane są na subkoncie. Podział środków następuje w momencie gdy rozwód, unieważnienie związku małżeńskiego lub śmierć nastąpiły nie później niż w dniu złożenia wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, nabycia prawa do emerytury lub osiągnięcia wieku emerytalnego przez osoby posiadające ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej.
Zmiana decyzji w sprawie składek OFE
Ubezpieczeni, którzy należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego, mogą zmienić decyzję w sprawie składek OFE co cztery lata. Wtedy stajemy przed wyborem przekazywania całości lub zaledwie części składki na subkonto ZUS.
W przypadku gdy ubezpieczony nie złożył oświadczenia o przekazywaniu składek do OFE, na subkonto trafia 7,3% podstawy wymiaru składek.
Od wypłacanej z subkonta ZUS kwoty pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 19%.