Certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany – różnice

Certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany – różnice między nimi są znaczne. Sprawdź, czym różni się certyfikat kwalifikowany od niekwalifikowanego? Kiedy stosuje się jeden, a kiedy drugi?

Przeczytaj nasz artykuł i poznaj certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany – różnice i podobieństwa między nimi. Kto używa certyfikatu kwalifikowanego, a kto niekwalifikowanego?

Certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany – różnice

Chęć usprawnienia obiegu dokumentów, sprawienia by można było wysyłać elektroniczne dokumenty szybko i sprawnie spowodowała, że na rynku pojawiły się rozwiązania, które potwierdzają autentyczność i integralność danego dokumentu. I tak można używać pieczęci elektronicznej, podpisu elektronicznego itd.

Podpis elektroniczny wykorzystywany jest przede wszystkim przez urzędy i biznes. Zdecydowanie rzadziej korzystają z niego osoby prywatne. Obok nich istnieją certyfikaty. Mamy certyfikaty kwalifikowane i niekwalifikowane. Podstawowa różnica pomiędzy nimi dotyczy gwarancji prawnej.

Certyfikat kwalifikowany jest równoznaczny z podpisem odręcznym. Certyfikatu niekwalifikowanego możemy użyć do zaszyfrowania jakiejś informacji, do podpisania pliku czy logowania do systemu.

Rodzaj certyfikatu zależy też od tego, w jaki sposób go używamy. I tak certyfikat kwalifikowany wykorzystuje się wyłącznie w celu weryfikacji podpisu elektronicznego. Certyfikatu niekwalifikowanego możemy używać praktycznie bez ograniczeń. Oba certyfikaty różnią się też sposobem przechowywania.

Certyfikat kwalifikowany zwykle przechowujemy na zewnętrznym nośniku, którym może być karta albo pendrive. Niekwalifikowany całkiem swobodnie można przechować na komputerze.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest kwalifikowana pieczęć elektroniczna? Zabezpiecz sprawy swojej firmy

Kto wydaje certyfikat kwalifikowany?

Jednak największym wyróżnikiem obu certyfikatów jest sposób jego utworzenia. Certyfikat kwalifikowany wydać może wyłącznie autoryzowane Centrum Certyfikacji. Niekwalifikowany może być wydany przez jakikolwiek podmiot.

Certyfikat niekwalifikowany możemy zastosować do podpisywania poczty elektronicznej, szyfrowania informacji, autoryzacji urządzeń sieciowych oraz zestawiania bezpiecznych połączeń.

Certyfikat kwalifikowany

W przypadku certyfikatu niekwalifikowanego („zwykłego”) Rozporządzenie eIDAS nie narzuca wymagań, co do sposobu generowania i przechowywania klucza prywatnego oraz sposobu generowania podpisu elektronicznego weryfikowanego takim certyfikatem (programowo czy też z wykorzystaniem kart kryptograficznych).

CZYTAJ TAKŻE: Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Certyfikat niekwalifikowany można wykorzystać np. do zabezpieczenia konkretnych plików albo poczty e-mail. Certyfikatu kwalifikowanego używa się np. do zabezpieczania dokumentów elektronicznych.

Potrzebujesz usług zaufania? Wykup niezawodną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną na pieczeckwalifikowana.pl.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!