Pakiet Slim VAT 3 – najważniejsze zmiany od 1 lipca 2023 roku. HUB paragonowy od 15 września

Weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów VAT, która ma ułatwić życie przedsiębiorcom. Na czym polega Slim VAT 3? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co się zmieniło i co jeszcze nas czeka jeśli chodzi o uproszczone procedury VAT.

Czym jest pakiet Slim VAT 3? Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług

Slim VAT 3 (Simple Local And Modern VAT 3) to pakiet zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Został wprowadzony od 1 lipca 2023 roku (część zmian zacznie obowiązywać 15 września). Nowelizacja ustawy ma uprościć i przyspieszyć rozliczanie tej daniny oraz zmniejszyć formalności, a tym samym ułatwić działalność przedsiębiorcom.

Najważniejsze zmiany to:

 • zwiększony limit dla małych podatników VAT,
 • szybszy zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych,
 • nowe zasady nakładania sankcji VAT,
 • zbliżająca się możliwość pobierania e–paragonów.

Poprzednie pakiety weszły w życie 1 stycznia 2021 roku (Slim VAT 1) oraz w 2021 i 2022 roku (Slim VAT 2).

Zmiany od 1 lipca 2023 r.

W ramach pakietu Slim VAT 3 zostaną wprowadzone liczne zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Większość z nich wejdzie w życie 1 lipca 2023 i przedstawiamy je poniżej. Zmiany, które będą obowiązywać dopiero od 15 września, omówimy w dalszej części artykułu.

Zmieniony limit małego podatnika VAT

Małym podatnikiem jest przedsiębiorca, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 2 000 000 euro (wcześniej 1 200 000 euro).

Taki podatnik VAT może rozliczać się metodą kasową – dopiero gdy dostanie zapłatę od nabywcy towarów lub usług – oraz rozliczać podatek VAT za okresy kwartalne.

Szybszy zwrot VAT dla podatników bezgotówkowych

15 dni zamiast 60 dni – w takim terminie dostaną zwrot VAT tzw. podatnicy bezgotówkowi. To wszyscy ci, którzy przyjmują płatności bez użycia banknotów i bilonu. Warunek: łączna wartość sprzedaży wraz z podatkiem na kasie fiskalnej online lub wirtualnej, za każdy okres rozliczeniowy, musi wynosić przynajmniej 40 tys. zł przez 6 miesięcy (teraz to 12 miesięcy). Drugi wymóg, to prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu wyłącznie kas fiskalnych online lub wirtualnych.

Faktury korygujące – kurs

Przed nowelizacją brakowało regulacji kursów przeliczeniowych dla faktur korygujących. Po zmianach korekta w VAT jest rozliczana przy zastosowaniu kursu waluty obcej przyjętego do przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy przed jej zmianą (to tzw. kurs historyczny). To znaczy, że przedsiębiorca stosuje ten sam kurs, jaki był użyty pierwotnie.

Dla zbiorczych korekt in minus stosowany jest kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej.

Nowe zasady nie dotyczą wszystkich faktur korygujących. Np. bieżący kurs można zastosować dla transakcji wewnątrzwspólnotowych jeżeli:

 • korekta polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania,
 • wynika z udzielenia upustu lub obniżki ceny,
 • kontrahent wystawił zbiorczą fakturę korygującą.

Zmiany w dokumentacji WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów)

Te zmiany dotyczą nieterminowego zgromadzenia dowodów potwierdzających wywóz. Dotychczas WDT ze stawką 0% wykazywana była w rozliczeniu za okres, w którym miała miejsce dostawa. Za sprawą Slim VAT 3, wykazywana jest w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli w dniu wystawienia faktury.

Import towarów dla placówek dyplomatycznych

Slim VAT 3 umożliwia skorzystanie ze zwolnienia z VAT w przypadku importu towarów przeznaczonych do użytku przez dodatkowe podmioty: obce przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, misje specjalne, organizacje międzynarodowe, a także szefów przedstawicielstw dyplomatycznych, osoby należące do personelu dyplomatycznego tych przedstawicielstw oraz personel organizacji międzynarodowych.

Nieprawidłowe rozliczanie VAT

Kary za nieprawidłowe rozliczanie podatku VAT rozpatrywane są teraz indywidualnie, a urzędnicy mogą je zmniejszać, biorąc pod uwagę okoliczność transakcji i sytuację podatnika (miarkowanie sankcji). Kary wynoszą:

 • do 15% – dla podatnika, który popełnił błąd w deklaracji, ale dokonał korekty i wpłacił podatek tego samego dnia;
 • do 20% – jeśli podatnik złoży korektę dopiero po kontroli;
 • do 30% – za błędy w deklaracji lub niewykazanie podatku;
 • 100% – za oszustwa.

Zmiany dotyczące sankcji obowiązują od 1 czerwca 2023 roku.

WNT i kary dla przedsiębiorców

Polscy podatnicy już nie muszą obawiać się kar za zaległości podatkowe związane z opóźnionym wykazaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Jeżeli zagranicznych kontrahent przekazał fakturę polskiemu przedsiębiorcy po upływie trzech miesięcy od transakcji, to podatnik miał naliczane odsetki od zaległości. Slim VAT 3 zlikwidowała wymóg posiadania faktury przy WNT.

Zwiększenie limitu proporcji

Nowelizacja ważna dla podatników, którzy mają sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną z VAT. Po nowelizacji kwota, która pozwala na uznanie, że proporcja określona przez podatnika wynosi 100%, w sytuacji gdy proporcja przekroczy przynajmniej 98%, została podniesiona z 500 zł do 10 000 zł.

Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw

Temu posłuży zmiana w możliwości zapłaty środkami zgromadzonymi na koncie VAT za podatek od sprzedaży detalicznej, podatek od wydobycia niektórych kopalin, opłatę cukrową, podatek tonażowy, opłatę od „małpek” (alkohol w opakowaniach do 300 ml), zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji.

Slim VAT 3 wprowadził też możliwość przekazania środków przez posiadacza rachunku VAT będącego członkiem grupy VAT na rachunek VAT przedstawiciela grupy VAT. 

Brak opłaty za wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS)

Slim VAT 3 zlikwidowała opłatę, która wynosiła 40 zł od złożonego wniosku. Powiększona została również lista podmiotów uprawnionych do składania wniosków o wydania WIS. Po nowelizacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje:

 • WIS,
 • wiążące informacje akcyzowe (WIA),
 • wiążące informacje taryfowe (WIT),
 • wiążące informacje o pochodzeniu (WIP).

Zmiany w Slim VAT 3 wchodzące w życie 15 września 2023

Jedna ze zmian, dotycząca tzw. HUB-a paragonowego, zacznie obowiązywać 15 września 2023 r. Nowelizacja ustawy o VAT umożliwia wystawianie i wydawanie paragonu fiskalnego lub faktury, za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej przy użyciu ogólnopolskiej platformy teleinformatycznej Szefa KAS (tzw. HUB-a paragonowego). Nie będzie potrzeby podawania danych osobowych nabywcy.

HUB paragonowy powiąże anonimowo klienta z wystawionymi e–paragonami. Wystarczy, że kasjer zeskanuje kod kreskowy pokazany przez kupującego. Paragon zostanie przesłany do systemu i udostępniony kupującemu. Kod kreskowy można wygenerować w aplikacji e–Paragony. Korzystanie z HUBa będzie dobrowolne, klient może zawsze poprosić o papierowy dokument potwierdzający transakcję.

Cały tekst Ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw znajdziesz na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!