fbpx

Najniższa krajowa w Polsce 2023

Ile wynosi najniższa krajowa w 2023? Dlaczego zmienia się dwa razy w roku?

Najniższa krajowa w Polsce w 2023 roku wzrośnie. I to aż dwa razy. Po raz pierwszy, wraz z Nowym Rokiem, czyli 1 stycznia. Drugi raz 1 lipca. Ma to związek z wysoką inflacją, która poważnie uderza w portfele Polaków. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 roku? Odpowiadamy.

Najniższa krajowa 2023? Z czego wynika?

Polacy zarabiający minimalne wynagrodzenie mogą liczyć na dwie podwyżki w 2023 r. Pierwszą na początku i drugą w połowie roku. Dlaczego tak się stanie? Zacznijmy od tego, że najniższa krajowa wynika z konkretnych przepisów.

Minimalne wynagrodzenie to najniższa możliwa kwota, jaka pracodawca musi zapłacić pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat. Prawo to wynika z potrzeby zagwarantowania ochrony osób pracujących przed ewentualnym wyzyskiem ze strony swojego szefa. Z drugiej jednak strony, płaca minimalna na zbyt wysokim poziomie zniechęca przedsiębiorców do zatrudniania nowych osób. Może nawet być impulsem do przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Polski biznes zna i taki przypadki.

Oprócz minimalnego wynagrodzenia w prawie zapisana jest także minimalna stawka godzinowa istotna m.in. z punktu widzenia osób zatrudnionych np. na umowach zlecenie.

Wynagrodzenie minimalne a prawo

Zarówno najniższa krajowa, jak i minimalna stawka godzinowa są wprowadzane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. To najnowsze, zostało przyjęte 13 września 2023 roku. Zgodnie z prawem, podlega ona konsultacjom ze stroną pracodawców i związków zawodowych. Ta procedura zwykle przeprowadzana jest w miesiącach wakacyjnych na bazie wcześniejszej propozycji przedstawianej przez rząd.

Najniższa krajowa w 2023 roku

Do 31 grudnia 2022 roku najniższa krajowa w Polsce wynosi 3010 złotych brutto. Obowiązywała ona przez pełne 12 miesięcy. Od 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wyniesie 3490 złotych brutto, czyli o 480 złotych więcej niż w 2022 roku.

To jednak nie koniec podwyżek, bowiem z uwagi na wysoką inflację rząd zdecydował o jeszcze jednej podwyżce płacy minimalnej, która nastąpi 1 lipca 2023 roku. Od tego dnia będzie ona wynosiła 3600 złotych, czyli aż 590 złotych więcej niż w 2022 r. i 110 złotych więcej w porównaniu do pierwszego półrocza. Oczywiście w każdym przypadku mówimy o stawkach brutto.

Dlaczego w 2023 roku będą dwie podwyżki minimalnej pensji?

Dwukrotna podwyżka płacy minimalnej ma związek z inflacją. Zgodnie z prawem, jeżeli na kolejny rok prognozowany jest wskaźnik inflacji przekraczający 5%, wówczas minimalne wynagrodzenie musi być podniesione dwukrotnie. I właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku 2023 roku.

Ile osób w Polsce otrzymuje najniższą krajową?

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że najniższą krajową w naszym kraju otrzymuje około 1,5 mln zatrudnionych, czyli więcej, niż co dziesiąta osoba posiadająca umowę o pracę.

Minimalna stawka godzinowa w 2023 roku

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2022 roku, dwukrotnie w ciągu roku zmieni się także minimalna stawka godzinowa, która od 1 stycznia wyniesie 22,80 złotych brutto. Pół roku później wzrośnie ona do 23,50 złotych brutto.

Dla porównania w 2022 roku minimalna stawka godzinowa ustalona została na poziomie 19,70 złotych brutto. Rok wcześniej było to 18,30 złotych brutto.

Co to jest minimalna stawka godzinowa?

Minimalna stawka godzinowa to nic innego jak najniższa możliwa wysokość wynagrodzenia za godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Przysługuje ona np. osobie pracującej na umowę zlecenie lub świadczącej różnego rodzaju usługi.

W przypadku innych umów, które zawierane są na bazie przepisów Kodeksu cywilnego, czyli np. o dzieło lub umowy agencyjnej nie ma zastosowania obowiązek zapewnienia tego wskaźnika.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Przygotowaliśmy listę 10 pomysłów, które mogą stać początkiem świetnego biznesu w 2023r. Chcesz otworzyć biznes ale nie wiesz jaki...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kalkulator brutto na netto

Wynagrodzenie brutto to całkowite wynagrodzenie przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To...

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają...

Co to jest cold mailing?

Cold mailing, czyli zimne maile kojarzą się z denerwującymi reklamami, a nawet spamem. Okazuje się jednak, że jest to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Co to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!