Doradca podatkowy a księgowy

Księgowy nie może robić tego samego co doradca podatkowy. Pytanie księgowego o to, jak najlepiej „zorganizować” firmę, by płacić jak najniższe podatki, naraża księgowego na odpowiedzialność. Przede wszystkim finansową.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także te, które dopiero zamierzają prowadzić firmę, pierwsze kroki kierują w stronę księgowego. Oczekują, że księgowy wyjaśni im wiele zawiłości związanych z prowadzeniem biznesu, podpowie też, optymalnie pod względem podatkowym zorganizować całe przedsięwzięcie. Nic bardziej mylnego. Księgowy nie może dawać porad podatkowych. Przekazywanie porad podatkowych bez wymaganego zezwolenie to nawet 50 tys. złotych kary. Problemem jednak jest to, że kompetencje doradcy podatkowego są bardzo nieprecyzyjnie określone w przepisach.

Kim jest księgowy?

W największym uproszczeniu księgowym jest osoba, która dokonuje zapisów transakcji, oblicza przychód i koszty firmowe, a także rozlicza określone świadczenia społeczne. Co istotne, księgowy opiera się wyłącznie na dokumentach, które mu zostały dostarczone. Może więc i powinien podczas księgowania brać pod uwagę jedynie zdarzenia gospodarcze, które wydarzyły się w przyszłości.

CZYTAJ TAKŻE: Prowadzenie księgowości małej firmy. Jak się do tego zabrać?

Księgowość to profesja „uwolniona”. Znaczy to tyle, że może taką działalność wykonywać każdy. Żeby prowadzić biuro rachunkowe, nie trzeba spełniać żadnych wymogów. Nie trzeba przedstawiać żadnych konkretnych certyfikatów. Można więc powiedzieć, że rzetelność księgowego oceniają jego klienci.

Księgowy prowadzi księgi rachunkowe, rozlicza podatki. Może też wyceniać aktywa i pasywa, odpowiada za to by wszystkie faktury (kosztowe i przychodowe) były odpowiednio rozliczone. Często księgowy pomaga również w procesie otwarcia firmy. Pomaga złożyć wszystkie dokumenty do urzędów.

Księgowy nie może jednak w sposób wiążący podpowiadać konkretnych rozwiązań, związanych z prowadzeniem firmy. Księgowy, który chce prowadzić biuro rachunkowe, powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

CZYTAJ TAKŻE: Doradztwo podatkowe online

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy zajmuje się przede wszystkim porad, a także wydaje opinie i wyjaśnia przepisy związane z podatkami i sprawami celnymi. Może też prowadzić księgi rachunkowe i podatkowe, a także sporządzać deklaracje podatkowe. Podobnie jak księgowy, ma możliwość reprezentowania podatników i płatników w postępowaniach przed organami administracji publicznej.

Doradca podatkowy, żeby świadczyć usługi doradcze w zakresie podatków, musi zdać egzamin na doradcę podatkowego. Zdany egzamin skutkuje wpisaniem na listę doradców podatkowych. Trzeba też pochwalić się przynajmniej 2-letnim stażem zawodowym. Doradca podatkowy może robić wszystko, co księgowy. Dodatkowo może jednak całkowicie legalnie i wiążąco radzić klientom w sprawach podatkowych.

Podsumowując, księgowy jest kimś w rodzaju urzędnika, reprezentującego państwo. Jego zadaniem jest po prostu dobrze rozliczyć wszystkie dokumenty. W jego kompetencji nie jest doradzanie najlepszych rozwiązań podatkowych. Ma po prostu rzetelnie rozliczyć firmę. Doradca podatkowy ma prawo podpowiadać rozwiązania, które mają spowodować, że przedsiębiorca np. zapłaci niższy podatek.

CZYTAJ TAKŻE: Doradca podatkowy. Czy jego opinia jest wiążąca?

Obecnie trwa proces uregulowania i doprecyzowania obowiązków doradcy podatkowego, tak by księgowy nie bał się przekazywać podstawowych informacji, związanych z prowadzeniem firmy. Teraz może bać się tego, że zostanie to uznane za nieuprawnione doradztwo w sferze podatków, a które jest zarezerwowane dla doradcy podatkowego.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!