fbpx

Czy można wprowadzić samodzielnie 4-dniowy tydzień pracy?

4-dniowy tydzień pracy wciąż wzbudza wiele emocji. Są firmy, które eksperymentalnie wprowadziły taki system. Czy pracodawca może wprowadzić 4 dniowy tydzień pracy?

Sposób wykonywania obowiązków przez pracownika, czas pracy, a także harmonogram ustalany jest przez pracodawcę. W tym zakresie ma on dowolność. To co ogranicza pracodawcę, to kodeks pracy, który reguluje czas pracy.  Standardem jest 8 godzin pracy dziennie, czyli 40 godzin w tygodniu. Na szczęście kodeks pracy pozwala zmodyfikować czas wykonywania obowiązków. Istotne, by nie przekraczać maksymalnej wartości określanej w kodeksie pracy.

Pracodawca może zdecydować się na skrócenie czasu pracy w przypadku całej firmy, jak i wybranych stanowisk, a nawet konkretnych pracowników. Gdy pracownik złoży do pracodawcy odpowiedni wniosek, będzie można skrócić tydzień pracy.

Pracownik, który chce pracować przez 4 dni w tygodniu, zwykle będzie wykonywał swoje obowiązki przez 10 godzin dziennie. W takiej sytuacji pensja się nie zmieni bo liczba godzin przepracowanych będzie taka sama jak w zwykłym, 8-godzinnym systemie.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Taki wniosek powinien być przygotowany przez pracownika. Przy wyrażaniu prośby o skrócenie czasu pracy dobrze jest powołać się na art. 143 kodeksu pracy, a także wskazać propozycję skróconego czasu pracy. Można na przykład wpisać we wniosku kiedy chcemy pracować dłużej, gdy pracownik wykorzysta maksymalny dobowy czas pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Odstąpienie od umowy w terminie 14 dni – czy przedsiębiorca ma prawo do odstąpienia?

Skrócony tydzień pracy

Żeby skrócony tydzień pracy mógł być wprowadzony, trzeba zgody przełożonego. Trzeba wtedy wpisać to do umowy o pracę, czyli potrzebny będzie aneks do umowy. Warto wiedzieć, że skrócenie tygodnia pracy nie będzie oznaczało zmniejszenia wymiaru zatrudnienia.

Wszystko dlatego, że zmienia się tylko rzeczywisty czas wykonywania obowiązków pracowniczych. Kodeks pracy określa, że skróconego czasu pracy nie można stosować choćby dla tych, którzy pracują w szkodliwych warunkach, dla pracownic w ciąży, dla młodocianych, dla pracowników, którzy opiekują się dziećmi do 4.roku życia.

Czy można wprowadzić skrócony czas pracy?

Każdy pracodawca ma możliwość odgórnie wprowadzić 4 dniowy tydzień pracy. Zdaniem właścicieli wielu globalnych firm, może to się przyczynić do zwiększenia efektywności pracy. Jack Ma, założyciel serwisu Alibaba stwierdził, że 4 dniowy tydzień pracy stanie się niedługo standardem. Wszystko przez rosnący poziom automatyzacji i poprawy efektywności. Gdy Microsoft w Japonii wprowadził pracę od poniedziałku do piątku przez 5 tygodni, to okazało się, że o 40 proc. wzrosła wydajność pracowników.

To, czy pracodawca zdecyduje się wprowadzić taki system na stałe, zależy wyłącznie od niego. Praktyka pokazuje, że jest to trudne. Głównie ze względu na klientów, którzy oczekują, że pracownicy będą dostępni dla nich przez cały tydzień. I to największy do tej pory kłopot, który ogranicza upowszechnienie się tego systemu pracy.

Podsumowując, nie jest to zabronione, pracodawca ma prawo wprowadzenia takiego systemu ale żeby to zrobić trzeba mądrze i przekalkulować czy to się opłaca.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!