Najem okazjonalny – co to jest i jak działa?

Co to jest najem okazjonalny? Jakich formalności wymaga? Kto może skorzystać z najmu okazjonalnego? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Najem okazjonalny ma w znacznie większym stopniu chronić interesy właściciela mieszkania. Żeby jednak zaczął „działać”, konieczne jest spełnienie określonych formalności.

Co to jest najem okazjonalny?

Jak wiadomo, prawa właściciela lokalu, który wynajmuje swoją nieruchomość, są w dosyć dużym stopniu ograniczone. Mówiąc wprost, gdy lokator nie płaci za wynajem, właściciel nie ma wielu możliwości, by szybko mieszkania go wyrzucić. By pomóc właścicielom nieruchomości, do obrotu prawnego kilka lat temu wprowadzono pojęcie „najem okazjonalny”.

Najem okazjonalny to forma umowy najmu lokalu, która odnosi się wyłącznie do lokalu mieszkalnego. Umowa taka musi być zawarta na czas określony, który nie jest dłuższy niż 10 lat. Co istotne, z najmu okazjonalnego może skorzystać wyłącznie osoba, która wynajmuje swoje mieszkanie jako osoba prywatna. Stroną umowy najmu okazjonalnego nie może więc być osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie wynajmu mieszkań.

Co zrobić, żeby umowa najmu okazjonalnego była ważna?

Umowa najmu, aby mogła być zakwalifikowana jako umowa najmu okazjonalnego musi mieć formę pisemną. Poza tym koniecznie jest zgłoszenie najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego. Właściciel mieszkania ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy.

Forma najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego formalnie niewiele różni się od zwykłej umowy najmu. Zapisy są praktycznie takie same. Określamy w niej okres najmu, wysokość opłat obowiązki stron. Natomiast, przy umowie najmu okazjonalnego najemca składa ważne oświadczenie. Deklaruje on w nim, że podda się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w umowie. Takie oświadczenie składane jest w formie aktu notarialnego.

Co więcej, na etapie zawierania umowy najmu mieszkania, najemca musi wskazać w tym dokumencie dane innej nieruchomości, w której zamieszka, jeśli będzie trzeba się wyprowadzić. Żeby można było spełnić ten warunkiem, potrzebne jest również oświadczenie właściciela lub użytkownika drugiej nieruchomości, w którym wyraża ona zgodę na przyjęcie najemcy we wskazanym w oświadczeniu notarialnym lokalu.

Podstawową zaletą umowy najmu okazjonalnego lokalu jest gwarancja udzielana właścicielowi mieszkania, że w razie wypowiedzenia umowy lub jej zerwania lokator opuści mieszkanie.

Podobnie jak w przypadku „zwykłej” umowy najmu, także w przypadku najmu okazjonalnego lokator wpłaca kaucję. Kaucja taka nie może być jednak wyższa niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

Ważnym zagadnieniem jest kwestia wypowiedzenie najmu okazjonalnego. Jako że w przypadku najmu okazjonalnego mamy z góry oznaczony czas trwania umowy, to dotyczą jej zasady umów terminowych. W praktyce oznacza to tyle, że nie możemy rozwiązać jej z dowolnego powodu.

Jak więc podejść do rozwiązania umowy najmu okazjonalnego? Oczywiście, po pierwsze, umowa przestaje obowiązywać z końcem czasu, na jaki została zawarta. Co jednak, jeśli chcemy ją wypowiedzieć wcześniej? O tym należy myśleć już na etapie zawarcia umowy najmu.

Tworząc umowę najmu okazjonalnego mieszkania, należy zawrzeć w niej sytuacje, w których możliwe będzie jej wypowiedzenie. Mogą to być kwestie takie jak:

  • zaleganie przez najemcę z czynszem,
  • zaniedbywanie mieszkania,
  • rażące zakłócanie porządku domowego (np. powtarzające się sytuacje, w których sąsiedzi musieli wzywać policję ze względu na hałas).

Jak eksmitować lokatora, który nie płaci?

W przypadku, gdy skończy się czas obowiązywania umowy najmu, a lokator nie będzie chciał opuścić lokalu, wykorzystujemy możliwości, które daje nam umowa najmu okazjonalnego.

Na początek należy wystosować pisemne żądanie, by lokator opuścił zajmowany lokal. W piśmie trzeba wpisać termin opróżnienia lokalu. Nie może być jednak krótszy niż 7 dni. Jeśli lokator nie wykona żądania, właściciel musi zawnioskować o nadanie klauzuli wykonalności. Wniosek składa się do komornika. Komornik rozpocznie eksmisję lokatora.

Często zadawane pytania – najem okazjonalny

Najem okazjonalny – co to?

Najem okazjonalny jest najmem lokalu mieszkalnego osobie przez osobę fizyczną. Wraz z umową najmu lokator takiego mieszkania podpisuje oświadczenie, że w razie niedotrzymania warunków umowy dobrowolnie opuści mieszkania.

Umowa najmu okazjonalnego notariusz – kto płaci?

Prawo nie określa, kto powinien ponieść koszt opłat notarialnych podczas podpisywania umowy najmu okazjonalnego. Lokator i wynajmujący mogą ustalić to między sobą. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, że ponieważ taka forma umowy zabezpiecza interes właściciela mieszkania, to on powinien zapłacić za notariusza.

Kiedy umowa najmu okazjonalnego jest nieważna?

Umowa najmu okazjonalnego jest nieważna, jeśli najem ten nie został zgłoszony naczelnikowi urzędu skarbowego.

Ile kosztuje umowa najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego będzie kosztować do 400 złotych. To koszty związane z jego obsługą notarialną.

Jak zgłosić najem okazjonalny do urzędu skarbowego?

Najem okazjonalny należy zgłosić do urzędu skarbowego w terminie do 14 od rozpoczęcia najmu. Aby to zrobić, uzupełnij i wyślij do urzędu wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego.

Najem okazjonalny – na jaki okres?

Umowę najmu okazjonalnego należy zawrzeć na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat.

Najem okazjonalny – jakie dokumenty?

Do umowy najmu okazjonalnego należy dołączyć: oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego i wskazanie lokalu, w którym najemca będzie mógł zamieszkać po egzekucji, wraz z oświadczeniem właściciela tego lokalu. W oświadczeniu tym muszą się zawierać jego dane, informacje o lokalu i zgoda na zamieszkanie najemcy w nim. Na żądanie wynajmującego to oświadczenie może mieć formę aktu notarialnego.

Czy najem okazjonalny jest bezpieczny dla najemcy?

Najem okazjonalny chroni przede wszystkim właściciela mieszkania. W związku z tym nie będzie bezpieczny dla lokatora zalegającego z płatnościami.

Czy najem okazjonalny jest dobry?

Najem okazjonalny jest dobrym rozwiązaniem dla właściciela mieszkania.

Przed czym chroni najem okazjonalny?

Najem okazjonalny chroni właściciela mieszkania przed utrudnioną eksmisją niepłacących lokatorów.

Czy umowa najmu okazjonalnego musi być zawarta u notariusza?

Umowy najmu okazjonalnego nie trzeba zawierać u notariusza. Potwierdzone notarialnie musi być jedynie oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji.

Przeczytaj więcej i poznaj lepiej prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!