Zmiana nazwy firmy – jak to zrobić?

Czy możliwa jest zmiana nazwy firmy? Kiedy można to zrobić, a w jakich przypadkach jest to niemożliwe? W jaki sposób zmienić nazwę firmy? Jakiej nazwy nie możemy nadać naszej firmie i dlaczego?

Nazwa firmy jest niezbędna do jej rejestracji. Nazwa musi spełnić określone warunki. Co istotne, można ją zmienić w każdym momencie. Jak więc to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co musisz wiedzieć o zmianie nazwy firmy.

Nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej

Nazwa firmy w przypadku jednoosobowej działalność musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Do imienia i nazwiska można dodać dowolne oznaczenie słowne. Najważniejsze jednak by zawsze zawierała ona właśnie imię i nazwisko. Jeśli nie będzie tego elementu, to nie będzie można zarejestrować firmy w CEiDG.

Nazwa firmy – elementy

To, jakie elementy zawiera nazwa firmy, zależy w dużej mierze od formy prawnej, w jakiej będzie prowadzona działalność. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. W przypadku spółki cywilnej nazwa firmy musi mieć imię i nazwisko każdego ze wspólników.

Nazwa może zawierać dowolnie wybrane elementy, takie jak określenie profilu firmy, czy też inny wyróżnik. Ważne, by zawsze było też imię i nazwisko. Na fakturze zawsze trzeba wpisać pełną nazwę firmy. W dokumentach marketingowych, czy np. na stronie internetowej można zgodnie z prawem używać skróconej nazwy.

Nazwa firmy – czego nie można?

O ile nazwa firmy może być dowolna (z zastrzeżeniem, że w konkretnych przypadkach powinna mieć imię i nazwisko) to trzeba pamiętać, by nie wprowadzała w błąd. Jeśli więc prowadzimy działalność w zakresie stolarstwa, nie możemy w nazwie umieścić Cukiernia Jan Kowalski.

Mało tego. Nazwa musi być tak określona, by dało się łatwo odróżnić firmę od innych, które działają w tej samej branży. Stąd warto pamiętać o tym, by sprawdzić, czy nazwa, której chcemy użyć, nie została już wykorzystana. Dobrym sposobem jest po prostu sprawdzenie nazwy w wyszukiwarce Google albo w spisie nazw zastrzeżonych (urząd patentowy).

Zmiana nazwy firmy – kiedy można to zrobić?

Zmiana nazwy firmy może nastąpić w dowolnym momencie. Najczęściej na zmianę nazwy przedsiębiorca decyduje się w sytuacji zmiany profilu działalności albo też chęci wejścia na nowe rynki. Niezależnie jednak od powodu zmiany w przypadku jednoosobowej działalności nie można zrezygnować z imienia i nazwiska w nazwie firmy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Jak założyć działalność gospodarczą?
  2. Jak wypełnić wniosek CEIDG? 
  3. Jak dokonać zmiany w KRS? Zmiana danych w Krajowym Rejestrze Sądowym 
  4. Zmiana regulaminu sklepu internetowego – kiedy można to zrobić? 
  5. Firma z małżonkiem. Kwestie prawne, rozliczenia

Jak zmienić nazwę?

Żeby zmienić nazwę firmy, trzeba to zrobić poprzez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Dokonuje się tego na tym samym wniosku, który wykorzystujemy do założenia lub zamknięcia działalności gospodarczej.

Jeśli wniosek składany jest przez internet, zmiana nazwy firmy może obowiązywać od następnego dnia. Nazwa może być zmieniona w każdym momencie prowadzenia firmy. Nowa będzie obowiązywała od chwili zgłoszenia zmiany.

Faktury po zmianie nazwy firmy

Jeśli zmienimy nazwę firmy, to pojawia się pytanie, czy trzeba korygować faktury, które już zostały wystawione. Odpowiedź na tak zadane pytanie jest prosta. Nie trzeba, ponieważ i tak najważniejszym elementem nazwy firmy zawsze jest imię i nazwisko przedsiębiorcy. Niezależnie od wszystkiego pozostaje więc to ono niezmienne. Po zmianie nazwy po prostu wystawiamy faktury z nową nazwą bez korygowania już wystawionych.

Znacznie ważniejsze będzie jak najszybsze poinformowanie kontrahentów o zmianie nazwy. Chodzi o to, by wystawili faktury na poprawne dane. Jeśli tego nie zrobią, trzeba będzie zrobić korektę danych formalnych. Wszystko dlatego, że do poprawnego rozliczenia podatku VAT konieczne jest potwierdzenie zakupu dokumentem z poprawnymi danymi.

Kilka działalności gospodarczych – czy to możliwe?

Zgodnie z prawem jeden przedsiębiorca może prowadzić jedną działalność gospodarczą. Nawet jeśli zajmuje się różnymi dziedzinami, a działalność obejmuje całkowicie odmienne obszary, to nawet jeśli do każdej z dziedzin wymyślimy inną nazwę, będzie to traktowane jako jedna działalność. Wszystko dlatego, że każda nazwa musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!