KSeF obowiązkowy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

KSeF obowiązkowy będzie od 2024 roku, a nie od 2023. Będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, również jednoosobowych działalności gospodarczych. Dowiedz się więcej.

Krajowy System e-Faktur to ogromna baza danych wszystkich faktur wystawianych i odbieranych przez przedsiębiorców. Aktualnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne. Od 2024 roku system będzie obowiązkowy. Do tego czasu będzie to rozwiązanie dla chętnych. Właśnie po to by można je było przetestować, sprawdzić i przygotować się do korzystania z niego. Już teraz dostawcy oprogramowania księgowego przekonują, że ich systemy będą działać z urzędowym KSeF.

KSeF obowiązkowy dla JDG

Na rynku już teraz dostępnych jest wiele aplikacji, które pozwalają korzystać z KSeF. Większość z nich jest płatna. Najmniejsi przedsiębiorcy, którzy na co dzień korzystają z darmowych programów do księgowości i faktur też będą zobowiązani do używania KSeF. Jeśli nie chcą użytkować komercyjnych rozwiązań, to specjalnie dla nich przygotowana jest urzędowa wersja Aplikacji Podatnika KSeF. Jest dostępna całkowicie za darmo.

KSeF staje się obowiązkowy dla każdej firmy, dla każdego przedsiębiorcy. Niezależnie od wielkości firmy i obrotów, a także formy prawnej. Zarówno duże spółki, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze będzie trzeba „wtłoczyć” do systemu KSeF.

Na razie operatorów działających na rynku cieszy fakt odsunięcia obowiązku korzystania z KSeF do 2024. Wszystko dlatego, że będą mieli więcej czasu na wdrożenie wszystkich funkcjonalności i przetestowanie systemu, a także sprawdzenie możliwie jak największej liczby sytuacji kryzysowych. Cieszą się z tego również księgowi, którzy po zamieszaniu z tzw. Polskim Ładem nie są zbyt chętni uczyć się znów czegoś nowego.

Warto jednak wiedzieć, że każdy, kto przygotowywał się do tego, by od 2023 używać KSeF, będzie mógł to robić. Może z systemu korzystać już teraz. Szczególnie że na razie nawet testowanie nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.

Jak działa KSeF, co to jest faktura ustrukturyzowana

Krajowy System e-Faktur to centralna baza faktur prowadzona przez Krajową Administrację Skarbową. Funkcjonuje od początku bieżącego roku, chociaż nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywana. Znajdują się w niej tzw. faktury ustrukturyzowane – to trzeci rodzaj faktur, obok papierowych i znanych już elektronicznych, dopuszczony do obrotu gospodarczego w Polsce.

Faktura ustrukturyzowana, zgodnie z ustawą o VAT, to e-faktura „wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie”. Ma ona postać pliku w formacie XML, zgodnego z określonym w przepisach wzorem.

Fakturę taką można wystawić wyłącznie przez oprogramowanie, które współpracuje z systemem. Fakturę może wystawić przedsiębiorca, właściciel lub inna osoba, która otrzymała uprawnienia do tego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!