Sprzedaż na Vinted a podatek – czy sprzedaż w internecie jest opodatkowana?

Sprzedałeś/sprzedałaś ubranie lub obuwie na Vinted i teraz zastanawiasz się, czy taka okazjonalna sprzedaż własnego, używanego przedmiotu podlega podatkowi. Odpowiadamy: to zależy.

Tłumaczymy:

 • Kiedy sprzedaż używanych przedmiotów jest opodatkowana?
 • Jakie są limity przychodów, po których przekroczeniu należy odprowadzać podatek?
 • Kto musi złożyć raport zgodnie z przepisami UE?

W naszym artykule skupiamy się na platformie Vinted, ale zagadnienia dotyczą te sprzedaży w sieci i sprzedaży używanych przedmiotów, niezależnie od tego, w jakiej formie to robisz. Tak samo opodatkowane będą przedmioty sprzedawane na OLX, Allegro Lokalnie, za pośrednictwem Facebooka lub innych social mediów lub na osiedlowej wyprzedaży staroci.

Sprzedaż na Vinted

Vinted to internetowa platforma handlowa, na której można sprzedawać i kupować używane ubrania, buty, akcesoria i inne przedmioty z drugiej ręki. Zyskuje coraz większą popularność w Polsce i Europie. Jesienią 2023 roku miała w naszym kraju 6,3 mln użytkowników, którzy spędzali na niej 134 minuty (pierwsze miejsce wśród serwisów e-commerce, badanie Mediapanel).

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Sprzedaż na Vinted a podatek dochodowy – czy sprzedaż w internecie jest opodatkowana?

Sprzedaż na Vinted może być opodatkowana, jednak zależy to od kilku czynników:

 • wysokości dochodu – sprzedawca, który zarobił w ciągu roku mniej niż 30 000 zł (łącznie z innymi ew. dochodami), nie zapłaci podatku;
 • czasu posiadania sprzedawanej rzeczy – jeżeli jest to minimum 6 miesięcy, to sprzedający nie będzie miał obowiązku podatkowego (w przypadku własnego, używanego przedmiotu).

Jeżeli sprzedaż rzeczy, którą handlujący miał krócej niż 6 miesięcy przyniesie mu zysk (sprzeda ją drożej, niż kupił), to będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Tak samo osoba, która kupiła przedmiot z zamiarem jego późniejszego odsprzedania.

To nie wszystko. Sprzedaż okazjonalna podlega również podatkowi PCC (od czynności cywilnoprawnych). Należy go zapłacić, jeżeli cena przedmiotu przekracza 1000 zł.

Kiedy od sprzedaży używanych rzeczy płaci się podatek?

Nie każda sprzedaż używanej rzeczy sprawia, że sprzedający musi zapłacić daninę państwu. Podatek zapłacimy, jeżeli mieliśmy sprzedawany przedmiot krócej niż 6 miesięcy i uzyskaliśmy dochód z jego sprzedaży. 

Sprzedaż okazjonalną należy rozliczyć w PIT-36 (część E, w wierszu „Odpłatne zbycie rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy”) podając przychód, koszt uzyskania przychodu, dochód/stratę. 

Podatek zostanie naliczony jeżeli wystąpił dochód. Co w przypadku straty ze sprzedaży przedmiotu, który podatnik posiadał krócej niż 6 miesięcy? Taką transakcję także należy wykazać w zeznaniu podatkowym.

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku na Vinted?

Na Vinted można sprzedawać bez podatku do osiągnięcia rocznego limitu 30 000 zł (całkowity roczny dochód). Do tego limitu nie wlicza się sprzedaży własny używanych przedmiotów posiadanych dłużej niż 6 miesięcy.

Co jeśli przekroczysz limit? Działalność nierejestrowana

Co z osobami, które regularnie sprzedają na platformach typu Vinted? Muszą pamiętać o zasadach prowadzenia działalności nierejestrowej (nierejestrowanej). Jeżeli ich przychody należne przekroczą w miesiącu limit 75% minimalnego wynagrodzenia (3181,50 zł i 3225 zł od lipca 2024 r.), to będą musiały zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG.

Działalność gospodarczą należy również założyć jeżeli prowadzona jest sprzedaż w celu zarobkowym w sposób zorganizowany i ciągły, w imieniu własnym i na własny lub cudzy rachunek.

Sprzedający, który nie przekroczył limitu, musi ewidencjonować sprzedaż i wykazać ją w zeznaniu rocznym PIT-36 (część E, rubryka działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy). Podatnik wpisuje przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód/stratę. Przychodem podatkowym z tej działalności są tylko kwoty zapłacone przez klienta za towar lub usługę. Podatek płaci się od uzyskanych dochodów.

CZYTAJ TAKŻE:

 1. Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?
 2. Działalność nierejestrowana. Czy można prowadzić działalność bez rejestracji?
 3. Dropshipping – jak zacząć? Wszystko, co musisz wiedzieć o dropshippingu
 4. Pomysł na biznes w domu. Jak dorabiać bez wychodzenia?
 5.  Umowa przedwstępna sprzedaży – kiedy ją zawrzeć? Jakie elementy zawiera?

Dyrektywa DAC7 a sprzedaż na Vinted – co się zmienia? Kto musi wypełnić raport?

Warto pamiętać, że Vinted ma obowiązek przekazywać dane sprzedających organom podatkowym. Wprowadza go dyrektywa Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniająca dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (tzw. DAC7). 

Dyrektywa nie wprowadza nowego podatku, nie dotyczy również wszystkich sprzedających na tej platformie. Raport zostanie wypełniony i wysłany jeżeli sprzedający spełni chociaż jeden z tych dwóch warunków:

 • wykona w ciągu roku przynajmniej 30 transakcji;
 • jego zarobki przekroczą 2000 euro (ok. 8 680 zł).

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami, DAC7 zostanie zaimplementowana od 1 lipca 2024 r. Rząd przyjął projektu ustawy DAC7 na początku kwietnia 2024 r. Warto pamiętać, że platformy e-commerce najprawdopodobniej będą musiały składać informacje obejmujące okres od 2023 r.

Co jeśli przekroczę 30 transakcji na Vinted?

Sprzedający, który przekroczył 30 transakcji na Vinted (w roku kalendarzowym), musi wypełnić raport DAC7. Vinted informuje, że z takimi osobami skontaktuje się do listopada 2024 r. Przekaże im częściowo wypełniony raport, a sprzedawca będzie musiał sprawdzić i potwierdzić wprowadzone dane (wzięte z jego konta), dodać identyfikator podatkowy oraz odesłać dokument.

Uwaga! Wypełnienie raportu nie oznacza automatycznego obowiązku zapłaty podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży na Vinted.

Kiedy trzeba płacić podatek na Vinted?

Podatek na Vinted należy zapłacić po zarobieniu ponad 30 000 zł rocznie (to limit wszystkich dochodów, także np. z etatu). Sprzedaż będzie też podlegała opodatkowaniu jeżeli handlujący miał przedmiot krócej niż 6 miesięcy i sprzedał go z zyskiem. W przypadku rzeczy wartych więcej niż 1 000 zł obowiązuje również podatek PCC.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!