Doradca podatkowy a księgowy

Księgowy nie może robić tego samego co doradca podatkowy. Pytanie księgowego o to, jak najlepiej „zorganizować” firmę, by płacić jak najniższe podatki, naraża księgowego na odpowiedzialność. Przede wszystkim finansową.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także te, które dopiero zamierzają prowadzić firmę, pierwsze kroki kierują w stronę księgowego. Oczekują, że księgowy wyjaśni im wiele zawiłości związanych z prowadzeniem biznesu, podpowie też, optymalnie pod względem podatkowym zorganizować całe przedsięwzięcie. Nic bardziej mylnego. Jakie są kompetencje księgowego, a jakie doradcy podatkowego? Przeczytaj o tym w naszym artykule.

Kim jest księgowy?

W największym uproszczeniu księgowym jest osoba, która dokonuje zapisów transakcji, oblicza przychód i koszty firmowe, a także rozlicza określone świadczenia społeczne. Co istotne, księgowy opiera się wyłącznie na dokumentach, które mu zostały dostarczone. Może więc i powinien podczas księgowania brać pod uwagę jedynie zdarzenia gospodarcze, które wydarzyły się w przyszłości.

Księgowość to profesja „uwolniona”. Znaczy to tyle, że może taką działalność wykonywać każdy. Żeby prowadzić biuro rachunkowe, nie trzeba spełniać żadnych wymogów. Nie trzeba przedstawiać żadnych konkretnych certyfikatów. Można więc powiedzieć, że rzetelność księgowego oceniają jego klienci.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność doradcy podatkowego. Czy jego opinia jest wiążąca?

Księgowy prowadzi księgi rachunkowe, rozlicza podatki. Może też wyceniać aktywa i pasywa, odpowiada za to by wszystkie faktury (kosztowe i przychodowe) były odpowiednio rozliczone. Często księgowy pomaga również w procesie otwarcia firmy. Pomaga złożyć wszystkie dokumenty do urzędów.

Księgowy nie może jednak w sposób wiążący podpowiadać konkretnych rozwiązań, związanych z prowadzeniem firmy. Księgowy, który chce prowadzić biuro rachunkowe, powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy zajmuje się przede wszystkim porad, a także wydaje opinie i wyjaśnia przepisy związane z podatkami i sprawami celnymi. Może też prowadzić księgi rachunkowe i podatkowe, a także sporządzać deklaracje podatkowe. Podobnie jak księgowy, ma możliwość reprezentowania podatników i płatników w postępowaniach przed organami administracji publicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje doradca podatkowy?

Doradca podatkowy, żeby świadczyć usługi doradcze w zakresie podatków, musi zdać egzamin na doradcę podatkowego. Zdany egzamin skutkuje wpisaniem na listę doradców podatkowych. Trzeba też pochwalić się przynajmniej 2-letnim stażem zawodowym. Doradca podatkowy może robić wszystko, co księgowy. Dodatkowo może jednak całkowicie legalnie i wiążąco radzić klientom w sprawach podatkowych.

Podsumowując, księgowy jest kimś w rodzaju urzędnika, reprezentującego państwo. Jego zadaniem jest po prostu dobrze rozliczyć wszystkie dokumenty. W jego kompetencji nie jest doradzanie najlepszych rozwiązań podatkowych. Ma po prostu rzetelnie rozliczyć firmę. Doradca podatkowy ma prawo podpowiadać rozwiązania, które mają spowodować, że przedsiębiorca np. zapłaci niższy podatek.

CZYTAJ TAKŻE: Doradztwo podatkowe online

Obecnie trwa proces uregulowania i doprecyzowania obowiązków doradcy podatkowego, tak by księgowy nie bał się przekazywać podstawowych informacji, związanych z prowadzeniem firmy. Teraz może bać się tego, że zostanie to uznane za nieuprawnione doradztwo w sferze podatków, a które jest zarezerwowane dla doradcy podatkowego.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Więcej na tematy związane z rachunkowością przeczytasz w kategorii Biuro rachunkowe.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!