Czy fotowoltaika dla firm się opłaca? Możliwości dofinansowania

Rozwój fotowoltaiki w Polsce postępuje w niesamowitym tempie, stając się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno w przypadku klientów prywatnych, jak i firm. Ten dynamiczny wzrost wynika z różnych czynników, takich jak na przykład wzrost kosztów energii elektrycznej, rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa czy dostępność efektywnych i ekonomicznych technologii fotowoltaicznych. Czy fotowoltaika dla firm się opłaca?

Fotowoltaika dla firm – kiedy warto założyć?

Jednym z głównych powodów, które przemawiają za inwestycją w fotowoltaikę, jest oczywiście wymiar finansowy. Panele fotowoltaiczne umożliwiają bowiem produkcję prądu z darmowego źródła, jakim jest energia słoneczna. Oznacza to znaczne obniżenie rachunków za zużycie prądu, co oczywiście jest atrakcyjną perspektywą zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców (szczególnie, jeśli ci ostatni prowadzą działalność biznesową, która jest energochłonna).

Wraz z rosnącą popularnością fotowoltaiki w Polsce rozwiązanie to, staje się coraz ważniejszym elementem transformacji energetycznej w naszym kraju. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż instalacja paneli fotowoltaicznych na terenie obiektu firmowego może wydatnie pomóc w obniżeniu rachunków za energię elektryczną i ochronie środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji CO2.

Fotowoltaika dla firm – czy się opłaca?

Z punktu widzenia przedsiębiorców fotowoltaika jest nie tylko rozwiązaniem ekologicznym, ale także — a może nawet przede wszystkim — szansą na obniżenie kosztów energetycznych i poprawę konkurencyjności.

Kluczowym pojęciem, które pojawia się w kontekście fotowoltaiki dla firm, jest status prosumenta. Począwszy od 2019 roku, posiadanie instalacji fotowoltaicznej oznacza uzyskanie tego statusu, co oznacza, że dana firma staje się jednocześnie:

  • właścicielem instalacji,
  • podmiotem wytwarzającym z użyciem tej instalacji energię elektryczną,

korzystającym z energii dostarczanej przez instalację. Trzeba jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia, które należy wziąć koniecznie pod uwagę. Produkcja energii elektrycznej nie może być głównym profilem działalności firmy, a moc instalacji nie może przekroczyć 50 kW.

Fotowoltaika dla firm nie tylko przynosi oszczędności finansowe, ale także jest cennym wkładem w ochronę środowiska. Produkcja energii z odnawialnych źródeł pomaga w redukcji emisji CO2 i wpływu na klimat. To ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i dbania o nasze środowisko.

 

Jednym z kluczowych mechanizmów, który umożliwia wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, jest tzw. net-metering. W okresach, gdy instalacja produkuje więcej energii, niż jest ona zużywana, nadwyżki trafiają do sieci energetycznej i są odzyskiwane (za pewną opłatą, do czego jeszcze za chwilę wrócimy) w okresach, gdy produkcja energii jest niższa, na przykład w nocy lub zimą. Jednakże nie jest to bezpłatny proces.

Operator sieci elektrycznej pobiera opłatę za zużywaną część wyprodukowanej energii elektrycznej.

Fotowoltaika dla firm – dofinansowania

Warto zauważyć, że w przedsiębiorstwach fotowoltaika jest inwestycją, która, mimo że znacznie obniża koszty energii elektrycznej, wymaga poniesienia początkowych nakładów finansowych. Koszt zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych, który może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, zależy od wielu czynników, takich jak na przykład:

  • rozmiar instalacji,
  • rodzaj paneli,
  • lokalizacja,
  • jakość instalacji.

Z drugiej jednak strony są dostępne różne formy finansowania, które mogą znacząco zmniejszyć te koszty. Jak się okazuje, przedsiębiorcy, którzy decydują się na instalację. Jednym z takich programów jest „Energia Plus” dający przedsiębiorcom dofinansowanie w postaci pożyczki, która może pokryć nawet do 85% kosztów inwestycji.

Fotowoltaika dla firm – programy finansowania inwestycji instalacji fotowoltaicznej

Oto przykładowe programy, które zakładają wsparcie finansowe dla przedsiębiorców chcących zainstalować fotowoltaikę dla firm:

  • FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (następca popularnego wcześniej POIiŚ). Jednym z głównych założeń tego projektu jest obniżenie emisyjności gospodarki. Zamierza się to osiągnąć dzięki wspieraniu inicjatyw skutkujących rozwojem odnawialnych źródeł energii, m.in. wśród przedsiębiorstw (zgodnie z celem szczegółowym 2.2 „Wspieranie energii odnawialnej”);
  • FENG – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, za pośrednictwem którego będą wspierane przedsięwzięcia, stawiające na osiąganie celów w zakresie neutralności klimatycznej oraz zrównoważonego rozwoju gospodarki;
  • KPO – Krajowy Program Odbudowy. W kwestiach związanych z zieloną energią i zmniejszeniem energochłonności produkcji można uzyskać dofinansowanie na montowane:
    • komponenty (moduły) PV,
    • kolektory słoneczne,
    • elektrownie wiatrowe.

Fotowoltaika dla firm – preferencyjne kredytowanie na panele fotowoltaiczne

Kolejny wariant to preferencyjne kredytowanie, które oferowane jest przez wiele banków i programy rządowe. Te kredyty są często dostępne w korzystnych warunkach i umożliwiają finansowanie inwestycji w fotowoltaikę. Dla wielu firm, zwłaszcza tych o silnej kondycji finansowej, leasing instalacji fotowoltaicznej jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Leasing umożliwia bowiem przedsiębiorcom rozłożenie kosztów na raty, co ułatwia zarządzanie finansami firmy i pozwala uniknąć wpływu na zdolność kredytową firmy.

Fotowoltaika w firmach nie tylko obniża bieżące koszty energii elektrycznej, ale także może przynieść wiele korzyści podatkowych. Przedsiębiorcy w Polsce, którzy inwestują w odnawialne źródła energii, mogą skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwala na odliczenie części kosztów inwestycji od dochodu firmy.

Ponadto, VAT na instalację fotowoltaiczną również może zostać odliczony, a w przypadku leasingu możliwe jest rozłożenie go na raty.

 

Fotowoltaika dla firm – premia termomodernizacyjna na panele fotowoltaiczne dla firm

Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest premia termomodernizacyjna, która pozwala na uzyskanie rekompensaty w gotówce pokrywającej do 31% wszystkich kosztów inwestycji w fotowoltaikę. To kolejne ważne wsparcie finansowe, które może znacznie obniżyć koszty przedsiębiorstwa związane z inwestowaniem w odnawialne źródła energii.

Cel, dla którego stosuje się różne formy wsparcia finansowego na fotowoltaikę, jest bardzo prosty: zachęcenie przedsiębiorców do przejścia na odnawialne źródła energii (OZE).

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!