Nabycie sprawdzające. Na czym polega? Nowe uprawnienie urzędników skarbowych

Co to jest nabycie sprawdzające? Kiedy urzędnicy skarbowi mogą kontrolować przedsiębiorcę? Czy kontrola urzędu skarbowego musi być zapowiedziana?

Kontrola celno-skarbowa albo kontrola podatkowa to czynności, które urząd może przeprowadzić po spełnieniu określonych przesłanek. Chodzi głównie o to, by przedsiębiorca mógł się do takiej kontroli przygotować. W związku z tym każdą kontrolą urząd skarbowy powinien zapowiedzieć i z wyprzedzeniem poinformować o niej przedsiębiorcę.

Nabycie sprawdzające – niezapowiedziana kontrola

Kłopot polega na tym, że zapowiedziana kontrola podatkowa nie zawsze przynosiła oczekiwany skutek. W związku z tym wprowadzono tzw. nabycie sprawdzające. Najprościej wytłumaczyć można nabycie sprawdzające jako niezapowiedziana kontrola, możliwość sprawdzenia podatnika w każdym momencie. Pojęcie nabycia sprawdzającego wprowadzono przy okazji szeregu ustaw nazwanych Polskim Ładem.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Podobnie działa tzw. prowokacja policyjna, gdy policja albo inne służby tj. ABW czy CBA dokonują tzw. zakupu kontrolowanego. Kupują jakiś produkt, nie ujawniając na początku swojej tożsamości. Ma to pomóc w zebraniu dowodów, chociażby przy podejrzeniu korupcji.

Nowa ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej zezwala urzędnikom skarbowym sprawdzić przedsiębiorcę w każdym momencie. Instytucja nabycia sprawdzającego ma pomóc zwalczać nieuczciwych podatników.

Jak działa nabycie sprawdzające?

Nabycie sprawdzające pozwala na zakup towaru lub usługi przez urzędnika KAS wyłącznie po to, by sprawdzić, czy podatnik wystawia paragon lub fakturę i czy ewidencjonuje daną czynność. Mówiąc wprost, nabycie sprawdzające dotyczy określonej czynności, a nie historycznie przeprowadzanych transakcji.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Kto może dokonać nabycia sprawdzającego?

Do przeprowadzenia nabycia sprawdzającego upoważniony jest wyłącznie pracownik Krajowej Administracji Skarbowej, który ma przy sobie legitymację służbową. Musi też mieć upoważnienie do takiego nabycia, które wydaje naczelnik urzędu skarbowego.

Na upoważnieniu należy wskazać m.in. datę i miejsce wystawienia dokumentu, podstawę prawną, dane sprzedającego, a także podpis osoby, która daje upoważnienie do nabycia sprawdzającego.

CZYTAJ TAKŻE: Jak się przygotować do kontroli skarbowej?

Wystarczy, że na dokumencie brakuje jednego dokumentu, by cały proces uznać za nieważny. Warto wiedzieć, że sensem nabycia sprawdzającego jest to, że funkcjonariusz KAS legitymuje się dopiero po jego przeprowadzeniu. Po tym, gdy produkty zostaną kupione w drodze nabycia sprawdzającego, są zwracane przedsiębiorcy, o ile oczywiście specyfika produktu na to pozwala.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zakupiony przedmiot jest dowodem przestępstwa. W przypadku usług nie ma możliwości ich zwrotu, jeśli zostały wykonane.

Dokumentowanie nabycia sprawdzającego

Nabycie sprawdzające musi być dobrze udokumentowane. Podstawowym potwierdzeniem takiej czynności jest notatka. Przygotowuje się ją, gdy nabycie sprawdzające nie doprowadziło do wykrycia wykroczenia skarbowego. Jeśli nieprawidłowości wystąpiły, przygotowuje się protokół nabycia sprawdzającego.

Kilka kontroli skarbowych jednocześnie

Prawo zakazuje prowadzenia więcej niż jednej kontroli jednocześnie u przedsiębiorcy. Przypadek nabycia sprawdzającego jednak nie podlega temu ograniczeniu. Nawet jeśli u przedsiębiorcy jest już prowadzona jakąś kontrolą, nie wyklucza to możliwości przeprowadzenia nabycia sprawdzającego.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na start 2025. Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi, a kiedy z preferencyjnych składek ZUS?

Ulga na start daje nowym lub ponownie rozpoczynającym przedsiębiorcom możliwość uniknięcia składek na ubezpieczenia społeczne, a także Fundusz Pracy i Solidarnościowy. Sprawdź, czym możesz...

Jak otrzymać bon na zasiedlenie z Urzędu Pracy? Złóż wniosek o bon zasiedleniowy

Bon na zasiedlenie dla osób bezrobotnych jest istotnym wsparciem finansowym, które ma na celu ułatwienie procesu zmiany miejsca zamieszkania w przypadku znalezienia nowej pracy...

Ulga na internet – jak ją odliczyć w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT? Komu przysługuje ulga internetowa?

Na czym polega ulga na internet i kto może z niej skorzystać? Jak legalnie zoptymalizować podatek dochodowy? Ile można odliczyć i jakie warunki trzeba spełnić?...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!