Rejestracja VAT – jak się zarejestrować do VAT?

Rejestracja VAT jest obowiązkowa w określonych przypadkach. Zobacz, w jaki sposób należy zarejestrować się do VAT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musi wiedzieć przedsiębiorca.

Jak działa rejestracja VAT? Pod względem płatności podatku VAT podatników możemy podzielić na tych, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT i VAT czynnych. W obu przypadkach trzeba spełnić określone warunki.

Zwolnienie z VAT

Na początku działalności, co do zasady można skorzystać ze zwolnienia z VAT. Są jednak określone działalności (można je znaleźć w art. 113 ust 13 ustawy o VAT), które nakazują nam rejestrację do VAT. W takiej sytuacji trzeba złożyć w urzędzie formularz VAT-R.

W przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia, to nie musi składać żadnej deklaracji. Po prostu domyślnie uznaje się, że jest płatnikiem zwolnionym z VAT. Gdy jednak nie korzystamy ze zwolnienia i będziemy rejestrować się do VAT, wtedy stajemy się tzw. czynnym podatnikiem VAT.

Rejestracja VAT

Czynny podatnik VAT to status, kiedy przedsiębiorca przekracza limit obrotów wymieniony w ustawie o VAT. Jest to kwota powyżej 200 000 zł lub gdy wykonuje się działalność, w przypadku której nie można skorzystać z prawa do zwolnienia przedmiotowego. To np. usługi doradcze, czy usługi prawnicze.

Do rejestracji podatku VAT służy druk VAT-R. Ważne jest, by rejestracji dokonać w odpowiednim momencie. Chodzi o to, by druk VAT-R złożyć przed dokonaniem pierwszej sprzedaży innej niż zwolniona od podatku VAT lub tez przed dniem, w którym straci się prawo do zwolnienia.

Podatnik zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT dopiero wtedy, gdy urząd skarbowy dokona rejestracji. Żeby to zrobić, konieczna jest weryfikacja wszystkich danych. I tak urzędnicy sprawdzą, czy podmiot faktycznie istnieje.

Nierzadko urzędnicy osobiście weryfikują, czy miejsce podane w formularzu wykorzystywane jest do prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnik nie będzie wpisany do rejestru czynnych podatników VAT, jeśli mimo kilku prób nie uda się skontaktować urzędnikom z przedsiębiorcą lub też przedsiębiorca nie stawi się na wezwanie urzędu.

Rejestracji urzędnicy nie dokonają też, jeśli istnieje podejrzenie, że podatnik może wykorzystać ten status do wyłudzeń skarbowych.

Rejestracja VAT – faktura

Konieczność weryfikacji wielu danych powoduje, że rejestracja do VAT może trwać nawet kilka tygodni. Dobrze jest więc zawczasu zając się kwestią rejestracji. W przypadku nowego przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna prowadzenie firmy, może to być spory kłopot.

Sama rejestracja działalności zajmuje bowiem kilka chwil i możemy rozpocząć aktywność gospodarczą od razu po rejestracji, czyli praktycznie od zaraz. Jeśli jednak chcemy, był płatnikiem VAT albo też rodzaj działalności zmusza do rejestracji jako czynny płatnik, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość.

Czy to oznacza jednak, że do momentu rejestracji w VAT nie możemy prowadzić sprzedaży? Prawo wskazuje, że czynnym podatnikiem VAT przedsiębiorca staje się z mocy prawa, a nie na podstawie decyzji organu podatkowego. Jeśli więc „łapiemy się” na to, by podatnikiem VAT się stać, to jesteśmy nim.

Problem może się jednak pojawić po stronie kontrahentów. Póki formalnie nie jesteśmy zarejestrowani jako podatnicy VAT, dane firmy nie są widoczne w rejestracjach podatników VAT. Może to rodzić ryzyko kłopotów u naszych kontrahentów. Jeśli bowiem będą chcieli odliczyć VAT z faktury wystawionej przez podmiot, który jeszcze nie został zarejestrowany, mogą podlegać odpowiedzialności karno-skarbowej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!