Umowa zlecenie do 26 roku życia ze studentem lub osobą, która się nie uczy

Zatrudnienie młodej osoby może być korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Przedstawiamy kluczowe informacje na temat ulgi dla młodych i umów zlecenia z osobami poniżej 26 roku życia.

Na czym polega ulga dla młodych?

Ulga dla młodych (zwana też zerowym PIT dla młodych) to preferencja w podatku dochodowym od osób fizycznych obejmująca osoby, które (łącznie):

  • uzyskały przychody z pracy, zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego,
  • nie ukończyły 26 roku życia w momencie uzyskania tych przychodów (ustawa o PIT nie mówi o dolnej granicy wieku).

Ulga – np. kiedy zawierana jest umowa zlecenie ze studentem do 26 roku życia – polega na zwolnieniu z podatku dochodowego przychodów do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym (ze wszystkich źródeł). Należy pamiętać, że ulgą objęte są wyłącznie przychody z:

  • pracy – stosunku służbowego, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
  • zlecenia,
  • praktyki absolwenckiej (opisane w ustawie z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich),
  • stażu uczniowskiego (opisane w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe).

Inne rodzaje przychodów, takie jak z umowy o dzieło, działalności gospodarczej czy najmu, nie są uwzględniane.

Co warto jeszcze wiedzieć o zerowym PIT dla młodych? Ulga dla młodych działa z mocy ustawy, a to oznacza, że podatnik nie musi składać żadnych oświadczeń czy wniosków płatnikowi (np. zleceniodawcy). Jeśli podatnik spełnia warunki, aby skorzystać z ulgi, ale nie chce, aby płatnik ją zastosował przy poborze zaliczek, może złożyć do pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie.

Co musi przedstawić zleceniobiorca, aby skorzystać z ulgi? Wystarczy dostarczyć pracodawcy dokument potwierdzający wiek (np. dowód osobisty), ew. zaświadczenie z dziekanatu o posiadaniu statusu studenta.

Z ulgi dla młodych mogą skorzystać obcokrajowcy.

Podatek dochodowy

Podatnicy, którzy uzyskują wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych, nie muszą składać zeznań podatkowych PIT-36 lub PIT-37. 

Jeżeli podatnik ma obowiązek składać zeznanie podatkowe (np. jednocześnie ma przychody z działalności gospodarczej), to musi wykazać w nim przychody objęte ulgą.

Zleceniobiorca ma obowiązek wystawić osobie korzystającej z ulgi dla młodych PIT-11.

Składki

O czym trzeba pamiętać, podpisując umowę zlecenie z osobą poniżej 26 roku życia, która nie ma statusu studenta?

Student do 26 roku życia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu umowy zlecenia. To znaczy, że zleceniodawca nie musi płacić za niego składek.

Zawarcie umowy z osobą, która nie ma statusu studenta, oznacza konieczność zgłoszenia jej do ubezpieczeń. Dotyczy to również młodego człowieka, który utracił status studenta.

Co jest lepsze dla studenta: umowa zlecenie, czy o pracę?

Z punktu widzenia podatku dochodowego, nie ma różnicy – dzięki „zerowemu” PIT nie muszą płacić państwu daniny (do dnia 26 urodzin lub przekroczenia rocznego limitu 85 528 zł).

Umowa zlecenie zapewnia większą elastyczność studentowi i zleceniodawcy, np. łatwiej ją rozwiązać. Zleceniodawca nie musi płacić za studenta składek na ubezpieczenia społeczne, czyli zleceniobiorca dostanie „na rękę” więcej niż na umowie o pracę zawartą na tę samą kwotę brutto. Z drugiej strony, dla studenta, który planuje się związać na dłużej z daną firmą lub instytucją, umowa o pracę zapewnia większą stabilność i może ułatwić rozwój kariery. Student na etacie ma również prawo do urlopu i  płacy minimalnej (w 2024 roku to 4242 zł brutto, a od 1 lipca 4300 zł).

Przeczytaj więcej w kategorii Umowy.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!