Jak wybrać biuro rachunkowe?

Dobre biuro rachunkowe dla firmy jest bardzo ważne. Poprawne rozliczanie księgowości i prowadzenie rachunków to podstawa. Sprawdź, jak wybrać biuro rachunkowe i nie żałować tego wyboru.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe? Najpierw trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas podejmowania takiej decyzji. Czy warto w ogóle zdecydować się na skorzystanie z usług biura rachunkowego?

Czy warto wybrać biuro rachunkowe?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, zastanawiał się przynajmniej raz, czy lepiej jest prowadzić księgowość samodzielnie, czy też powierzyć to zadanie biuru rachunkowemu.

Jestem zwolennikiem tego, by na początku aktywnie zaangażować się w prowadzenie rozliczeń. Nawet wtedy, gdy samodzielnie nie obliczamy podatków i nie wysyłamy deklaracji, dobrze jest na własnej skórze przekonać się, jak skonstruowany jest program księgowy, jak wystawia się faktury i jak rozliczane są koszty działalności.

Oczywiście, jeśli faktur i innych dokumentów rachunkowych będzie bardzo dużo, to samodzielne prowadzenie rachunkowości może być trudne. W takiej sytuacji warto bardzo dobrze zastanowić się nad tym, jak wybrać biuro rachunkowe.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Tradycyjne czy internetowe biuro rachunkowe

Wybór między tradycyjnym a internetowym biurem rachunkowym, nie ma już dziś raczej sensu. Wszystko dlatego, że nawet „tradycyjne” biura rachunkowe rzadko przyjmują zwykłe drukowane dokumenty. Podobnie jest w przypadku deklaracji podatkowych. Te wysyłać do urzędu można już tylko elektroniczne.

Wybór mamy więc tylko między złym a dobrym biurem księgowym. Lokalizacja biura nie ma już takiego znaczenia. Wszystko jesteśmy w stanie bowiem załatwić przez internet lub telefon.

Co robi biuro rachunkowe?

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na powierzenie prowadzenia księgowości do biura rachunkowego, to w tym momencie to właśnie biuro odpowiada za składanie deklaracji rozliczeniowych, a także załatwiania spraw z urzędami. Robi to jednak zawsze w imieniu przedsiębiorcy. Wszystko dlatego, że to przedsiębiorca zawsze ostatecznie odpowiada za poprawność zapisów.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana biura rachunkowego w trakcie roku podatkowego

Jak wygląda współpraca z biurem księgowym? Najprościej rzecz ujmując, przedsiębiorca przekazuje dokumenty do biura rachunkowego (faktury sprzedażowe i kosztowe), a księgowi sporządzają odpowiednie deklaracje podatkowe. Wysyłają informację, jak dużo podatku jest do zapłacenia. W razie konieczności rozliczają też składki ZUS. Jeśli dokumentów jest bardzo dużo, można rozważyć zatrudnienie samodzielnej księgowej bezpośrednio  w firmie. Jej zakres obowiązków jest taki sam jak w przypadku biura rachunkowego.

Księgowa (biuro rachunkowe) może odpowiadać za wystawianie faktur. Na pewno będzie prowadzić księgowość, rozliczać deklaracje podatkowe, rozliczać umowy z pracownikami, ewidencje. Może też w imieniu przedsiębiorcy podejmować kontakt z urzędami.

Ile kosztuje biuro rachunkowe?

Koszty biura rachunkowego zależą przede wszystkim od zakresu zadań, które przedsiębiorca zleci biuru rachunkowemu. Dodatkowo na koszt może mieć wpływ ilość dokumentów do zaksięgowania, no i oczywiście rodzaj prowadzonej księgowości. Czy będzie to tzw. pełna księgowość (księgi rachunkowe), czy księga przychodów i rozchodów.

Na rynku dostępne są też internetowe biura rachunkowe. Działają one na takiej samej zasadzie jak tzw. tradycyjne biura z tą różnicą, że kontakt z nimi ograniczony jest wyłącznie do internetu. Warto wiedzieć, że internetowe biura rachunkowe najczęściej prowadzą najprostsze usługi (tzn. prowadzenie księgi przychodów i rozchodów) i to dla małych firm. Nawet jeśli reklamują się obsługą spółek (z pełną księgowością) to i tak zajmują się tym tradycyjne biura rachunkowe, które mają umowę z operatorem systemu księgowego.

Zdecydowaną przewagą internetowego biura rachunkowego jest szybkość działania. Wiele działań wykonywanych jest automatycznie. Przedsiębiorca może więc mieć na bieżąco wgląd w rozliczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biuro księgowe. 5 rzeczy do zrobienia zanim wybierzesz księgowego

Dobre, małe biuro rachunkowe może zdecydowanie wygrać z biurem online. Przy wyborze nie warto kierować się tylko ceną. Ważne jest doświadczenie w obsłudze konkretnych branż. Każdy biznes ma swoją specyfikę, dlatego warto zdecydować się na obsługę biura, które np. specjalizuje się w rozliczaniu firm transportowych (jeśli taki biznes prowadzisz) albo salonów fryzjerskich itd.

Nie da się też przecenić możliwości bezpośredniego kontaktu i szybkość udzielania odpowiedzi. Warto też sprawdzić, jaki system księgowy oferuje biuro rachunkowe. Może się okazać, że jest on mało intuicyjny, trudno się w nim poruszać, co znacząco wydłuża czas wykonywania konkretnych zadań.

Jak wybrać biuro rachunkowe? OC

Każde biuro rachunkowe powinno mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta ma pokryć koszty w razie ewentualnych błędów biura. I tu ważna kwestia. W jednym z wcześniejszych akapitów wspomnieliśmy, że biuro rachunkowe wszystkie działania wykonuje w imieniu przedsiębiorcy i to on zawsze odpowiada za poprawność obliczeń. Za co więc odpowiada biuro rachunkowe i po co mu polisa OC?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej za wszystko zawsze odpowiada przedsiębiorca. Jeśli zdarzy się błąd i trzeba będzie np. zapłacić karę administracyjną, to za jej uregulowanie odpowiada przedsiębiorca. Dopiero gdy uda mu się udowodnić błąd biura (zwykle przed sądem), może domagać się odszkodowania za błąd biura rachunkowego. Wtedy jest ono wypłacane z polisy.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Oczywiście, jeśli błędy zdarzają się często, rozważ wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!