Zwolnienie z PIT 2024 – kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Sprawdzamy, kto jeszcze ma szansę (i na jakich warunkach) uniknąć rozliczenia PIT.

Co to jest zwolnienie z PIT?

Zwolnienie z PIT oznacza, że osoba, która osiągnęła wyłącznie przychody zwolnione przez ustawodawcę z opodatkowania, nie musi składać zeznania rocznego. Pracodawca wystawi jej PIT-11 jednak zostanie on automatycznie rozliczony w ramach usługi Twój e-PIT.

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami i łatwo obliczysz należny podatek.

Kiedy przychody mogą być objęte zwolnieniem z PIT?

Przychody mogą być objęte zwolnieniem z PIT w przypadku podatników, których obejmuje tzw. zerowy PIT. To osoby spełniające warunki skorzystania z:

 • ulgi dla młodych,
 • ulgi na powrót z zagranicy,
 • ulgi dla pracujących seniorów,
 • ulgi dla rodzin 4+.

Warto pamiętać, że z PIT mogą być zwolnione również niektóre przychody z zagranicy – na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z innymi krajami. PIT nie zapłacą również osoby, które wygrały w niektórych grach liczbowych czy loteriach (np. w Lotto, jednorazowa wartość wygranej nie może przekroczyć 2 280 zł).

Kto nie musi się rozliczać z PIT?

PIT muszą złożyć osoby, które uzyskały dochód podlegający opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Deklaracji podatkowej nie muszą wypełniać i składać podatnicy, którzy m.in. otrzymali:

 • PIT-40A i nie mają innych dochodów poza emeryturą/rentą;
 • dodatki, m.in. mieszkaniowe;
 • zasiłki, m.in. macierzyński czy z tytułu urodzenia dziecka;
 • świadczenia rodzinne;
 • dodatek za rozłąkę;
 • odprawę pośmiertną i zasiłek pogrzebowy;
 • odszkodowania i zadośćuczynienia;
 • nagrodę w niektórych grach liczbowych i loteriach (do limitu 2 280 zł);
 • zwrot kosztów lub diety w przypadku pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich;
 • uzyskali wyłącznie dochody zwolnione z opodatkowania (np. osoby do 26 roku życia).

Pełny katalog zwolnień zawiera ustawa o PIT (art. 21, Zwolnienia przedmiotowe).

Kto jest zwolniony z podatku dochodowego?

Z podatku dochodowego zwolnione są osoby, których dochód nie przekroczył 30 000 zł w skali roku (kwota wolna od podatku).

Z podatku dochodowego zwolnieni są też podatnicy, których obejmują ulgi, m.in. ulga dla rodzin 4+. Ulga przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy wychowują co najmniej czworo dzieci. Preferencja obejmuje przychody z pracy na etacie, umowy zlecenia, działalności gospodarczej oraz zasiłki macierzyńskie. 

Ulga dotyczy dzieci małoletnich oraz pełnoletnich do 25 roku życia, o ile uczą się i nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (np. umowa o pracę, umowa zlecenie), z wyjątkiem renty rodzinnej, dochodów opodatkowanych 19% podatkiem dochodowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów (akcji) lub pochodnych instrumentów finansowych oraz przychodów zwolnionych w ramach ulgi dla młodych i ulgi na powrót. Maksymalna kwota ulgi wynosi 85 528 zł rocznie.

Jaka kwota jest zwolniona z podatku?

Kwota zwolniona z podatku (wolna od podatku), to suma dochodów, od której nie odprowadza się podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Obejmuje dochody osób rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (PIT-36 i PIT-37). W 2024 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł rocznie.

Premier Donald Tusk zapowiedział (jeszcze podczas kampanii przedwyborczej w 2023 r.), że kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 60 000 zł. Na razie nie ma terminu wprowadzenia tej zmiany. Przedstawiciele rządu tłumaczą, że będzie to możliwe po zabezpieczeniu dochodów samorządów – dwukrotnie wyższa kwota wolna od podatku sprawi, że dochody gmin mogą drastycznie spaść. To oznacza, że podwyższenie kwoty zwolnionej od podatku można spodziewać się najwcześniej w 2025 r.

Zerowy PIT dla młodych

Zerowy PIT dla młodych, zwany również ulgą dla młodych, to preferencja podatkowa dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia:

 • ulga dotyczy przychodów uzyskiwanych na podstawie umowy o pracę, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, umów zlecenia oraz z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego;
 • roczny limit przychodów uprawniających do skorzystania z ulgi dla młodych wynosi 85 528 zł (ok. 7127 zł brutto miesięcznie); dla małżonków limit przysługuje odrębnie każdemu z nich;
 • podatnik uzyskujący wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych nie musi rozliczać rocznej deklaracji PIT.

Jeżeli podatnik nie chce, aby płatnik stosował ulgę przy poborze zaliczek, powinien złożyć pisemny wniosek płatnikowi w sprawie zerowego PIT-u.

Regularnie publikujemy na temat ulg podatkowych i rozliczania podatku. Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap najważniejszych informacji.

PIT 0 dla pracujących seniorów

Ulga PIT-0 przysługuje seniorom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale nadal są aktywni zawodowo i czasowo zrezygnowali z pobierania emerytury/renty. 

Zwolnienie dotyczy przychodów:

Kwota przychodu korzystająca ze zwolnienia nie może przekroczyć 85 528 zł w roku podatkowym. Tego limitu nie może również przekroczyć suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach różnych ulg.

Ulga nie obejmuje m.in. przychodów z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego (np. nie dotyczy zasiłków chorobowych), z umów o dzieło, z praw autorskich (z wyjątkiem tych uzyskanych w ramach umowy o pracę), podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Zwolnienie z PIT. Umowa o dzieło – czy zwolnienie z PIT dotyczy dochodów z umowy o dzieło?
 2. Zwolnienie z PIT. Umowa zlecenie – jak przychody ze zlecenia powinna rozliczyć osoba zwolniona z PIT?
 3. Ulga dla młodych
 4. PIT 0 dla seniora
 5. Co można odliczyć w PIT 2023?

Ulga na powrót

Ulga na powrót ma zachęcić Polaków żyjących na emigracji do powrotu do kraju. Preferencja polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów, maksymalnie do kwoty 85 528 zł, osiągniętych po powrocie do Polski z:

 • pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy),
 • umowy zlecenie zawartej z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

Kto skorzysta z ulgi na powrót? Osoby, które przeniosły miejsce zamieszkania na terytorium Polski po 31 grudnia 2021 r. Preferencja nie dotyczy podatników, którzy nie mieszkali w RP w ciągu trzech lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym przenieśli się do Polski. Warunkiem jest również posiadanie polskiego obywatelstwa, Karty Polaka lub obywatelstwo innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Ulgę na powrót można stosować przez cztery kolejne lata.

Do jakiej kwoty można skorzystać ze zwolnienia z PIT?

O czym należy pamiętać, myśląc o zastosowaniu PIT-0? Suma przychodów zwolnionych z podatku nie może przekroczyć 85 528 zł rocznie po zsumowaniu ulgi dla pracujących seniorów, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla młodych.

Kontroluj swoje dochody z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej na temat rozliczania podatku dochodowego w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!