Jak poprawić zdolność kredytową i uzyskać lepsze warunki kredytowania? Czy branie małych pożyczek by w przyszłości mieć lepsze warunki to dobre rozwiązanie?
Dobra zdolność kredytowa to podstawa, by uzyskać kredyt. Jak popracować nad zdolnością kredytową i dlaczego nie zawsze możemy dostać kredyt, choć sporo zarabiamy?
Spis treści
Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to możliwość spłaty zobowiązania zaciągniętego w banku. Mówiąc inaczej, zdolność kredytową posiadamy w chwili, by będziemy w stanie spłacać raty kredytu, który chcemy zaciągnąć. Ze względu na to, że każdy bank liczy zdolność zupełnie inaczej, może się okazać, że przy tych samych założeniach, dwie instytucje finansowe mogą nam zaproponować zupełnie inne warunki kredytowe.
Jak poprawić zdolność kredytową? Dochody
Na zdolność kredytową wpływa wynagrodzenie. Z perspektywy banku najlepiej, jeśli kredytobiorca uzyskuje dochody z tytułu umowy o pracę. Statystycznie rzecz ujmując, ma największe szanse na uzyskanie kredytu.
Inne kredyty a zdolność kredytowa
Jednak największy udział w ocenie zdolności kredytowej mają wydatki kredytobiorcy i raty innych kredytów. Przede wszystkim bank będzie sprawdzał ile osób ma na utrzymaniu kredytobiorca.
Jeśli do kredytu przystępują małżonkowie bez dzieci, to przy tych samych zarobkach w porównaniu do małżonków z dziećmi, ci pierwsi będą mieli lepszą sytuację. Szczególnie że z dużym prawdopodobieństwem będą wnioskować o kredyt na mniejszą kwotę. Bo i potrzeby będą mieli mniejsze.
Do tego wszystkiego trzeba będzie sprawdzić obciążenie kredytami bankowymi. Jeśli kredytobiorca ma już jakieś zobowiązania, bank sprawdzi wysokość obecnie płaconych rat. Każda karta kredytowa, czy debet w rachunku (nawet jeśli z nich nie korzystamy), obniżają naszą zdolność kredytową. Jeśli więc zależy nam na poprawie zdolności kredytowej, to warto jak najszybciej zamknąć zobowiązanie.
Zdolność kredytową można też poprawić, wydłużając okres kredytowania. Oczywiście zapłacimy sumarycznie więcej odsetek, ale zdecydowanie obniżymy ratę miesięczną. A to pozwoli uzyskać lepszą zdolność kredytową.
Na poprawę zdolności kredytowej może też mieć wpływ liczba kredytobiorców. Jeśli zdecydujemy się do niego przystąpić nie tylko ze współmałżonkiem, ale np. z rodzicami, to znacząco poprawimy swoją sytuację, ubiegając się o kredyt.
Raty równe, czy malejące
Raty równe są zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem z perspektywy zdolności kredytowej. Dlaczego? Co miesiąc płacimy równą ratę, choć stosunek kapitału do odsetek jest tu zdecydowanie różny. W przypadku raty malejącej, kapitał do spłaty jest co miesiąc taki sam. Zmniejszać się za to będzie oprocentowanie.
Jaki to ma wpływ na zdolność? A taki, że w przypadku rat malejących pierwsze raty będą zdecydowanie wyższe niż w przypadku rat równych. To wszystko sprawia, że musimy mieć wyższą zdolność kredytową, czy móc taki kredyt spłacać.
Jak poprawić zdolność kredytową? Historia kredytowa
Zdolność kredytowa to również to jaka jest historia w BIK. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane o wszystkich zobowiązaniach wobec banków, SKOK-ów czy firm pożyczkowych. Jeśli wiec dane o spłacie jakiegoś zobowiązania są nieaktualne, od razu zgłoś się do BIK, żeby to skorygować.
Trzeba to zrobić szybciej niż bank. Najlepszym sposobem na dobrą zdolność kredytową jest spłacanie w terminie wszystkich zobowiązań i niebranie zbyt wielu kredytów, a co za tym idzie kredytowaniem jednego zobowiązania drugim.
Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.