Pracodawca postanowił wyróżnić pracownika, który świetnie wykonuje swoje obowiązki i przyznać mu premię uznaniową. Czy będzie ona opodatkowana, a jeśli tak to według jakiej stawki? Jak rozliczyć taką premię? Zapraszamy do naszego przewodnika.
Pracodawca ma prawo przyznać pracownikowi nagrody i wyróżniania (art. 105 Kodeksu pracy). Pracownik może być doceniony za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości i w ten sposób szczególnie przyczyniając się do wykonywania zadań zakładu.
W praktyce w grę wchodzą premie regulaminowe i uznaniowe. Czym się różnią? Premia uznaniowa zależy od decyzji i oceny pracodawcy. Premia regulaminowa jest składową wynagrodzenia i powinna być ujęta w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.
Spis treści
Czy premia jest opodatkowana?
Tak, premia uznaniowa i regulaminowa jest opodatkowana. Zgodnie z przepisami, wszystkie wypłaty, wyrażone w pieniądzu, w tym nagrody, są przychodem pracownika ze stosunku służbowego (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych). To oznacza, że przychody z tytułu premii trzeba obliczyć i odprowadzić zaliczkę na PIT stosując skalę podatkową (12% i 32%).
Czy wiesz, że…
Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? |
Ile wynosi podatek od premii?
Wysokość podatku zależy od rodzaju premii i progu podatkowego pracownika. Premia opodatkowana jest na zasadach ogólnych, czyli 12% (do kwoty 85 528 zł) lub 32% (po przekroczeniu progu podatkowego).
Jak rozliczyć premię pracownika?
Premię pracownika należy rozliczyć jak inne składniki wynagrodzenia. Pracodawca ma obowiązek odprowadzić od niej zaliczkę na podatek dochodowy. Zaliczka pobierana jest i odprowadzana do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacono premię. Premia opodatkowana jest na zasadach ogólnych (stawki 12% i 32%).
Należy pamiętać, że pracodawca musi również odprowadzić od premii składki ZUS (obliczane są od podstawy wymiaru, czyli kwoty premii brutto).
Pracodawca wykazuje wypłaconą premię w informacji PIT-11, którą wysyła do pracownika do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Pracownik rozlicza premię w PIT-36 lub PIT-37.
Program Mała Księgowość
Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.
CZYTAJ TAKŻE: