Opóźnienie w zapłacie podatku. Co mi grozi, gdy nie zapłacę zaliczki w terminie?

Opóźnienie w zapłacie podatku może, choć nie powinno się zdarzyć. Jeśli zadajesz sobie pytanie, co się stanie, gdy nie zapłacę zaliczki na podatek w terminie, musisz koniecznie sprawdzić nasz tekst.

Termin zapłaty podatku, a także harmonogram rozliczania zaliczek na podatek jest tym, co każdy przedsiębiorca musi bardzo dobrze znać i pilnować tych terminów. Może się jednak zdarzyć opóźnienie w zapłacie podatku. A to z gapiostwa, a to z powodu braku środków na koncie, czego przyczyną są zatory płatnicze.

Opóźnienie w zapłacie podatku – odsetki

Przedsiębiorca w przeciwieństwie do osoby, która firmy nie prowadzi, nie rozlicza podatków, tylko raz w roku, podsumowując dochody w PIT. Musi co miesiąc odprowadzać zaliczki na podatek. W związku z tym trzeba wiedzieć, że każdy kwota podatku, które nie została opłacona w terminie to zaległość podatkowa.

Dotyczy to zarówno podatku rocznego, jak i zaliczki na podatek. Nawet jeśli spóźnisz się z zapłatą zaliczki, to masz zaliczoną zaległość. W takim przypadku należy jak najszybciej zapłacić zaległość i doliczyć odsetki za zwłokę. Co istotne, wysokość odsetek trzeba obliczyć samodzielnie. Urząd nie zrobi tego za ciebie. Mało tego. Nawet nie poinformuje cię, że takie odsetki dodatkowo masz uregulować.

Jeśli urzędnicy zauważą, że płatność nie została w pełni uregulowana (a zdarzy się to dość szybko), zaległość zostanie objęta egzekucją. Dostaniesz upomnienie z urzędu skarbowego wraz z obliczonymi odsetkami za zwłokę i dodatkowo kosztami egzekucji.

Opóźnienie w zapłacie podatku – co robić, gdy nie mam pieniędzy na zapłatę podatku?

No dobrze, a co jeśli faktycznie nie stać cię na zapłatę podatku? Pamiętaj, że i tak będziesz musiał go zapłacić. Warto jednak spróbować złożyć do urzędu skarbowego pismo z prośbą o odroczenie płatności albo rozłożenie płatności na raty. Wtedy będzie trzeba wnieść opłatę prolongacyjną. Może też pomóc wniosek o umorzenie zaległości podatkowej razem z odsetkami.

Warto wiedzieć, że jeśli jednorazowo dopuściliśmy się opóźnienia w zapłacie podatku, to raczej, co do zasady nic nam nie grozi.

Konsekwencje grożą nam natomiast jeśli nie zadeklarujemy wszystkich dochodów, nie złożymy w terminie deklaracji albo nie zapłacimy w terminie zadeklarowanego podatku. W tym ostatnim przypadku chodzi głównie o tzw. uporczywe unikanie opłacania zobowiązań podatkowych.

Wtedy przedsiębiorcy może grozić odpowiedzialność karno-skarbowa. Gdy zostanie ukarany, będzie musiał zapłacić grzywnę za wykroczenie skarbowe. Kara taka może wynosić od 280 zł do 56000 zł. Żeby jej uniknąć, wystarczy zapłacić całą zaległość, zanim zostanie wszczęte postępowanie.

Opóźnienie w zapłacie podatku – uporczywe nieuiszczanie zobowiązań

Niestety prawo nie wskazuje dokładnie, co oznacza, uporczywe nieuiszczanie zobowiązań. Można domniemywać, że chodzi o sytuację, gdy podatnik kilka razy uchyla się od terminowej zapłaty. Trzeba pamiętać, że prawo karne skarbowe nie przewiduje poważnych konsekwencji za niezapłacenie podatku w terminie. Karze sytuacje, gdy robimy to w sposób „uporczywy”.

Znacznie poważniejszym przewinieniem może być samo niezłożenie deklaracji w terminie. Poważnym wykroczeniem może być też nieopłacenie zaliczki na podatek na pracowników. W takiej sytuacji przedsiębiorcy grozi kara do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!