fbpx

Doradztwo podatkowe online. Czy doradca podatkowy może świadczyć usługi online?

Doradztwo podatkowe staje się usługą coraz bardziej dostępną. Głównie z powodu skomplikowanych przepisów i częstych zmian prawa w tym zakresie. Im bowiem bardziej zagmatwane przepisy, tym chętniej korzystamy z doradcy podatkowego. Czy doradca podatkowy może świadczyć usługi online?

Kim jest doradca podatkowy?

Głównym zadaniem doradcy podatkowego jest pomoc w interpretacji przepisów podatkowych. Zwykle doradca podatkowy dopasowuje odpowiednie rozwiązania prawne do sytuacji, w której znalazła się konkretna firma. O pomoc dorady podatkowego proszą też indywidulani podatnicy.

O ile sprawy podatkowe firm są bardzo skomplikowane i wymagają zwykle bieżących kontaktów z przedstawicielem firmy, a przynajmniej wizyt i spotkań w siedzibie firmy, o tyle pomoc indywidualnym podatnikom, którzy nie mają tak dużego spektrum możliwości odliczeń podatkowych, wydaje się znacznie łatwiejsza do realizacji.

Czy doradca podatkowy może świadczyć usługi online?

I tu pojawia się pytanie czy doradca podatkowy może swoje usługi świadczyć online. Taka forma jest zdecydowanie łatwiejsza, a także pomaga załatwić więcej spraw w tym samym czasie. Co za tym idzie, usługi doradcy podatkowego są wiec bardziej dostępne.

Przepisy określają, że doradca podatkowy jako profesjonalista musi świadczyć swoją pomoc z należytą starannością jako ekspert. Efekt jest taki, że jeśli jego porada będzie niewłaściwa, to osoba lub podmiot, który zlecił taką pomoc, może domagać się odszkodowania.

Czy opinia doradcy podatkowego jest wiążąca?

Doradca podatkowy, podobnie jak adwokat wydaje swoją opinię wedle swojej interpretacji opartej na przepisach prawa. Odpowiada jako profesjonalista za taką opinię i za skutki, które niesie za sobą. Jeżeli doradca popełni błąd bo nie zna przepisów albo z powodu zaniechania, to ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Doradca podatkowy może też być pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Po okresie pandemii przyzwyczailiśmy się, że sporo usług świadczonych jest online. Nie pominięto tutaj też podatków. Doradcy podatkowi zaczęli świadczyć swoje usługi online. Nie ma co kryć. Jest to głównie pomoc osobom fizycznym. Czy więc doradca podatkowy może świadczyć usługi online? Jak najbardziej. I taka forma pomocy jest równoważna z taką dokonana podczas osobistej wizyty. Szczególnie, że zwykle interpretacja danej sytuacji i tak dokonywana jest na piśmie.

CZYTAJ TAKŻE: Księgowy i doradca podatkowy. Różnice

Kasa fiskalna doradcy podatkowego

Świadczenie usług doradztwa podatkowego w formie online ma jednak istotną konsekwencję. Stwierdziliśmy, że w większości przypadków doradztwo podatkowe opiera się na pomocy przedsiębiorcom. Po zrealizowaniu usługi doradca podatkowy wystawia fakturę. Świadcząc usługi doradztwa podatkowego online, istnieje większe prawdopodobieństwo trafienia z ofertą do osób indywidualnych. Pojawia się wtedy problem posiadania kasy fiskalnej. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy VAT podatnicy, którzy dokonują odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej. Tu pojawia się pytanie,  , czy doradca podatkowy musi posiadać kasę fiskalną. Istnieje bowiem zapis, który mówi, ze jeśli sprzedaż dla osób indywidualnych nie jest wyższa niż 20 000 zł, to kasy fiskalnej mieć nie trzeba. Mało tego. Przepisy wskazują, że jeśli doradca podatkowy świadczy usługi wyłącznie przez internet, to kasy fiskalnej mieć nie musi. Dodatkowo musi być zachowana zasada, że płatność została dokonana w formie elektronicznej.

Odpowiadając na pytanie postanowione na początku materiału, trzeba powiedzieć, że doradca podatkowy może świadczyć usługi online. Wiąże się to jednak z określonymi konsekwencjami.

 „

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!