Egzekucja komornicza – co może zająć komornik?

Egzekucja komornicza nie zawsze jest przyjemnym przeżyciem. Egzekucja komornicza przeprowadzana jest w sytuacji, gdy wierzyciele zawnioskują o nią u komornika. Muszą jednak mieć dokumenty, które pozwalają komornikowi na rozpoczęcie egzekucji. Co może zająć komornik? Czego nie może zabrać komornik?

Egzekucja komornicza

Egzekucja komornicza jest zwykle ostatnim etapem windykacji, gdy już inne środki odzyskania pieniędzy zawiodły. Najpierw wierzyciele starają się dochodzić należności polubownie. Czasem do akcji wkraczają firmy windykacyjne.

Te mogą jednak prowadzić jedynie działania nakłaniające dłużnika do spłaty w sposób formalny. Mogą też wystosować odpowiednie pismo do sądu, by uzyskać orzeczenie z nakazem zapłaty. Dopiero po uzyskaniu takiego dokumentu, można poprosić o interwencję komornika.

Jak działa komornik?

Komornik ma status funkcjonariusza publicznego. Każdy komornik działa na ściśle określonym terenie, zależnie od sądu rejonowego, pod który podlega. Komornik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości zależnej od tego, ile pieniędzy wyegzekwuje od dłużników.

Co może komornik?

Komornik może egzekwować należności tylko w takim zakresie, na jaki pozwalają mu przepisy prawa. Może więc np. zająć wynagrodzenie. Jeśli to robi, to obowiązkowo musi wysłać informację o zajęciu komorniczym.

Pracodawca, który dostanie informację o zajęciu przez komornika wynagrodzenia pracownika, nie będzie mógł wypłacać pracownikowi kwoty, która została zajęta. Musi ją przekazać komornikowi.

Ile może zająć komornik?

Komornik może zająć połowę wynagrodzenie pracownika. Musi jednak pozostawić do jego dyspozycji tzw. kwotę wolną od zajęcia. Kwota ta jest równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Jeśli więc pracownik ma pensję w wysokości najniższego wynagrodzenia, to komornik z pensji nic mu nie zabierze.

Trochę inaczej jest w przypadku długu alimentacyjnego. W takiej sytuacji komornik może zająć nawet 60 proc. wynagrodzenia. Egzekucja długu alimentacyjnego nie jest objęta kwotą wolną od egzekucji. Innymi słowy: jeśli ktoś zalega z regulowaniem alimentów, a sprawa trafia do komornika, to ten może zająć całe wynagrodzenie, bez uwzględniania kwoty wolnej.

Ile może zająć komornik z umowy zlecenie?

Do tej pory zajmowaliśmy się wynagrodzeniem uzyskiwanym na podstawie umowy o pracę. A co, gdy pensja wypłacana jest na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie? Art. 833 kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, że kwota wolna od potrąceń dotyczy wszystkich świadczeń, które są jedynym źródłem dochodu.

Jeśli więc umowa-zlecenie, czy umowa o dzieło będą jedynym źródłem utrzymania, komornik nie zajmie całego honorarium. Będzie musiał „zostawić” kwotę wolną. W przypadku, jeśli jest to dodatkowy dochód, to komornik może go zająć bez ograniczeń.

Komornik i emerytura

Jeśli komornik otrzyma wniosek o egzekucję w stosunku do emeryta lub rencisty, to trzeba pamiętać, że i w tym przypadku mamy do czynienia z kwotą wolną od zajęcia. Od 1 marca 2022 kwota wolna od zajęcia w przypadku emerytury i renty to 916,07 zł; a 732,05 zł w przypadku potrącania kwot należnych dla funduszu alimentacyjnego, 555,19 zł – w przypadku długu alimentacyjnego

Ile komornik może zabrać z konta bankowego?

Jeśli komornik zajmuje pieniądze na koncie bankowym, to nie może zająć wszystkiego. Musi na nim zostawić kwotę odpowiadająca 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jeśli dłużnik ma więcej rachunków bankowych, komornik zajmuje wszystkie. W przypadku gdy komornik zajmie większą kwotę niż należna (co może się zdarzyć w przypadku, gdy dłużnik ma kilka rachunków bankowych), to nadpłata jest zwracana.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można odmówić obsługi klienta?

Jakie sprzęty może zająć komornik?

Oprócz pieniędzy komornik ma również prawo zajęcia ruchomości i nieruchomości. Nie może jednak zająć przedmiotów, które są niezbędne do wykonywania zawodu, nauki lub kultu religijnego.

Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

Komornik rozpoczyna egzekucję w momencie uprawomocnienia się wyroku o zapłatę. Jeśli dłużnik nie ma majątku, to wierzyciel może wskazać komornikowi inne źródła zarobkowania. Komornik może blokować konto dłużnika tak długo, aż cały dług zostanie spłacony. W przypadku kiedy egzekucja nie jest skuteczna, bo np. dłużnik nie ma żadnego majątku, to komornik może ją umorzyć.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!