Czy osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność gospodarczą?

Nasze dzieci już od najmłodszych lat mogą wykazywać „nosa do interesów”. Świadczenie prostych usług, wsparcie dorosłych w niektórych pracach albo chęć zarobienia w czasie wakacji. Możliwości jest naprawdę sporo, ale pozostaje najważniejsze pytanie. Czy osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność gospodarczą?

Czy osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność gospodarczą?

Choć trudno w to uwierzyć, osoba, która nie ma skończonych 18 lat może zostać przedsiębiorcą. Niepełnoletni może prowadzić działalność na próbę, tzw. działalność nierejestrowaną. To taki rodzaj zarabiania, gdzie bez zgłaszania do urzędu możemy prowadzić aktywność analogiczną do działalności gospodarczej.

Różnica? W przypadku działalności nierejestrowanej warunki są trzy: wcześniej nie można prowadzić żadnej innej działalności, aktywność, którą prowadzimy, nie może być objęta koniecznością uzyskania dodatkowego zezwolenia lub koncesji, a także istnieje ograniczenie wysokości przychodu.

Limit przychodu w 2023 roku to połowa najniższego miesięcznego wynagrodzenia. Każdego miesiąca bez rejestracji można zarobić jako przedsiębiorca 1500 zł. Oczywiście przez pierwszą połowę roku. Od lipca rośnie bowiem po raz drugi najniższa pensja, co skutkuje tym, że i limit działalności gospodarczej będzie wyższy.

Działalność gospodarcza niepełnoletniego

Zarówno działalność nierejestrowana, jak i zwykła działalność gospodarcza jest dostępna dla niepełnoletnich, ale nie młodszych niż 13-latkowie. Nie będzie to formalnie proste zadanie, ale możliwe jest poprowadzenie firmy przez osobę niepełnoletnią.

Jak to możliwe? Przepisy zezwalają bowiem na bycie przedsiębiorcą osobie fizycznej, która ma zdolność prawną. Z perspektywy biznesowej i prawnej ważne jest jednak drugie pojęcie. Do prowadzenia firmy potrzebna będzie zdolność do czynności prawnych. A takie uprawnienie ma tylko osoba, która skończyła 18 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes bez wkładu własnego

Niepełnoletni, który ma więcej niż 13 lat, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może więc być przedsiębiorcą, figurować we wszystkich rejestrach, może też czerpać korzyści z tej działalności, ale wszystkie umowy handlowe, porozumienia z kontrahentami będzie musiał za niepełnoletniego zawierać rodzic lub opiekun prawny.

Działalność gospodarcza osoby niepełnoletniej w całości należy do niepełnoletniego, ale wszelkie umowy musi podpisać osoba pełnoletnia, która ma zdolność do czynności prawnych. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że zyskami całkowicie swobodnie może rozporządzać niepełnoletni.

Jednak do zaciągania zobowiązań, zawiązania porozumień handlowych czy zatrudnienia pracowników zgodę musi wyrazić osoba pełnoletnia. Na największym poziomie ogólności przyjąć więc można, że niepełnoletni może decydować o zyskach, ale o kosztach już nie za bardzo.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność przedsiębiorcy za produkt. Co obejmuje?.

Jaką działalność może prowadzić niepełnoletni?

Niezależnie od tego, czy będzie to działalność „zwykła” czy nierejestrowana, niepełnoletni może świadczyć proste usługi, np. udzielać korepetycji, zajmować się ogrodem, sprzedawać lody albo inne artykuły na bazarku lub rogu ulicy. Nie trzeba być osobą pełnoletnią, by prowadzić własny sklep internetowy.

Trzeba jednak pamiętać, że działalność gospodarcza wymaga podjęcia sporego ryzyka. Osoba pełnoletnia, która będzie wyrażać zgodę na podjęcie działalności przez osobę niepełnoletnią może bowiem ponosić odpowiedzialność za zaniechania czy konieczność zapłaty nieuregulowanych wierzytelności.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!