Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Jedną z pierwszych ważnych decyzji podejmowanych przez przedsiębiorcę jest wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej. Od niej zależy poziom skomplikowania rozliczeń, możliwość skorzystania z określonych ulg. Warto dobrze zastanowić się, którą formę wybrać?

Formy opodatkowania działalności – skala

Osoba zatrudniona na umowę o pracę czy zlecenie nie ma możliwości wyboru formy opodatkowania. Jest niejako „skazana” na rozliczenie w formie skali podatkowej, czyli w największym uproszczeniu objęty jest opodatkowaniem na poziomie 17% (przy zarobkach do 85528 zł) i 32%, które płaci się od nadwyżki ponad 85 528 zł. Każdy, kto zarobił ponad 1 mln złotych, musi zapłacić dodatkowe 4% od nadwyżki.

Opodatkowanie działalności gospodarczej

O ile pracownik może rozliczać się wyłącznie według skali podatkowej, o tyle przedsiębiorca ma do wyboru więcej możliwości opodatkowania. Może zdecydować się na jedną z czterech możliwości:

  • rozliczenie na zasadach ogólnych – skala podatkowa 17%/32% (podobnie jak każdy zatrudniony),
  • rozliczenie podatkiem liniowym – 19%,
  • ryczałt – którego stawka zależy od rodzaju działalności gospodarczej,
  • karta podatkowa.

Jest jeszcze podatek CIT, według którego rozliczają się przede wszystkim spółki kapitałowe. To wszystkie te firmy, które prowadzą księgowość w formie ksiąg rachunkowych. Jednoosobowe firmy mogą, choć nie muszą, wybrać też taki model rozliczenia. Obowiązkowo będą musiały go zastosować, jeśli przychody za poprzedni rok przekroczą 2 mln euro. Podstawowa stawka podatku CIT to 19%, choć najmniejsze spółki kapitałowe (z obrotami poniżej 2 mln euro) płacą CIT w wysokości 9%.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy – dla kogo?

Rozliczenie działalności na podstawie skali podatkowej

Rozliczenie według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych jest najczęściej wybieranym sposobem obliczania podatku. W przypadku działalności gospodarczej podatek oblicza się od dochodu. Dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania tego przychodu.

Podatek liniowy

Przedsiębiorca może też wybrać rozliczenie podatkiem liniowym. Stawka podatku liniowego to 19%. Przyjmuje się, że podatkiem liniowym powinni zainteresować się ci przedsiębiorcy, którzy zarabiają więcej niż 85 tys. zł. Niezależnie od tego ile zarobimy, zawsze płacimy 19%. Rozliczenie podatkiem liniowym nakłada jednak pewne ograniczenia. Nie można choćby rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Rozliczenie na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym pozwala na obniżanie dochodu poprzez doliczanie kosztów uzyskania przychodu.

Ryczałt podatkowy

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można wybrać w przypadku tylko określonych działalności. Stawka podatku wynosi 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%. Ryczałt jest tak naprawdę podatkiem od przychodu, ponieważ w tym przypadku nie da się obniżać dochodu o koszty uzyskania przychodu. Mało tego. Ryczałtu nie będzie można wybrać, jeśli firma generuje więcej niż 2 mln euro przychodu.

Jak działa karta podatkowa?

Karta podatkowa to sposób rozliczenia, który mogą wybrać niektórzy przedsiębiorcy. Dokładna lista takich rodzajów firm jest wymieniona w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W tym przypadku nie ma znaczenia wysokość przychodów. Stawka podatku zależy od wielu zmiennych, takich jak np. rodzaj wykonywanej działalności, jej rozmiar, czy liczbę zatrudnionych.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa. Kto może z niej skorzystać?

Formę opodatkowania wybieramy, zakładając firmę. Możemy dokonać zmiany formy opodatkowania na początku każdego kolejnego roku podatkowego, informując o tym urząd skarbowy. Jeśli kontynuujemy sposób rozliczania z zeszłego roku, nie ma potrzeby informowania o tym urzędników.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!