Ile zarabia programista?

Ile zarabia programista? Dowiedz się, czym zajmują się osoby pracujące w branży IT. Jakie są średnie zarobki programistów w Polsce i za granicą? Poznaj najważniejsze informacje.

To, ile zarabia programista, szybko się zmienia. Jednak to nie tylko wysokie wynagrodzenia programistów skłaniają ich do pracy w danej firmie. To również spora liczba różnych benefitów, które firmy muszą proponować informatykom za to, żeby programiści chcieli dla nich pracować.

Co robi programista?

Branża IT skupia w sobie wiele zawodów. Mogą uznać, że pracują w niej menedżerowie projektów, analitycy systemowi, specjaliści SEO, a także programiści. Ci ostatni należą do segmentu lepiej zarabiających ekspertów w IT.

Co robi programista? Przede wszystkim tworzy programy komputerowe i aplikacje, uczestniczy we wdrażaniu programów i aplikacji, tworzy też i testuje strony internetowe, tworzy dokumentacje systemów informatycznych. Jego zakres obowiązków łączy się z tym, ile zarabia programista.

Ile zarabia programista?

Powyżej średniej krajowej może zarobić programista z niewielkim doświadczeniem. Zarobki programistów z dużym doświadczeniem (tzw. mid) to zwykle pięciocyfrowe kwoty. Wynagrodzenie programisty zależy przede wszystkim od stażu pracy, doświadczenia i znajomości języków obcych. Zarobki zależą też od wielkości firmy, która zatrudnia programistę, a także od tego, jaki rodzaj umowy będzie zaproponowany programiści. Inne zarobki dotyczą zatrudnienia na umowę o pracę, a inne umowy B2B.

Zarobki programistów

Bazując na danych GUS, wiadomo, że średnie zarobki pracowników IT to 7-15 tys. złotych miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. To, co specyficzne dla branży programistycznej, to to, że wynagrodzenie programisty już na początku kariery jest dość wysokie. Pieniądze, które zarabia programista, zależą też od języka, w jakim programuje. Popularne są języki Java, czy Python.

Programista – praca zdalna

Ogromna liczba programistów pracuje zdalnie, wielu z nich podpisuje umowy B2B, czyli prowadzą działalność gospodarczą dla klientów z zagranicy. Wtedy ich zarobki wzrastają kilkukrotnie. Przykładowo. Amerykańskie firmy płacą programistom min. 10 tys. dolarów miesięcznie, niemieckie przynajmniej 4 tys. euro.

Ile zarabia programista w Polsce?

Wielu programistów pracuje dla zagranicznych firm, cały czas mieszkając w Polsce. W związku z tym trudno rozdzielić dokładnie zarobki programistów pracujących w Polsce i tylko mieszkających w Polsce, ale pracujących dla zagranicznych firm. Można przyjąć, że dobry programista każdego miesiąca jest w stanie zarobić przynajmniej 15 tys. złotych.

Tak wysokie zarobki sprawiają, że firmy z branży IT, muszą coraz mocniej walczyć o najlepszych pracowników. Według danych serwisu rekrutacyjnego No Fluff Jobs jedynie co piąty programista nie planuje zmiany pracy. 40 proc. aktywnie nie szuka, ale rozważy możliwość zmiany, gdy pojawi się taka propozycja. Co czwarty rozgląda się za nową pracą, 16% szuka aktywnie.

Jak zostać programistą?

Sporo kadr programistycznych kształcą prywatne szkoły programowania. Jednak jak w wielu zawodach, najwięcej korzyści przynosi samodzielne uczenie się i dokształcanie. Zmienia się zainteresowanie poszczególnymi językami programowania, ale nie zmienia zapotrzebowanie na programistów.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!