Kasa fiskalna w myjni samochodowej musi obowiązkowo pojawiać się na mocy rozporządzenia z 2021 roku. Jakie urządzenie wybrać? Do kiedy ostatecznie kasa fiskalna musi być zainstalowana?
Kasa fiskalna w myjni samochodowej może natrafić na problemy techniczne. Duża ilość wody, chemii wykorzystywanej do mycia w połączeniu z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej to dość duże wyzwanie. Szczególnie w myjni samoobsługowej gdzie nie ma biura lub osobnego miejsca do obsługi klientów.
Spis treści
Kasa fiskalna dla myjni samochodowej
Ostateczny termin instalacji kasy fiskalnej w myjni samochodowej ustalono pierwotnie na 1 lipca 2022. Ze względu jednak na kłopoty z zapatrzeniem termin ten przesunięto. Obowiązek ten trzeba było spełnić najpóźniej do 1 października 2022 roku.
Czy wiesz, że…? Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl. |
Kto musi mieć kasę fiskalną?
Kasa fiskalna w myjni samochodowej stała się obowiązkowa na mocy rozporządzenia ministra finansów z 22 grudnia 2021. Ten obowiązek dotyczy usług świadczonych zarówno w myjniach z biurem, gdzie samochody klientów myją pracownicy, jak i tych, z których klienci korzystają samodzielnie.
Jaka kasa fiskalna dla myjni samochodowej?
Sprawa nie jest skomplikowana w przypadku myjni samochodowej z biurem. W tym przypadku wystarczy standardowa, normalna kasa fiskalna, jak ta wykorzystywana w innych biznesach.
Zdecydowanie trudniejsza sprawa dotyczy myjni samoobsługowych. Wszystko z powodu konieczności wygenerowania paragonu. To ten element jest najważniejszy w fiskalizacji transakcji. Kłopot wynika z tego, że zgodnie z przepisami prawa klient nie może sam wystawić sobie paragonu. Na szczęście ustawodawcy przewidzieli taką sytuację i przygotowali odpowiednie rozwiązanie.
Jaka kasa dla myjni samoobsługowej?
Myjnię bezobsługową, z której samodzielnie korzystają klienci, można wyposażyć w tzw. kasę specjalną. Ma ona specyficzne wymagania techniczne. Mówiąc wprost, może być połączona z kasą, która zamontowana jest w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów.
Zapisy rozporządzenia wskazują, że kasa specjalna nie musi wystawiać papierowego paragonu. Wystarczy, by wyświetlała konkretne pozycje asortymentu na wyświetlaczu. Istotne by były one prezentowane nie krócej niż przez 30 sekund. Dopiero po tym czasie może być wygenerowana następna sprzedaż.
Jak już wspomnieliśmy, istotnym elementem kasy fiskalnej jest paragon. Biorąc pod uwagę, że myjnia samochodowa narażona jest na sporą wilgoć, to drukowanie paragonu staje się problematyczne. Stąd zgoda na to by kasa fiskalna w myjni samoobsługowej nie drukowała paragonu. Rozwiązaniem jest e-paragon albo faktura.
Ile kas w myjni?
Gdy wiemy już jaką kasę zastosować, pora odpowiedzieć na pytanie, ile urządzeń jest potrzebnych? O ile myjnia z biurem ułatwia nam sprawę, o tyle samoobsługowa to już więcej komplikacji.
W pierwszym przypadku najczęściej traktujemy myjnię jako całość. Wtedy wystarczy nam jedna kasa fiskalna. Gdy mamy do czynienia z myjnią samoobsługową, trzeba zastosować model, w którym każde stanowisko jest osobną myjnią. I jako takie potrzebuje osobnej kasy fiskalnej.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.
Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.