Mały ZUS a praca na etacie – czy można z niego korzystać?

Mały ZUS a praca na etacie to zagadnienie ważne dla każdego przedsiębiorcy, który nie chce rezygnować, lub powraca do stałej posady. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak jedno wpływa na drugie.

Mały ZUS a praca na etacie to coś, co trzeba rozważyć przed powrotem na etat. Jako nowy przedsiębiorca możesz skorzystać z preferencyjnego ZUS-u. Kiedy stracisz tą możliwość?

Mały ZUS a praca na etacie – na czym polega preferencyjny ZUS?

Mały ZUS a praca na etacie. Preferencyjny ZUS to przywilej osób, które uruchamiają pierwszy biznes. Przez 24 miesiące mogą płacić niższe składki. Czy mały ZUS i etat działają tak samo?

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę, musi opłacać składki ZUS. I to niezależnie od tego, czy zarabia, czy akurat ma słabszy czas i jego biznes przynosi straty. Trochę inaczej jest, gdy działalność gospodarczą łączy się z pracą na etacie.

W przypadku gdy pensja z umowy o pracę jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie, a co za tym idzie, są opłacane pełne składki ZUS z tytułu tej umowy, w ramach działalności gospodarczej nie trzeba płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Chodzi tu o składkę emerytalną, rentową, wypadkową, czy chorobową. Odprowadza je bowiem pracodawca.

W tym przypadku dochodzi bowiem do tzw. zbiegu tytułów ubezpieczenia i nie płaci się dwa razy składki za to samo. Oczywiście, jeśli przedsiębiorca ma taką chęć, może dodatkowo opłacać sobie składki ZUS z działalności gospodarczej.

Nie ma jednak takiego obowiązku, jeśli ma pracę na etacie. Te wszystkie zasady nie dotyczą niestety składki zdrowotnej. Tę trzeba płacić zawsze. Jeden raz odprowadza ją więc pracodawca z tytułu umowy o pracę. Drugi raz płacona jest przez przedsiębiorcę z tytułu działalności gospodarczej.

No dobrze, a jak to jest w przypadku preferencyjnego ZUSU?

Mały ZUS a praca na etacie

Początkujący przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnego ZUS-u. To możliwość opłacania przez pierwsze dwa lata obniżonych składek ZUS. Obowiązują one przez dwa lata. Jak wygląda więc kwestia małego ZUS-u a pracy na etacie?

Jeśli pracujemy na etacie i jednocześnie prowadzimy firmę, to nie opłacamy żadnych składek ubezpieczenia społecznego. Robi to bowiem pracodawca. Warto jednak pamiętać, że choć nie rozliczamy preferencyjnego ZUS-u z działalności, to czas jego obowiązywania płynie cały czas. Jeśli po dwóch latach zrezygnujemy z etatu lub zostaniemy zwolnieni, to ZUS z działalności trzeba będzie opłacać już w pełnej wysokości.

Jeśli jednak etat zakończy się (niezależnie czy sami zrezygnujemy, czy zostaniemy zwolnieni) przed końcem preferencyjnego ZUS-u, to jako przedsiębiorca możesz odprowadzać niższe składki ZUS aż do zakończenia okresu 24 miesięcy prowadzenia firmy. Oczywiście muszą być w tym przypadku spełnione określone wymagania.

Działalność gospodarcza musi być nowa, co oznacza, że:

  • przez ostatnie pięć lat nie prowadziłeś żadnej innej firmy,
  • nie minął jeszcze okres pełnych 24 miesięcy od założenia firmy.

Wówczas z preferencyjnego ZUS będziesz mógł korzystać przez tyle miesięcy, ile zostało do czasu upłynięcia 2 lat płacenia „małego ZUS”.

Ostatni warunek dotyczy rodzaju działalności. Nie może to być firma, w ramach której świadczy się usługi o tym samym lub podobnym charakterze dla pracodawcy, z którym jest lub było się związanym umową o pracę.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musisz odprowadzać zarówno z umowy o pracę, jak i z prowadzonej działalności gospodarczej.

Mały ZUS a praca na etacie – zwolnienie lekarskie

Jeśli zachorujesz to L4 będzie rozliczone z etatu. Zasiłek będzie wypłacony z ubezpieczenia „przypisanego” do umowy o pracę. Z tytułu działalności gospodarczej takiego zasiłku nie będzie.

Warto pamiętać, że w czasie zwolnienia lekarskiego nie wolno pracować na rzecz firmy – w razie kontroli  grozi to cofnięciem i koniecznością zwrotu „chorobowego”.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!