Czym jest KRD? Jakie dane znajdują się w Krajowym Rejestrze Długów? Jak sprawdzić siebie w KRD?

W Krajowym Rejestrze Długów znaleźć można informacje o osobach i firmach nieregulujących w terminie swoich zobowiązań. Sprawdź, kiedy Twoje dane mogą trafić do KRD i jak pobrać raport o sobie oraz o innych podmiotach!

Krajowy Rejestr Długów (KRD) to jedno z 6 funkcjonujących w Polsce Biur Informacji Gospodarczej. Znajdują się w nim dane o dłużnikach, którzy zalegają ze spłatą swoich zobowiązań w stosunku do banków, instytucji pożyczkowych, organów administracji państwowej, usługodawców, czy innych podmiotów gospodarczych. Celem nadrzędnym rejestru jest ochrona przedsiębiorców przed nierzetelnymi kontrahentami.

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów (KRD) to jedno z Biur Informacji Gospodarczej, które funkcjonują na terenie Polski. Zapisywane są w nim informacje dotyczące nierzetelnych dłużników, którzy zalegają z płatnościami za zaciągnięte zobowiązania. W bazie danych można znaleźć informacje o osobach fizycznych, ich działalnościach oraz o osobach prawnych.

KRD funkcjonuje od sierpnia 2003 roku i jest jednym z sześciu Biur Informacji Gospodarczej, które funkcjonują na terenie naszego kraju. Obok Krajowego Rejestru Długów w BIG znajdują się również:

 • BIG InfoMonitor;
 • Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.;
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG);
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych;
 • Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Rejestry dłużników są pomocne przede wszystkim dla banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, które potrzebują ocenić sytuację finansową i rzetelność swoich klientów, ale również dla właścicieli firm chcących ocenić uczciwość i wypłacalność swoich kontrahentów.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) różni się tym od Biura Informacji Kredytowej (BIK), że zapisywane są w nim nie tylko dane pochodzące od banków i instytucji pożyczkowych, ale również od innych podmiotów z branż: przemysłu, handlu, usług i administracji.

Kto może zostać wpisany do KRD?

Do bazy Krajowego Rejestru Długów trafiają dane osób fizycznych i firm, które zalegają innym podmiotom odpowiednią ilość środków finansowych:

 • w przypadku osób fizycznych zadłużenie musi być wyższe niż 200 złotych;
 • w przypadku firm i instytucji musi być to więcej niż 500 złotych.

Katalog rodzajów zaległości, o których wzmianki umieszcza się w KRD, został wyszczególniony w artykule 187 kodeksu postępowania cywilnego. Wśród nich znajdują się:

 • świadczenia usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
 • umowy przewozu osób i bagażu w komunikacji masowej (o zaległościach świadczą np. mandaty za brak biletu);
 • umowy na dostarczanie energii elektrycznej, gazu czy oleju opałowego;
 • umowy na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków;
 • umowy na wywóz nieczystości;
 • umowy na dostarczanie energii cieplnej.

Dodatkowo należy wskazać zaległości z tytułu niespłaconych rat pożyczek i kredytów.

Wpisu dłużnika do rejestru można dokonać dopiero w momencie, kiedy:

 • dłużnik zalega z płatnościami od co najmniej 30 dni;
 • wierzyciel wysłał dłużnikowi wezwanie do zapłaty należności i dał mu co najmniej 30 dni na jego uregulowanie;
 • w przekazanym wezwaniu do zapłaty znalazła się informacja o zamiarze przekazania danych dłużnika do KRD;
 • zobowiązanie musi być efektem stosunku prawnego, który powstał z tytułu o kredyt konsumencki oraz powyżej wskazanych umów.

Jak sprawdzić, czy znajdujesz się w Krajowym Rejestrze Długów? Jak sprawdzić firmę w KRD?

