Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego?

Jak wygląda kontrola urzędu skarbowego? Czy urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę w sposób niezapowiedziany?

Kontrole urzędowe przedsiębiorców, a szczególnie kontrola urzędu skarbowego powoduje strach u sporej grupy przedsiębiorców. Choć w zdecydowanej większości nie ma powodu, by się bać, bo urząd przeprowadza kontrolę, bo chce sprawdzić określone informacje.

Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego? Co ma na celu?

Przedsiębiorca musi umożliwić pracownikom urzędu skarbowego przeprowadzenie kontroli skarbowej. Kontrola skarbowa ma na celu sprawdzenie, czy przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Urzędnicy sprawdzają dokumenty rozliczeniowe.

W kontroli urzędu skarbowego biorą udział przynajmniej trzy osoby: kontroler, osoba kontrolowana i świadek. Jeżeli przedsiębiorca obowiązki podatkowe wypełnia prawidłowo, to nie trzeba po kontroli nic robić. Gdy urzędnicy wykryją nieprawidłowości, wydają nakaz naprawienia uchybień.

Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego? Co może urząd skarbowy?

Urząd skarbowy kontroluje firmę w różnym zakresie. Wiele zależy od tego, jak duża jest firma, a także jakiego rodzaju działalność prowadzi. W każdym przypadku kontrolą objęte są księgi podatkowe. W przypadku prowadzenia działalności poza granicami urzędnicy sprawdzają prawidłowość rozliczeń związanych z przewozem i wywozem.

Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego? Kiedy może zostać przeprowadzona?

Sprawdźmy, kiedy urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę. Jednym z powodów mogą być generowane przez firmę długotrwałe straty. Dlaczego więc urząd skarbowy będzie kontrolował firmę w takim przypadku? Przede wszystkim dlatego, że w takiej sytuacji firma nie płaci podatków. Kontrola może też być przeprowadzona w wyniku donosu.

Zdarza się, że niezbyt życzliwi sąsiedzi mogą poinformować urząd skarbowy, bo nie spodoba im się status przedsiębiorcy – sąsiada. Jak pokazują realia, celem fiskusa nie jest zaszkodzenie przedsiębiorcy, a wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości.

Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego? Wniosek o kontrolę skarbową

Kontrola skarbowa może być przeprowadzona na wniosek. Nie ma obowiązku podawania we wniosku swoich danych. Jeśli anonimowy wniosek jest dobrze uzasadniony, to urzędnicy rozważą kontrolę. Do wniosku trzeba dołączyć dowody.

Mogą to być paragony albo faktury. W większości przypadków jednak wnioski bez danych wnioskodawcy nie są rozpatrywane, bo nie dają podstaw do rozpoczęcia kontroli.

Podczas kontroli urzędu skarbowego, urzędnicy sprawdzają dokumenty maksymalnie na 5 lat wstecz. Wcześniejsze dokumenty, nawet gdyby zawierały błędy, nie będą mogły być skontrolowane. Ewentualne zobowiązania podatkowe się przedawniają.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości może być lepsze od pomocy biura rachunkowego?

Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego? Książka kontroli przedsiębiorcy

Książka kontroli przedsiębiorcy to specjalny dokument, w którym zapisuje się informacje o przeprowadzonej kontroli. Książkę kontroli zakłada się w momencie pierwszej kontroli i trzeba ją przechowywać na wypadek kolejnych. W księdze kontroli przechowuje się np. protokoły kontroli, a także dokumenty nakładające określone obowiązki.

Dokumentacja związana z kontrolą przedsiębiorcy może być przechowywana w wersji elektronicznej.

Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego? Co może przedsiębiorca?

Gdy przedsiębiorca dowiaduje się o kontroli, dysponuje szerokim wachlarzem praw. Przykład? Urzędnicy skarbowi muszą przestrzegać określonych przepisów funkcjonujących w firmie, którą kontrolują.

Jeśli np. sprawdzają firmę budowlaną, może pojawić się konieczność założenia stroju ochronnego albo kasku. Po tym, jak kontrola się skończy, urzędnicy wydają dokumenty pokontrolne. Gdy nie zgadza się on z decyzją urzędników, może złożyć sprzeciw wobec decyzji urzędników.

Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego? Czy może się odbyć bez zapowiedzi?

Czy kontrola urzędu skarbowego może być wszczęta bez zapowiedzi? Zwykle przedsiębiorca otrzymuje informację o tym, że urzędnicy chcą przeprowadzić kontrolę. W dokumencie informującym o kontroli znajduje się data i zakres kontroli. W określonych przypadkach można jednak przeprowadzić kontrolę bez zapowiedzi.

Może do niej dość, gdy przedsiębiorca nie ma stałej siedziby albo też nie ma możliwości dostarczyć mu pisma z informacją o kontroli. Niezapowiedzianą kontrolę skarbową urząd może przeprowadzić, gdy występuje zagrożenie zdrowia i życia albo ma ona przeciwdziałać popełnieniu przestępstwa.

Jak widać, kontrola skarbowa nie musi wyglądać strasznie. Celem kontrolerów jest weryfikacja dokumentów podatkowych. Kontrolerzy nie mają zamiaru szkodzić przedsiębiorcy. Chcą tylko wyjaśnić ewentualne niezgodności.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak zarobić jak najwięcej, czyli czym jest maksymalizacja zysku?

Firmy konsekwentnie dążą do osiągnięcia jak najwyższych profitów. Przyglądamy się, co wpływa na maksymalizację zysków, odpowiadamy na pytania: czym jest, jakie są jej cele...

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób fizycznych

Podatek od nieruchomości dotyczy bardzo dużej grupy osób, jednak nie każdy właściciel mieszkania, domu lub gruntów musi go zapłacić. Sprawdzamy, kto i na jakich...

Dofinansowanie na szkolenia

Jak podnieść kwalifikacje swoich pracowników, jak sprawniej prowadzić swoją firmę? Nowe umiejętności zdobędziesz biorąc udział w szkoleniach. Teraz najważniejsza informacja: nie musisz finansować wyspecjalizowanych...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!