Jakie informacje księgowy musi przekazać na koniec miesiąca?

Koniec miesiąca to bardzo ważny termin dla każdego przedsiębiorcy, ale i księgowego. Wtedy bowiem dochodzi do rozliczenia transakcji przychodowych i kosztowych firmy. Jakie informacje musi przekazać księgowy na koniec miesiąca?

Dobra współpraca przedsiębiorcy z księgowym to często połowa sukcesu biznesowego. Księgowy pomoże bowiem usystematyzować dokumentację firmową i ułożyć ją tak by właściciel firmy miał możliwość łatwego poznania sytuacji firmy. Jakie więc dane księgowy powinien przekazać?

Księgowy – zadania księgowego

Księgowy czy ogólnie rzecz biorąc biuro księgowe, które odpowiada za poprawne rozliczenia twojej działalności, dokonuje zapisów księgowych na podstawie dokumentów, które ty, jako klient dostarczysz. Jeśli księgowy nie dostanie faktury czy innego dokumentu potwierdzającego sprzedaż lub wydatek, nie będzie mógł prawidłowo go rozliczyć. Oznacza to, że to ty jako przedsiębiorca masz obowiązek dostarczenia księgowemu wszystkich niezbędnych dokumentów. Będą to na pewno:

  • faktury (sprzedażowe i kosztowe),
  • wyciągi bankowe z rachunków firmowych,
  • bilety parkingowe,
  • umowy z pracownikami i współpracownikami (np. umowy o dzieło).

Po przekazaniu wszystkich takich dokumentów księgowy przystępuje do rozliczania danego miesiąca. Wylicza też kwotę podatków, a także składek ubezpieczenia społecznego dla pracowników (jeśli ich zatrudniasz). Jeśli w trakcie księgowania okaże się, że jakichś danych brakuje, księgowy na pewno zwróci się do ciebie z prośbą o ich dostarczenie.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Księgowy – jaki informacje przekazuje na koniec miesiąca?

Na koniec każdego miesiąca księgowy zwykle prześle ci przypomnienie, o tym, by dostarczyć potrzebne dokumenty do rozliczenia. W zależności od umowy z biurem rachunkowej możesz je dostarczyć w ciągu pierwszych kilku dni następnego miesiąca. Za dostarczenie dokumentów po 10 lub 15 dniu miesiąca biuro rachunkowe zwykle nalicza kary za opóźnienia w dostarczeniu dokumentów. Wiele jednak zależy od indywidualnych ustaleń z księgowym, biurem rachunkowym.

Jedno jest pewne i raczej niezmienne. Po rozliczeniu każdego miesiąca osoba świadcząca usługi księgowe prześle przedsiębiorcy rozliczenie podatkowe. Otrzymasz zestawienie podatków, które musisz opłacić. Będzie to na pewno zaliczka na podatek dochodowy od dochodu przedsiębiorcy, a także zaliczka na podatek dochodowy pracowników i współpracowników (jeśli ich zatrudniasz). W przypadku gdy jesteś płatnikiem podatku VAT, otrzymasz też informację, ile podatku VAT musisz zapłacić.

Księgowy na koniec miesiąca przekaże też informacje o wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, które trzeba będzie uregulować, zarówno za siebie, przedsiębiorcę, jak i za pracowników.

Księgowy – sprawozdanie finansowe

Żeby mieć lepszy ogląd sytuacji warto poprosić księgowego o sporządzanie na koniec każdego miesiąca zestawienia przychodów i kosztów, a także przekazania informacji o zysku lub stracie wygenerowanej przez firmę. Dobrze, jeśli taką informację otrzymasz w formule przychód, koszty, zysk/strata za dany miesiąc i zbiorczo od początku roku. Będziesz wiedzieć, w jakiej kondycji jest twoje przedsiębiorstwo.

CZYTAJ TAKŻE: Księgowość pełna czy uproszczona? Co się bardziej opłaca?

Możesz też poprosić o wygenerowanie informacji o stanie rozliczeń z kontrahentami. Inaczej mówiąc, księgowy przekaże informacje o tym, czy są jakieś zaległe płatności albo należności.

Wszystkie inne dane, które przekazuje księgowy, są tak naprawdę kwestią indywidualnych ustaleń między przedsiębiorcą a księgowym. Możesz poprosić księgowego o wygenerowanie dodatkowych danych, które tylko sobie życzysz. Oczywiście za wiele z nich będziesz musiał dodatkowo zapłacić.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii Biuro rachunkowe.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!