Czy premia jest opodatkowana? Ile wynosi podatek od premii uznaniowej?

Pracodawca postanowił wyróżnić pracownika, który świetnie wykonuje swoje obowiązki i przyznać mu premię uznaniową. Czy będzie ona opodatkowana, a jeśli tak to według jakiej stawki? Jak rozliczyć taką premię? Zapraszamy do naszego przewodnika.

Pracodawca ma prawo przyznać pracownikowi nagrody i wyróżniania (art. 105 Kodeksu pracy). Pracownik może być doceniony za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości i w ten sposób szczególnie przyczyniając się do wykonywania zadań zakładu.

W praktyce w grę wchodzą premie regulaminowe i uznaniowe. Czym się różnią? Premia uznaniowa zależy od decyzji i oceny pracodawcy. Premia regulaminowa jest składową wynagrodzenia i powinna być ujęta w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy.

Czy premia jest opodatkowana?

Tak, premia uznaniowa i regulaminowa jest opodatkowana. Zgodnie z przepisami, wszystkie wypłaty, wyrażone w pieniądzu, w tym nagrody, są przychodem pracownika ze stosunku służbowego (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych). To oznacza, że przychody z tytułu premii trzeba obliczyć i odprowadzić zaliczkę na PIT stosując skalę podatkową (12% i 32%).

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Ile wynosi podatek od premii?

Wysokość podatku zależy od rodzaju premii i progu podatkowego pracownika. Premia opodatkowana jest na zasadach ogólnych, czyli 12% (do kwoty 85 528 zł) lub 32% (po przekroczeniu progu podatkowego).

Jak rozliczyć premię pracownika?

Premię pracownika należy rozliczyć jak inne składniki wynagrodzenia. Pracodawca ma obowiązek odprowadzić od niej zaliczkę na podatek dochodowy. Zaliczka pobierana jest i odprowadzana do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacono premię. Premia opodatkowana jest na zasadach ogólnych (stawki 12% i 32%).

Należy pamiętać, że pracodawca musi również odprowadzić od premii składki ZUS (obliczane są od podstawy wymiaru, czyli kwoty premii brutto).

Pracodawca wykazuje wypłaconą premię w informacji PIT-11, którą wysyła do pracownika do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Pracownik rozlicza premię w PIT-36 lub PIT-37.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Średnia krajowa 2024 – ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?
  2. Czy można obniżyć pracownikowi wynagrodzenie?
  3. Urlop okolicznościowy – kiedy pracownik może z niego skorzystać? Ile wynosi wynagrodzenie za taki urlop?
Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!