Mały ZUS Plus 2023 – wydłużenie ulgi dla nowego przedsiębiorcy. Na jakich warunkach przedsiębiorca może skorzystać z ulgi?

Składki ZUS to spore obciążenie dla przedsiębiorców. Konieczność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne jest jednym z największych wyzwań dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają biznes. Nierzadko też i później, kiedy firma nie rozwija się tak szybko, jakbyśmy tego oczekiwali. Istnieje jednak możliwość, by płacić niższe składki. I to dłużej niż przewiduje to zwykła „preferencja” dla rozpoczynających biznes. Chodzi tu o Mały ZUS Plus.

Kto może korzystać z Małego ZUS-u Plus w 2023 roku?

Mały ZUS Plus to specjalna ulga dla przedsiębiorców, która pozwala na opłacanie niższych składek ZUS. Żeby móc skorzystać z Małego ZUS Plus trzeba prowadzić działalność gospodarczą, a przychód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym (działalność prowadzona przez cały rok), nie może przekroczyć 120 000 zł. Ponadto działalność gospodarczą trzeba prowadzić nie krócej niż przez 60 dni w poprzednim roku.

Mały ZUS Plus nie będzie przysługiwał jeśli pracujemy na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywaliśmy w ramach stosunku pracy, lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Mały ZUS Plus pozwala na opłacanie niższych składek przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS Plus – wysokość składki w 2023 r.

Wysokość składki ZUS Plus zależy od tzw. podstawy składki. Ta nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie może też przekraczać 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W 2023 roku jest to kwota 331,26 zł w okresie od stycznia do czerwca lub 341,72 zł w okresie od lipca do grudnia 2023 (bez składki zdrowotnej).

O tym, jak policzyć wysokość różnych składek na ubezpieczenia społeczne i ile wynoszą dla minimalnego wynagrodzenia, przeczytasz w naszym artykule Czym jest mały ZUS plus i czym różni się od małego ZUS-u?

Planowane wydłużenie okresu korzystania z Małego ZUS-u Plus

W sierpniu 2023 pojawił się przepis, który wydłuża możliwość korzystania z małego ZUS. Zniesiono limit, który zakładał, że korzystać z ulgi Małego ZUS-u Plus można przez 3 lata. Od sierpnia niższe składki można opłacać przez 4 lata.

Z rozwiązania skorzystają też przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. zakończyli korzystanie z Małego ZUS-u Plus, ponieważ minęło już 36 miesięcy (3 lata), np. w styczniu tego roku. Jeżeli spełniają warunki ustawowe, powinni zgłosić się do ZUS-u do 31 grudnia 2023 r., a już od kolejnego miesiąca ponownie będą mogli opłacać niższe składki.

Co istotne, nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności. W kolejnych latach trzeba jednak będzie weryfikować, czy cały czas spełnia się warunki przewidziane w przepisach. Chodzi tu przede wszystkim o wysokość przychodu za rok ubiegły i ustalenie dochodu z roku poprzedniego, aby obliczyć podstawę wymiaru składek.

Pamiętaj, że Mały ZUS i Mały ZUS Plus to dwie odrębne ulgi.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!