KSeF obowiązkowy będzie najszybciej od 2025 roku. Będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, również jednoosobowych działalności gospodarczych. Dowiedz się więcej.
Krajowy System e-Faktur to ogromna baza danych wszystkich faktur wystawianych i odbieranych przez przedsiębiorców. Aktualnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne, jednak prawdopodobniej od 2025 roku system będzie obowiązkowy. Do tego czasu będzie to rozwiązanie dla chętnych, po to by można je było przetestować, sprawdzić i przygotować się do korzystania z niego. Już teraz dostawcy oprogramowania księgowego przekonują, że ich systemy będą działać z urzędowym KSeF.
Spis treści
KSeF obowiązkowy dla JDG
Na rynku już teraz dostępnych jest wiele aplikacji, które pozwalają korzystać z KSeF, jednak większość z nich jest płatna. Najmniejsi przedsiębiorcy, którzy na co dzień korzystają z darmowych programów do księgowości i faktur też będą zobowiązani do używania KSeF. Jeśli nie chcą użytkować komercyjnych rozwiązań, to specjalnie dla nich przygotowana jest urzędowa wersja Aplikacji Podatnika KSeF. Jest dostępna całkowicie za darmo.
KSeF stanie się obowiązkowy dla każdej firmy, dla każdego przedsiębiorcy. Niezależnie od wielkości firmy i obrotów, a także formy prawnej. Zarówno duże spółki, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze będzie trzeba „wtłoczyć” do systemu KSeF.
Na razie operatorów działających na rynku cieszy fakt odsunięcia obowiązku korzystania z KSeF. Wszystko dlatego, że będą mieli więcej czasu na wdrożenie wszystkich funkcjonalności i przetestowanie systemu, a także sprawdzenie możliwie jak największej liczby sytuacji kryzysowych. Cieszą się z tego również księgowi, którzy po zamieszaniu z tzw. Polskim Ładem nie są zbyt chętni uczyć się znów czegoś nowego.
Warto jednak wiedzieć, że z systemu można korzystać już teraz. To dobry moment, żeby zapoznać się z Krajowym System e-Faktur.
Uzyskaj dostęp do KSeF z elektroniczną pieczęcią kwalifikowaną.
Jak działa KSeF? Co to jest faktura ustrukturyzowana?
Krajowy System e-Faktur to centralna baza faktur prowadzona przez Krajową Administrację Skarbową. Funkcjonuje od początku bieżącego roku, chociaż nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywana. Znajdują się w niej tzw. faktury ustrukturyzowane – to trzeci rodzaj faktur, obok papierowych i znanych już elektronicznych, dopuszczony do obrotu gospodarczego w Polsce.
Faktura ustrukturyzowana, zgodnie z ustawą o VAT, to e-faktura „wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie”. Ma ona postać pliku w formacie XML, zgodnego z określonym w przepisach wzorem.
Fakturę taką można wystawić wyłącznie przez oprogramowanie, które współpracuje z systemem. Fakturę może wystawić przedsiębiorca, właściciel lub inna osoba, która otrzymała uprawnienia do tego.