Co to jest numer EORI?

Jak zdobyć numer EORI? Do czego służy? Co to tak naprawdę jest? Przeczytaj i sprawdź, czy jako przedsiębiorca potrzebujesz numeru EORI.

Jeśli prowadzisz firmę, która sprzedaje lub kupuje produkty do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, trzeba dopełnić wielu dodatkowych formalności. Wśród nich jest konieczność wskazywania numeru EORI.

Numer EORI – co to jest?

W dzisiejszych czasach, gdy zainteresowanie zakupami w internecie nie maleje, sporo przedsiębiorców podejmuje wyzwanie dostarczania klientom produktów pochodzących spoza Unii Europejskiej. Mechanizm działa też w drugą stronę. Oferują produkty wyprodukowane w Europie, sprzedając je krajom trzecim.

Takie działania powoduje, że trzeba spełnić dodatkowe obowiązki, choćby związane z koniecznością rozliczenia cła. Żeby to zrobić, firma musi być zgłoszona do specjalnego systemu i posiadać numer EORI. W materiale tłumaczymy jak taki numer uzyskać i czym od dokładnie jest.

Numer EORI – do czego jest wykorzystywany?

EORI to system przepływu towarów, który ma pomóc zidentyfikować podmioty, które konkretne produkty rozprowadzają. System ten ma przede wszystkim usprawniać realizację odprawy celnej dla towarów spoza Unii Europejskiej. Numer EORI wykorzystywany jest to identyfikacji zdarzeń celnych.

Numer EORI – kto musi go mieć?

Numer EORI musi mieć każda firma, która jest zarejestrowana w Unii Europejskiej i zajmuje się importem lub eksportem towarów. Musisz otrzymać go jeszcze przed wykonaniem pierwszej transakcji poza Unią Europejską. EORI nadaje się wyłącznie raz i jest on potem używany przez cały czas do każdej z transakcji poza Unią Europejską.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Numer EORI – jak go uzyskać?

Żeby uzyskać numer EORI, najłatwiej będzie złożyć wniosek za pomocą platformy PUESC. Platforma PUESC to podstawowe źródło kontaktu przy staraniu się o uzyskanie np. numeru EORI. PUESC służy też do tego, żeby zweryfikować, czy mamy już numer EORI. Można też dzięki niemu zarządzać sporą liczbą dokumentów celnych.

Gdy założysz już i aktywujesz konto PUESC, możesz wnioskować o numer EORI. Jeśli posiadamy podpis elektroniczny albo profil zaufany, można od razu podpisać dokument. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego, to trzeba osobiście stawić się w urzędzie celnym lub oddziale, żeby potwierdzić dane.

CZYTAJ TAKŻE: Prosty sklep internetowy. Ile to kosztuje? – zestawienie wydatków

Żeby uzyskać numer EROI, trzeba zarejestrować podmiot (firmę) w systemie PUESC. Mówiąc wprost, najpierw rejestrujemy siebie (osobę prywatną), a po zatwierdzeniu profilu prywatnego, możemy zawnioskować o rejestrację firmy.

W momencie rejestracji podmiotu będzie trzeba dołączyć wpis do rejestru przedsiębiorców (CEIDG lub KRS), a także dokument, który potwierdza, że mamy prawo reprezentacji podmiotu. Wypełniając wniosek elektronicznie, trzeba będzie przekazać skany takich dokumentów. Potwierdzenie otrzymania numeru EORI otrzymamy elektronicznie. Będzie widoczne w zakładce „moje dokumenty” na platformie PUESC.

Konto PUESC

Konto PUESC, jak już wspominaliśmy, przeznaczone jest to zarządzania dokumentami celnymi z każdego miejsca na świecie. Można na przykład zmieniać dane osób upoważnionych czy rodzaj podatku do rozliczenia.

Jeśli nie masz numeru EORI, nie będziesz w stanie dokonywać żadnych transakcji rozliczanych np. cłem. Gdy otrzymasz numer EORI, zostaniesz poinformowany o tym przez e-mail podany we wniosku.

Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!