Zmiana nazwy firmy – jak to zrobić?

Czy możliwa jest zmiana nazwy firmy? W jaki sposób zmienić nazwę firmy?

Czy każda firma musi mieć nazwę?

Nazwa firmy jest niezbędna do jej rejestracji. Nazwa musi spełnić określone warunki. Co istotne, można ją zmienić w każdym momencie. Jak więc to zrobić?

Nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej

Nazwa firmy w przypadku jednoosobowej działalność musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Do imienia i nazwiska można dodać dowolne oznaczenie słowne. Najważniejsze jednak by zawsze zawierała ona właśnie imię i nazwisko. Jeśli nie będzie tego elementu, to nie będzie można zarejestrować firmy w CEiDG.

Nazwa firmy – elementy

To, jakie elementy zawiera nazwa firmy zależy w dużej mierze od formy prawnej, w jakiej będzie prowadzona działalność. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. W przypadku spółki cywilnej nazwa firmy musi mieć imię i nazwisko każdego ze wspólników. Nazwa może zawierać dowolnie wybrane elementy, takie jak określenie profilu firmy, czy też inny wyróżnik. Ważne, by zawsze było też imię i nazwisko. Na fakturze zawsze trzeba wpisać pełną nazwę firmy. W dokumentach marketingowych, czy np. na stronie internetowej można zgodnie z prawem używać skróconej nazwy.

Nazwa firmy – zakaz

O ile nazwa firmy może być dowolna (z zastrzeżeniem, że w konkretnych przypadkach powinna mieć imię i nazwisko) to trzeba pamiętać by nie wprowadzała w błąd. Jeśli więc prowadzimy działalność w zakresie stolarstwa, nie możemy w nazwie umieścić Cukiernia Jan Kowalski. Mało tego. Nazwa musi być tak określona, by dało się łatwo odróżnić firmę od innych, które działają w tej samej branży. Stąd warto pamiętać o tym by sprawdzić, czy nazwa, której chcemy użyć nie została już wykorzystana. Dobrym sposobem jest po prostu sprawdzenie nazwy w wyszukiwarce google albo w spisie nazw zastrzeżonych (urząd patentowy)

Kiedy można zmienić nazwę firmy?

Nazwa firmy może być zmieniona w dowolnym momencie. Najczęściej na zmianę nazwy przedsiębiorca decyduje się w sytuacji zmiany profilu działalności albo też chęci wejścia na nowe rynki. Niezależnie jednak od powodu zmiany w przypadku jednoosobowej działalności nie można zrezygnować z imienia i nazwiska w nazwie firmy.

Jak zmienić nazwę?

Żeby zmienić nazwę trzeba to zrobić poprzez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Dokonuje się tego na tym samym wniosku, który wykorzystujemy do założenia lub zamknięcia działalności gospodarczej. Jeśli wniosek składany jest przez internet, zmiana może obowiązywać od następnego dnia. Nazwa może być zmieniona w każdym momencie prowadzenia firmy. Nowa będzie obowiązywała od chwili zgłoszenia zmiany.

Faktury po zmianie nazwy firmy

Jeśli zmienimy nazwę firmy, to pojawia się pytanie, czy trzeba korygować faktury, które już zostały wystawione. Odpowiedź na tak zadane pytanie jest prosta. Nie trzeba ponieważ i tak najważniejszym elementem nazwy firmy zawsze jest imię i nazwisko przedsiębiorcy. Niezależnie od wszystkiego pozostaje więc to ono niezmienne. Po zmianie nazwy po prostu wystawiamy faktury z nową nazwą bez korygowania już wystawionych.

Znacznie ważniejsze będzie jak najszybsze poinformowanie kontrahentów o zmianie nazwy. Chodzi o to by wystawili faktury na poprawne dane. Jeśli tego nie zrobią, trzeba będzie zrobić korektę danych formalnych. Wszystko dlatego, że do poprawnego rozliczenia podatku VAT konieczne jest potwierdzenie zakupu dokumentem z poprawnymi danymi.

Kilka działalności gospodarczych – czy to możliwe?

Zgodnie z prawem jeden przedsiębiorca może prowadzić jedną działalność gospodarczą. Nawet jeśli zajmuje się różnymi dziedzinami, a działalność obejmuje całkowicie odmienne obszary, to nawet jeśli do każdej z dziedzin wymyślimy inną nazwę, będzie to traktowane jako jedna działalność. Wszystko dlatego, że każda nazwa musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!