Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze informacje, jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma obowiązek (z zasady) opłacenia składek do ZUS. To składki na:

 • ubezpieczenie społeczne:
  • emerytalne (19,52%),
  • rentowe (8%),
  • wypadkowe (1,67% dla firm zatrudniających do 9 osób),
  • chorobowe (dobrowolne, 2,45%),
 • składka zdrowotna – jej wysokość zależy od formy opodatkowania i dochodu.
 • Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Solidarnościowy (FS) – łącznie 2,45% podstawy wymiaru, nie obowiązuje jeżeli przedsiębiorca opłaca składki od preferencyjnej podstawy lub ukończył 60 lat (mężczyzna) i 55 lat (kobieta).

Minimalna podstawa wymiaru składek w 2024 roku to 4694,40 zł. Przedsiębiorca na JDG zapłaci za siebie 1600,32 zł plus składkę zdrowotną (minimum 381,78 zł).

Należy też pamiętać, że młodzi stażem przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start (przez 6 miesięcy zapłacą tylko składkę zdrowotną), a następnie obniżonej składki od preferencyjnej podstawy i Małego ZUS PLUS.

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy składki na ubezpieczenia społeczne są kosztem? Jak je odliczyć, jak zaksięgować?

Koszty uzyskania przychodów to wydatki, które przedsiębiorca poniósł, aby osiągnąć przychody, zachować lub zabezpieczyć źródła przychodów (art. 22. 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wydatki muszą być faktycznie poniesione i nie mogą należeć do katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu (umieszczonego w art. 23 ustawy).

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

 

Składki ZUS – na ubezpieczenia społeczne – można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jeżeli przedsiębiorca opłaca je za siebie. Warunkiem jest, że zostały opłacone w terminie, dotyczą osoby prowadzącą JDG, a nie dotyczą osób, które zawarły umowę o pracę z własną firmą. Jeżeli składki ZUS nie zostaną opłacone w terminie, stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu, w którym nastąpiła ich wpłata.

Składki można też odliczyć od dochodu (przychodu) i w ten sposób zmniejszyć podstawę opodatkowania (z wyjątkami, o których niżej). 

Jak ująć składki ZUS w księdze przychodów i rozchodów? Składki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w kolumnie 13 KPiR – Pozostałe wydatki.

Zasady rozliczenia składek ZUS zależą też od formy opodatkowania, którą wybrał przedsiębiorca.

Skala podatkowa

Prowadząc JDG można zaliczyć składki do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć je od dochodu. W obu przypadkach chodzi o składki faktycznie opłacone.

Podatek liniowy

Przedsiębiorca na podatku liniowym może zaliczyć składki – faktycznie opłacone – do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć je od przychodu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Nie ma możliwości zaliczenia składek ZUS do kosztów uzyskania przychodu, ale przedsiębiorca może odliczyć je od przychodu.

Karta podatkowa

Przedsiębiorcy rozliczający się kartą podatkową nie mają możliwości odliczyć składek od podatku lub przychodu czy zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu.

Chcesz dostawać regularne dawki wiedzy na temat ZUS-u? Zapisz się do naszego newslettera!

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – czy składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy są kosztem uzyskania przychodu?

Tak, składki na FP i FS mogą być kosztem uzyskania przychodu. Podobnie, jak w przypadku składek ZUS wiele zależy od formy opodatkowania przedsiębiorcy.

Skala podatkowa

Składki na FP i FS nie można odliczyć od podatku, ale można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Podatek liniowy

Składki na FP i FS nie można odliczyć od podatku, ale można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Ryczałt

Przedsiębiorca płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie może odliczyć składek na FP i FS od podatku i nie można ich zaliczyć do KUP.

Karta podatkowa

Przedsiębiorca płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie może odliczyć składek na FP i FS od podatku i nie można ich zaliczyć do KUP.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Ile wyniosą składki ZUS w 2024 roku? 
 2. Pierwsza składka ZUS 
 3. Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS w 2024 roku – kiedy nie zapłacisz składek? 
 4. Koszt zatrudnienia pracownika – umowa zlecenie i umowa o dzieło 
 5. Koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę 

Czy składkę na ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od kosztów uzyskania przychodu?

Część składki zdrowotnej mogą:

 • odliczyć od dochodu/zaliczyć do KUP przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym – do limitu 11 600 zł zapłaconych składek,
 • odliczyć od przychodów 50% składek zapłaconych w danym roku podatkowym (podatnicy na ryczałcie),
 • pomniejszyć podatek o 19% zapłaconych składek (przedsiębiorcy na karcie podatkowej).

Czy składki ZUS pracowników mogą być odliczone od przychodu pracodawcy?

Niektórzy właściciele firm płacący składki za pracowników mogą je odliczyć od przychodu. Jednak nie wszyscy. To przywilej tylko przedsiębiorców rozliczających się według skali lub stawki liniowej. Do KUP zaliczone są składki emerytalna, rentowa, wypadkowa, na FP i FS oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w części zapłaconej przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorca nie może odliczyć składki zdrowotnej pracownika (to zatrudniony ją opłaca, a pracodawca jest tylko płatnikiem do ZUS).

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii ZUS.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!