Shopee kończy w Polsce. Co to oznacza?

Co to jest Shopee? Kiedy działało w Polsce? Dlaczego wycofało się z naszego kraju? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

13 stycznia Shopee zakończyło swoją działalność w Polsce. Właściciel tej platformy sprzedażowej zdecydował o całkowitym wycofaniu się z Europy. I o ile można uznać, że Shopee rozpoczęło działalność „z hukiem”, o tyle decyzja o zamknięciu biznesu w Polsce i wycofaniu się z Europy zakomunikowana była „z dnia na dzień”. Szybko i nagle.

Co to jest Shopee?

Shopee to platforma marketplace, która oferowała tysiące produktów w niskich cenach. Jest obecna w wielu krajach, głównie Ameryce Łacińskiej i Azji. Po półtora roku działalności w Polsce kierownictwo zdecydowało o wyjściu z naszego rynku. I choć było to zaskoczenie, to wśród ekspertów rynku opinie są raczej jednoznaczne. Wskazują, że wciąż w Polsce niezagrożona jest pozycja Allegro.

CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje sklep internetowy? Zestawienie wydatków

Nawet taki potentat jak eBay, nie był do tej pory w stanie zostać liderem w naszym kraju. Mówiąc wprost: jeśli chodzi o marketplace’y to w Polsce jest Allegro i długo, długo nic. Na razie bardzo trudno będzie wejść innej marce na nasz rynek. Dominacja Allegro nie podlega dyskusji, a przywiązanie sprzedawców i klientów do polskiej platformy jest bardzo silne.

Warto podkreślić, że kampania reklamowa Shopee przez miesiące obecności marki w naszym kraju były realizowane z rozmachem. Było ich dużo, wykorzystywały zarówno telewizję, radio, jak i Internet.

Reklamy Shopee

Marce udało się stworzyć prosty przekaz, komunikacja opierała się na wyraźnie zaadresowanej polityce rabatowej – niskim cenom, atrakcyjnym zniżkom i darmowej dostawie. To wszystko spowodowało, że w rok udało się marce wbić na podium polskiego e-commerce w Polsce. Shopee miało prawie 11 mln odwiedzin miesięcznie (według Mediapanelu z listopada 2022). To połowa tego, co notuje Allegro.

CZYTAJ TAKŻE: Moja Firma w Google. Jak stworzyć wizytówkę firmy w Google?

Ogromne wydatki na reklamę, przy jednoczesnej bardzo agresywnej polityce rabatowej i ultra taniej ofercie nie pomogły osiągnąć jeszcze większego sukcesu. Eksperci podkreślali, że bardzo dużo było na platformie małych dostawców, których reputacja czasem była niepewna. Klienci skarżyli się między innymi na niedotrzymywanie terminów dostaw.

Co po Shopee?

W tym momencie klientom, jak i sprzedawcom wciąż zostaje Allegro. Krajowy potentat dla wielu początkujących przedsiębiorców staje się pierwszym źródłem pozyskiwania klientów i generowania sprzedaży. Allegro ostatnio mierzy się jednak z postępowaniem wytoczonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż na Allegro. Jak zacząć? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

Wśród wskazywanych uchybień jest m.in. to, że Allegro, działające jako marketplace, nieuczciwie faworyzował swój sklep Allegro, sprawiając, że algorytm pokazywał na lepszych pozycjach oferty proponowane przez sklep Allegro. Innym sprzedawcom trudniej było się przebić na wyższe pozycje.

Choć na polski rynek próbowało wejść wielu operatorów marketplace’ów, na razie sprzedawcy są praktycznie skazani na Allegro. Pozycja tego serwisu pewnie przez lata nie będzie zagrożona.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!