Certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany – różnice

Certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany – różnice między nimi są znaczne. Sprawdź, czym różni się certyfikat kwalifikowany od niekwalifikowanego? Kiedy stosuje się jeden, a kiedy drugi?

Przeczytaj nasz artykuł i poznaj certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany – różnice i podobieństwa między nimi. Kto używa certyfikatu kwalifikowanego, a kto niekwalifikowanego?

Certyfikat kwalifikowany i niekwalifikowany – różnice

Chęć usprawnienia obiegu dokumentów, sprawienia by można było wysyłać elektroniczne dokumenty szybko i sprawnie spowodowała, że na rynku pojawiły się rozwiązania, które potwierdzają autentyczność i integralność danego dokumentu. I tak można używać pieczęci elektronicznej, podpisu elektronicznego itd.

Podpis elektroniczny wykorzystywany jest przede wszystkim przez urzędy i biznes. Zdecydowanie rzadziej korzystają z niego osoby prywatne. Obok nich istnieją certyfikaty. Mamy certyfikaty kwalifikowane i niekwalifikowane. Podstawowa różnica pomiędzy nimi dotyczy gwarancji prawnej.

Certyfikat kwalifikowany jest równoznaczny z podpisem odręcznym. Certyfikatu niekwalifikowanego możemy użyć do zaszyfrowania jakiejś informacji, do podpisania pliku czy logowania do systemu.

Rodzaj certyfikatu zależy też od tego, w jaki sposób go używamy. I tak certyfikat kwalifikowany wykorzystuje się wyłącznie w celu weryfikacji podpisu elektronicznego. Certyfikatu niekwalifikowanego możemy używać praktycznie bez ograniczeń. Oba certyfikaty różnią się też sposobem przechowywania.

Certyfikat kwalifikowany zwykle przechowujemy na zewnętrznym nośniku, którym może być karta albo pendrive. Niekwalifikowany całkiem swobodnie można przechować na komputerze.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest kwalifikowana pieczęć elektroniczna? Zabezpiecz sprawy swojej firmy

Kto wydaje certyfikat kwalifikowany?

Jednak największym wyróżnikiem obu certyfikatów jest sposób jego utworzenia. Certyfikat kwalifikowany wydać może wyłącznie autoryzowane Centrum Certyfikacji. Niekwalifikowany może być wydany przez jakikolwiek podmiot.

Certyfikat niekwalifikowany możemy zastosować do podpisywania poczty elektronicznej, szyfrowania informacji, autoryzacji urządzeń sieciowych oraz zestawiania bezpiecznych połączeń.

Certyfikat kwalifikowany

W przypadku certyfikatu niekwalifikowanego („zwykłego”) Rozporządzenie eIDAS nie narzuca wymagań, co do sposobu generowania i przechowywania klucza prywatnego oraz sposobu generowania podpisu elektronicznego weryfikowanego takim certyfikatem (programowo czy też z wykorzystaniem kart kryptograficznych).

CZYTAJ TAKŻE: Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Certyfikat niekwalifikowany można wykorzystać np. do zabezpieczenia konkretnych plików albo poczty e-mail. Certyfikatu kwalifikowanego używa się np. do zabezpieczania dokumentów elektronicznych.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!