Zatrudnienie młodej osoby może być korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Przedstawiamy kluczowe informacje na temat ulgi dla młodych i umów zlecenia z osobami poniżej 26 roku życia.
Spis treści
Na czym polega ulga dla młodych?
Ulga dla młodych (zwana też zerowym PIT dla młodych) to preferencja w podatku dochodowym od osób fizycznych obejmująca osoby, które (łącznie):
- uzyskały przychody z pracy, zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego,
- nie ukończyły 26 roku życia w momencie uzyskania tych przychodów (ustawa o PIT nie mówi o dolnej granicy wieku).
Ulga – np. kiedy zawierana jest umowa zlecenie ze studentem do 26 roku życia – polega na zwolnieniu z podatku dochodowego przychodów do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym (ze wszystkich źródeł). Należy pamiętać, że ulgą objęte są wyłącznie przychody z:
- pracy – stosunku służbowego, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- zlecenia,
- praktyki absolwenckiej (opisane w ustawie z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich),
- stażu uczniowskiego (opisane w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe).
Inne rodzaje przychodów, takie jak z umowy o dzieło, działalności gospodarczej czy najmu, nie są uwzględniane.
Co warto jeszcze wiedzieć o zerowym PIT dla młodych? Ulga dla młodych działa z mocy ustawy, a to oznacza, że podatnik nie musi składać żadnych oświadczeń czy wniosków płatnikowi (np. zleceniodawcy). Jeśli podatnik spełnia warunki, aby skorzystać z ulgi, ale nie chce, aby płatnik ją zastosował przy poborze zaliczek, może złożyć do pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie.
Co musi przedstawić zleceniobiorca, aby skorzystać z ulgi? Wystarczy dostarczyć pracodawcy dokument potwierdzający wiek (np. dowód osobisty), ew. zaświadczenie z dziekanatu o posiadaniu statusu studenta.
Z ulgi dla młodych mogą skorzystać obcokrajowcy.
Podatek dochodowy
Podatnicy, którzy uzyskują wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych, nie muszą składać zeznań podatkowych PIT-36 lub PIT-37.
Jeżeli podatnik ma obowiązek składać zeznanie podatkowe (np. jednocześnie ma przychody z działalności gospodarczej), to musi wykazać w nim przychody objęte ulgą.
Zleceniobiorca ma obowiązek wystawić osobie korzystającej z ulgi dla młodych PIT-11.
Składki
O czym trzeba pamiętać, podpisując umowę zlecenie z osobą poniżej 26 roku życia, która nie ma statusu studenta?
Student do 26 roku życia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu umowy zlecenia. To znaczy, że zleceniodawca nie musi płacić za niego składek.
Zawarcie umowy z osobą, która nie ma statusu studenta, oznacza konieczność zgłoszenia jej do ubezpieczeń. Dotyczy to również młodego człowieka, który utracił status studenta.
Co jest lepsze dla studenta: umowa zlecenie, czy o pracę?
Z punktu widzenia podatku dochodowego, nie ma różnicy – dzięki „zerowemu” PIT nie muszą płacić państwu daniny (do dnia 26 urodzin lub przekroczenia rocznego limitu 85 528 zł).
Umowa zlecenie zapewnia większą elastyczność studentowi i zleceniodawcy, np. łatwiej ją rozwiązać. Zleceniodawca nie musi płacić za studenta składek na ubezpieczenia społeczne, czyli zleceniobiorca dostanie „na rękę” więcej niż na umowie o pracę zawartą na tę samą kwotę brutto. Z drugiej strony, dla studenta, który planuje się związać na dłużej z daną firmą lub instytucją, umowa o pracę zapewnia większą stabilność i może ułatwić rozwój kariery. Student na etacie ma również prawo do urlopu i płacy minimalnej (w 2024 roku to 4242 zł brutto, a od 1 lipca 4300 zł).
Przeczytaj więcej w kategorii Umowy.