Metody uwierzytelniania w KSeF

Jakie są metody uwierzytelniania w KSeF? Kto może korzystać z KSeF i w jaki sposób uzyskujemy dostęp do Krajowego Systemu eFaktur? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

System KSeF to specjalny rejestr eFaktur zapisywanych w formie specjalnych plików, faktur strukturyzowanych. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj metody uwierzytelniania w KSeF.

Uwierzytelnienie w KSeF

Autoryzacja użytkownika w KSeF wymagana jest niezależnie od tego, czy wykorzystujemy narzędzia komercyjne, czy też korzystamy z aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.

CZYTAJ TAKŻE: Podpis elektroniczny

Żeby skorzystać z Krajowego Systemu e-faktur, trzeba uwierzytelnić się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Możemy też skorzystać z kwalifikowanej pieczęci elektronicznej, która jest odpowiednikiem pieczątki firmowej. Można też uwierzytelnić się specjalnym tokenem, który jest przypisany do danej osoby.

Jeśli poświadczymy już tożsamość użytkownika, uzyskamy dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur. Można będzie zarówno przeglądać, wystawiać, jak i otrzymywać faktury ustrukturyzowane. Przedsiębiorca nie musi sam wykonywać czynności związanych z fakturą strukturyzowaną. Można dać uprawnienie do korzystania z systemu np. przez biuro rachunkowe.

Uwierzytelnianie osób fizycznych w KSeF

Jeśli osoba fizyczna chce uwierzytelnić się w KSeF, czyli np. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, warto pamiętać, że autoryzacji można dokonać poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany – profil zaufany albo też poprzez API i wygenerowany wcześniej token.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka jest ważność podpisu elektronicznego?

Podpis elektroniczny, który potwierdza tożsamość, powinien zawierać NIP oraz PESEL. Jeśli ich nie ma, do uwierzytelnienia potrzebne będzie zgłoszenie danych unikalnych, które identyfikują  ten podpis (tzw. odcisk palca) w zawiadomieniu ZAW-FA, które należy wysłać do urzędu skarbowego.

Jak uwierzytelnić podmiot niebędący osobą fizyczną?

Podmiot niebędący osobą fizyczną może uwierzytelnić się w systemie za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub składając w urzędzie zawiadomienie ZAW-FA.

W nim wyznaczamy określoną osobę fizyczną (w ramach swojej struktury) do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Mogą to być działania takie jak nadawanie i odbieranie uprawnień, wystawianie faktur w imieniu podmiotu, dostęp do faktur.

CZYTAJ TAKŻE: Zaawansowana i kwalifikowana pieczęć elektroniczna

Ze strony Ministerstwa Finansów dowiadujemy się, że w przypadku aplikacji udostępnionej przez MF możliwy jest anonimowy dostęp do faktury bez uwierzytelniania. Pozwala na anonimowy dostęp do pojedynczej e-faktury. Żeby się do niej „dostać”, trzeba jednak podać:

  • numer identyfikujący fakturę w systemie,
  • standardowy numer faktury,
  • numer NIP nabywcy,
  • dane nabywcy,
  • kwotę faktury.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!