Co to jest numer EORI?

Jak zdobyć numer EORI? Do czego służy? Co to tak naprawdę jest? Przeczytaj i sprawdź, czy jako przedsiębiorca potrzebujesz numeru EORI.

Jeśli prowadzisz firmę, która sprzedaje lub kupuje produkty do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, trzeba dopełnić wielu dodatkowych formalności. Wśród nich jest konieczność wskazywania numeru EORI.

Numer EORI

W dzisiejszych czasach, gdy zainteresowanie zakupami w internecie nie maleje, sporo przedsiębiorców podejmuje wyzwanie dostarczania klientom produktów pochodzących spoza Unii Europejskiej. Mechanizm działa też w drugą stronę. Oferują produkty wyprodukowane w Europie, sprzedając je krajom trzecim.

Takie działania powoduje, że trzeba spełnić dodatkowe obowiązki, choćby związane z koniecznością rozliczenia cła. Żeby to zrobić, firma musi być zgłoszona do specjalnego systemu i posiadać numer EORI. W materiale tłumaczymy jak taki numer uzyskać i czym od dokładnie jest.

Co to jest EORI?

EORI to system przepływu towarów, który ma pomóc zidentyfikować podmioty, które konkretne produkty rozprowadzają. System ten ma przede wszystkim usprawniać realizację odprawy celnej dla towarów spoza Unii Europejskiej. Numer EORI wykorzystywany jest to identyfikacji zdarzeń celnych.

Kto musi mieć numer EORI?

Numer EORI musi mieć każda firma, która jest zarejestrowana w Unii Europejskiej i zajmuje się importem lub eksportem towarów. Musisz otrzymać go jeszcze przed wykonaniem pierwszej transakcji poza Unią Europejską. EORI nadaje się wyłącznie raz i jest on potem używany przez cały czas do każdej z transakcji poza Unią Europejską.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Jak uzyskać EORI?

Żeby uzyskać numer EORI, najłatwiej będzie złożyć wniosek za pomocą platformy PUESC. Platforma PUESC to podstawowe źródło kontaktu przy staraniu się o uzyskanie np. numeru EORI. PUESC służy też do tego, żeby zweryfikować, czy mamy już numer EORI. Można też dzięki niemu zarządzać sporą liczbą dokumentów celnych.

Gdy założysz już i aktywujesz konto PUESC, możesz wnioskować o numer EORI. Jeśli posiadamy podpis elektroniczny albo profil zaufany, można od razu podpisać dokument. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego, to trzeba osobiście stawić się w urzędzie celnym lub oddziale, żeby potwierdzić dane.

CZYTAJ TAKŻE: Prosty sklep internetowy. Ile to kosztuje? – zestawienie wydatków

Żeby uzyskać numer EROI, trzeba zarejestrować podmiot (firmę) w systemie PUESC. Mówiąc wprost, najpierw rejestrujemy siebie (osobę prywatną), a po zatwierdzeniu profilu prywatnego, możemy zawnioskować o rejestrację firmy.

W momencie rejestracji podmiotu będzie trzeba dołączyć wpis do rejestru przedsiębiorców (CEIDG lub KRS), a także dokument, który potwierdza, że mamy prawo reprezentacji podmiotu. Wypełniając wniosek elektronicznie, trzeba będzie przekazać skany takich dokumentów. Potwierdzenie otrzymania numeru EORI otrzymamy elektronicznie. Będzie widoczne w zakładce „moje dokumenty” na platformie PUESC.

Konto PUESC

Konto PUESC, jak już wspominaliśmy, przeznaczone jest to zarządzania dokumentami celnymi z każdego miejsca na świecie. Można na przykład zmieniać dane osób upoważnionych czy rodzaj podatku do rozliczenia.

Jeśli nie masz numeru EORI, nie będziesz w stanie dokonywać żadnych transakcji rozliczanych np. cłem. Gdy otrzymasz numer EORI, zostaniesz poinformowany o tym przez e-mail podany we wniosku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak umożliwić zdalne podpisywanie umów pracownikom i klientom?

Już nie trzeba spotykać się w siedzibie firmy, czy czekać na podpis pracownika, który akurat przebywa w delegacji. Podpis elektroniczny umożliwia zdalne podpisywanie umów,...

Wdrożenie podpisu elektronicznego w świetle rozporządzenia eIDAS

Wdrożenie podpisu elektronicznego nie byłoby możliwe bez odpowiednich przepisów. W Unii Europejskiej kwestie związane z usługami reguluje rozporządzenie eIDAS. Sprawdź, jak opisuje ono podpis...

Jak wykorzystać podpis elektroniczny w firmie by system działał jak najbardziej efektywnie?

Podpis elektroniczny to wygoda i oszczędność czasu. Jak zaplanować jego wdrożenie, by przyniósł jak najwięcej korzyści? Przede wszystkim zidentyfikuj konkretny problem, który chcesz za...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!