Shopee kończy w Polsce. Co to oznacza?

Co to jest Shopee? Kiedy działało w Polsce? Dlaczego wycofało się z naszego kraju? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

13 stycznia Shopee zakończyło swoją działalność w Polsce. Właściciel tej platformy sprzedażowej zdecydował o całkowitym wycofaniu się z Europy. I o ile można uznać, że Shopee rozpoczęło działalność „z hukiem”, o tyle decyzja o zamknięciu biznesu w Polsce i wycofaniu się z Europy zakomunikowana była „z dnia na dzień”. Szybko i nagle.

Co to jest Shopee?

Shopee to platforma marketplace, która oferowała tysiące produktów w niskich cenach. Jest obecna w wielu krajach, głównie Ameryce Łacińskiej i Azji. Po półtora roku działalności w Polsce kierownictwo zdecydowało o wyjściu z naszego rynku. I choć było to zaskoczenie, to wśród ekspertów rynku opinie są raczej jednoznaczne. Wskazują, że wciąż w Polsce niezagrożona jest pozycja Allegro.

CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje sklep internetowy? Zestawienie wydatków

Nawet taki potentat jak eBay, nie był do tej pory w stanie zostać liderem w naszym kraju. Mówiąc wprost: jeśli chodzi o marketplace’y to w Polsce jest Allegro i długo, długo nic. Na razie bardzo trudno będzie wejść innej marce na nasz rynek. Dominacja Allegro nie podlega dyskusji, a przywiązanie sprzedawców i klientów do polskiej platformy jest bardzo silne.

Warto podkreślić, że kampania reklamowa Shopee przez miesiące obecności marki w naszym kraju były realizowane z rozmachem. Było ich dużo, wykorzystywały zarówno telewizję, radio, jak i Internet.

Reklamy Shopee

Marce udało się stworzyć prosty przekaz, komunikacja opierała się na wyraźnie zaadresowanej polityce rabatowej – niskim cenom, atrakcyjnym zniżkom i darmowej dostawie. To wszystko spowodowało, że w rok udało się marce wbić na podium polskiego e-commerce w Polsce. Shopee miało prawie 11 mln odwiedzin miesięcznie (według Mediapanelu z listopada 2022). To połowa tego, co notuje Allegro.

CZYTAJ TAKŻE: Moja Firma w Google. Jak stworzyć wizytówkę firmy w Google?

Ogromne wydatki na reklamę, przy jednoczesnej bardzo agresywnej polityce rabatowej i ultra taniej ofercie nie pomogły osiągnąć jeszcze większego sukcesu. Eksperci podkreślali, że bardzo dużo było na platformie małych dostawców, których reputacja czasem była niepewna. Klienci skarżyli się między innymi na niedotrzymywanie terminów dostaw.

Co po Shopee?

W tym momencie klientom, jak i sprzedawcom wciąż zostaje Allegro. Krajowy potentat dla wielu początkujących przedsiębiorców staje się pierwszym źródłem pozyskiwania klientów i generowania sprzedaży. Allegro ostatnio mierzy się jednak z postępowaniem wytoczonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż na Allegro. Jak zacząć? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

Wśród wskazywanych uchybień jest m.in. to, że Allegro, działające jako marketplace, nieuczciwie faworyzował swój sklep Allegro, sprawiając, że algorytm pokazywał na lepszych pozycjach oferty proponowane przez sklep Allegro. Innym sprzedawcom trudniej było się przebić na wyższe pozycje.

Choć na polski rynek próbowało wejść wielu operatorów marketplace’ów, na razie sprzedawcy są praktycznie skazani na Allegro. Pozycja tego serwisu pewnie przez lata nie będzie zagrożona.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!