W Krajowym Rejestrze Długów (KRD) znajdują się dane o osobach zalegających z płatnościami oraz dane wierzycieli, którzy dokonali wpisów dłużników w bazie. Aby sprawdzić, czy znajdujesz się w bazie danych KRD, powinieneś pobrać odpowiedni raport. Pobieranie raportów o sobie i innych to nie jedyne funkcjonalności, jakie oferuje KRD. Konsumenci mogą dodatkowo: monitorować swoich kontrahentów, dopisywać swoich dłużników, sprawdzić, kto pobrał o nich dane oraz poprosić o wysyłanie powiadomień o dokonanych na ich temat wpisach.

Przedsiębiorstwa mogą: pobierać raporty o sobie i innych, monitorować kontrahentów, wpisywać dłużników, dokonywać windykacji na koszt dłużnika, sprawdzać, kto pobierał dane na ich temat oraz uczestniczyć w Programie Rzetelna Firma.

Jak sprawdzić wpisy na swój temat w KRD?

Aby sprawdzić, czy w Krajowym Rejestrze Długów widnieją wpisy na Twój temat, będziesz musiał zarejestrować lub zalogować się w KRD. Jeśli korzystasz z bazy po raz pierwszy, to przy rejestracji będziesz musiał podać: swoje imię i nazwisko, e-mail, telefon oraz kod pocztowy. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości.

Jeśli już kiedyś korzystałeś z bazy, to wystarczy zalogowanie się. Login oraz hasło podaje się podczas rejestracji. Jeśli dawno nie korzystałeś z serwisu i nie pamiętasz swoich danych logowania, to możesz poprosić o ich przypomnienie.

Następnie wystarczy już tylko kliknąć opcję: “Sprawdź swój PESEL”, aby otrzymać raport na temat swojej osoby.

Warto wiedzieć, że osoby fizyczne mają prawo do pobrania raportu na swój temat raz na pół roku całkowicie za darmo. Dodatkowo raz na 6 miesięcy można również bezpłatnie sprawdzić, kto pobrał dane na nasz temat.

Jak sprawdzić wpisy na temat innych podmiotów w KRD?

Jeśli planujesz sprawdzić dane na temat firmy, to proces rejestracji i logowania wygląda identycznie, jak ten opisany powyżej. Po zalogowaniu wybiera się opcję: “Sprawdź wiarygodność firmy” i podaje NIP wybranego przedsiębiorstwa. Przy sprawdzaniu przedsiębiorców nie ma konieczności pozyskiwania od nich pozwolenia na wgląd do baz danych.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy jeden konsument chce pobrać dane o innej osobie fizycznej. W tym wypadku konieczne będzie otrzymanie upoważnienia na sprawdzenie danych w KRD. Taki dokument jest ważny przez 60 dni.

KRD – logowanie

Aby zalogować się do systemu KRD, należy wcześniej dokonać rejestracji. Logowanie dostępne jest po kliknięciu kafelka: “Panel klienta” znajdujący się w prawym górnym rogu strony. Zostaniesz przekierowany na podstronę do logowania, gdzie będziesz musiał wybrać, czy jest konsumentem, czy też przedsiębiorcą.

Jeśli jesteś konsumentem, to Twoim loginem jest numer PESEL. Hasło tworzone jest indywidualnie przez użytkownika podczas procesu rejestracji.

Raport KRD

Raport KRD przyjmuje postać jednostronnego dokumentu generowanego w oknie przeglądarki. Zawsze otwiera się on w osobnej karcie. W raporcie znajdziesz informacje, takie jak:

 • numer PESEL osoby pobierającej raport;
 • informacje o podmiocie udostępniającym raport;
 • dane podmiotu pobierającego raport;
 • tabelę ze szczegółowym wykazem posiadanych zobowiązań;
 • podsumowanie raportu.

Podsumowując, do Krajowego Rejestru Dłużników wpisywane są podmioty zalegające ze spłatą swoich zobowiązań od co najmniej 30 dni. Wpisu do KRD mogą dokonać banki i instytucje pożyczkowe, ale również organy administracji i przedsiębiorcy. Do KRD trafiają dane zarówno o osobach fizycznych, jak i przedsiębiorstwach.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!