Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat PIT-u działalności nierejestrowanej.

Co jest przychodem a co dochodem w działalności nierejestrowanej? Jak wpływa to na nasze rozliczenie podatku dochodowego? Jak liczymy w działalności nierejestrowanej PIT?

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to wspaniały sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Przypomina bardzo typową działalność gospodarczą. Jest to działalność zorganizowana, nastawiona na zysk i realizowana regularnie.

Przepisy prawa wyróżniają ją jednak jako coś odrębnego, chociaż od działalności gospodarczej odróżnia ją jedynie wysokość osiąganego przychodu. Ma to jednak ogromne znaczenie dla kwestii rozliczania podatków.

Jak każdy dochód, także i ten uzyskany w ramach działalności nierejestrowanej jest opodatkowany. Oznacza to, że musimy rozliczyć podatek PIT od działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana – PIT a przychody

Przychodem jest wszystko to, co klienci zapłacili albo mają zapłacić. Do przychodu będą więc wliczone wszystkie należności, które powinny być uregulowane przez klientów, ale jeszcze nie wpłynęły do sprzedawcy. Przykład? Jeśli sprzedajemy jakiś przedmiot klientowi i potwierdzamy sprzedaż fakturą, to nawet jeśli płatność nie dotarła, wartość faktury jest uznawana za przychód.

Ze względu na fakt, że działalność nierejestrowana jest uznawana za działalność wykonywaną osobiście, to nie mamy zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o wybór formy opodatkowania. Możemy rozliczać się wyłącznie na zasadach ogólnych.

Nie mamy, tak jak w przypadku działalności gospodarczej wyboru pomiędzy ryczałtem, podatkiem liniowym czy skalą podatkową. W odróżnieniu od działalności gospodarczej działalność nierejestrowana nie wymaga comiesięcznego rozliczania zaliczek na podatek. W działalności nierejestrowanej PIT rozliczamy raz w roku. Rozliczamy go wraz z roczną deklaracją podatkową, doliczając inne dochody uzyskane w ciągu roku, np. z tytułu umowy o pracę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna
  2. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?
  3. Działalność nierejestrowana – koszty. Co się do nich zalicza?
  4. Działalność nierejestrowana a praca na etacie
  5. Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Działalność nierejestrowana – PIT a dochód

Specyfiką działalności nierejestrowanej jest limit przychodów. Tak długo, jak go nie przekraczamy, możemy ją prowadzić. Podatek płacimy od dochodu, czyli różnicy między przychodami a kosztami.

Do obliczenia podatku pomocna może być ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej. To bardzo proste zestawienie, w którym zapisujemy, za jaką wartość sprzedaliśmy produkty lub usługi.

Do obliczenia podatku będzie potrzebne jeszcze zestawienie kosztów. Jeśli koszty są wyższe niż przychody, to ponosimy stratę, czyli nie zapłacimy PIT od działalności nierejestrowanej. Koszty powinny być udokumentowane, dlatego konieczne będzie przechowywanie wszystkich dowodów zakupu. Dokumenty potwierdzające koszty trzeba przechowywać minimum przez 5 lat, czyli okres, w którym obowiązuje odpowiedzialność podatkowa.

Jak rozliczyć PIT od działalności nierejestrowanej?

Uzyskiwanie przychodów z działalności nierejestrowej nie wyłącza prawa małżonków do wspólnego rozliczenia.

Deklarację podatkową trzeba złożyć do 30 kwietnia. Jeżeli 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny, ostatnim dniem na złożenie zeznania jest pierwszy dzień roboczy następujący po dniu lub dniach wolnych. Oznacza to, że zeznanie za 2022 rok powinieneś złożyć najpóźniej 2 maja 2023 roku.

Uzyskiwanie dochodów z działalności nierejestrowanej nie ogranicza w żaden sposób możliwości dokonania odliczeń podatkowych w ramach ulg, np. ulgi na dzieci.

Żeby konieczność zapłaty podatku nie zaskoczyła cię na koniec roku, warto od każdego dochodu odliczyć sobie 12% (czyli stawkę podatku) i odłożyć. Dzięki temu nie będzie kłopotu z zapłatą podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!